Frank ailesi, Yahudi oldukları için 1942 yılında ülkelerinde saklanmak zorunda kaldı; Anne Frank ise saklandığı yerde hislerini bir günlüğe yazarak aktardı.

Profil: Anne Frank

İsmi: Anne Frank

Doğum ve Ölüm Tarihi: 12 Haziran 1929 – Mart 1945

Alıntı: “Büyüklerin bu kadar çok ve küçük şey hakkında, bu kadar fevri tartışmaya başlamasını çok komik buluyorum; bugüne kadar kavga etmek denilen şeyin zamanla geçen bir çocuk alışkanlığı olduğunu düşündüm.”

Anne Frank ve ailesi  Nasyonal Sosyalistlerden kaçmak zorunda kaldı. Aile 1944 yılında yakalandı ve bir toplama kampına götürüldü. Anne Frank, savaşın bitiminden kısa bir süre önce, Mart 1945’te orada tifüs sebebiyle yaşama veda etti.

Anne Frank’in Hayat Hikayesi

Anne Frank, 12 Haziran 1929’da Frankfurt’da dünyaya geldi. Ailesi hayatları boyunca Almanya’da yaşadı ve Yahudi inançlarını korudular. Adolf Hitler’in Nasyonal Sosyalist Partisi 1933 yılında iktidara geldiğinde, görünen oydu ki Almanya’daki Yahudiler için hayat giderek zorlaşacaktı.

 

Çoğu şeyden men edilmişlerdi. Örneğin; bisiklet sürmelerine, tramvayı kullanmalarına izin verilmiyordu ve sarı rozet takmak zorundaydılar. Birçok Alman tarafından aşağılandılar ve dışlandılar. Yahudiler o sıralar büyük korku içindeydiler ve birçoğu yurt dışına kaçmaya başlamıştı.

 

Hitler iktidara geldiğinde Anne Frank’in ailesi de 1933 yılında Almanya’dan ayrılmaya karar verdi. Anne dört yaşındayken ailesi, kendisi ve kız kardeşi Margot ile birlikte Hollanda’ya göç etti. Aile Amsterdam’da endişesiz, mutlu birkaç yıl geçirebildi.

 

Anne Frank ve Ailesi Saklanacak Bir Yer Buldu

Ancak 10 Mayıs 1940’ta Alman birlikleri Hollanda’yı işgal etti. Anne ve ailesi yine tehlikedeydi. Temmuz 1942’de ilk Yahudi ailelerden sözde “çalışma kamplarına” gitmeleri istenmişti. Bu bir tuzaktı; aslında hepsi birer toplama kampıydı.

Anne’nin ailesinin şansı ilk başlarda yaver gitti: Anne’nin babasının eski dükkanının arka binasında bir başka Yahudi aileyle birlikte saklandılar. Bunu mümkün kılan dükkandaki memurun yardımlarıydı ancak yakalanma korkusu, peşini bırakmıyordu. O zamanlar on iki yaşında olan Anne, günlüğüne düşüncelerini, duygularını, korkularını ve maceralarını yazmaya başladı. Ona “Kitty” adını verdi.

9 Ekim 1942’de şunları yazdı: “Çok sayıda Yahudi dostumuz ve tanıdığımız yakalanıp götürülüyor. Yük vagonlarına koyuluyorlar ve Westerbork Yahudi kampına götürülüyorlar, Westerbock dehşet verici olmalı. Yüzlerce insan için çok az sayıda yıkanma yeri ve tuvalet var. Kaçmak ise imkansız. Kamplardaki insanların çoğu kafaları tıraş edilerek damgalanıyor…”

 

Anne Frank Dünyayı Nasıl Değiştirdi?

Anne, umudunu asla kaybetmeyen zeki bir kızdı ancak 4 Ağustos 1944 yılında, sekiz kaçağın saklandığı bina polis tarafından basıldı. Naziler onları en yakındaki toplama kampına götürdü. Oradan da Polonya’daki meşhur Auschwitz imha kampına götürüldüler.

Anne Frank, annesi ve kız kardeşi Margot ilk olarak Celle yakınlarındaki Bergen-Belsen toplama kampına geldi. Burada her gün binlerce insan açlıktan, soğuktan ve hastalıktan ölüyordu.

O sıralarda Alman ordusu yenilginin eşiğindeydi. Savaşın yakında biteceği konusunda bir umut doğmuştu ancak savaş bitmeden ve mahkumlar toplama kamplarından özgürce ayrılmadan sadece birkaç hafta önce Anne ve Margot tifüs hastalığına yakalandı. İkisi de Mart 1945’te geldikleri kampta bu ciddi hastalık sebebiyle ardı ardına yaşama veda etti.

Aileden tek hayatta kalan, Anne’nin babası Otto Frank’tı. Savaş sona erdikten sonra Hollanda’da yer alan arka binadaki yardımcılardan biriyle iletişime geçti. Aynı zamanda Anne’nin günlüğünü saklı tutan da oydu. 1947 yılında Otto Frank kızının notlarını yayınladı. Anne de böyle olmasını istemişti.

Kitap bugüne kadar elli beş dile çevrildi ve dünyada en çok okunan eserlerden biri oldu. 2009 yılında UNESCO Dünya Belge Mirası’na dahil edildi. Bugün ise Anne Frank’in Günlüğü hala; film, müzik, tiyatro ve edebiyat alanlarına ilham vermektedir.


Çevirmen: Vuslat Koç

Kaynakça:

www.geo.de/

 

Sosyal medyada paylaş

Vuslat Koç

Ege Üniversitesi Almanca Mütercim - Tercümanlık öğrencisi. İnsan psikolojisi odaklı yazılar yazmaktan, tarihten ve kozmetik sektörünün yeniliklerini takip etmekten çok hoşlanır. Ayrıca kendisi blog yazar ve Instagram'da minik bir influencer'dır.
Published On: Şubat 28th, 2021Categories: İnsan Hakları, Tarih0 Yorum

Leave A Comment