Kategoriler
  More

   Dünya İçin Meydan Oku: Plastiksiz Temmuz

   2011 yılında Avusturalya’da kendi halinde başlayan ve 2013 yılında dünyaya yayılan “Plastiksiz Temmuz” kampanyası, dünyada giderek büyüyen plastik atık sorununa dikkat çekmeyi amaçlıyor.

   Yıllar süren çalışmalar sonunda yaygınlaşan kampanya sonrası 2017’de kurulan The Plastic Free Foundation, kâr amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluş. Kendi sitesinde plastiksiz yaşamla ilgili ipuçları paylaşan kuruluş aynı zamanda sizi meydan okumaya davet ediyor. Buradan ulaşacağınız sayfadaki formu doldurduktan sonra motivasyonunuzu kaybetmemeniz için e-posta yoluyla sizle beraber meydan okuyanların yolculuğunu görebilir, birbirinize destek olabilirsiniz.

   Neler Yapabilirsiniz?

   Günlük yaşantımızda farkına varamıyor olsak da plastik ürünler hayatımızın içine yerleşmiş durumda. Bir ay boyunca plastiksiz yaşamak mümkün gibi gözükmüyorsa merak etmeyin, her zaman küçük adımlarla başlayabilirsiniz:

   1. Tek kullanımlık kahve bardakları ve pet su şişeleri yerine kendinize bir matara edinin. Bu ay boyunca dışarıdan kahve aldığınızda, baristalardan kahvelerinizi sizin mataranıza doldurmasını rica edebilir hatta birçok yerde bu şekilde indirimden yararlanabilirsiniz. Sularınızı ise evde doldurarak yanınızda taşıyabilirsiniz.
   2. Pipet kullanmayın. Pipetler özellikle deniz hayvanlarının habitatını ve sağlığını çok kötü etkilemektedir. Kullanmamız pek de gerekli olmayan bu ürünü kullamaktan vazgeçemiyorsanız, metal pipet ya da bambu pipetler tercih edebilirsiniz.
   3. Plastik poşet almayın. Ülkemizde son bir yıldır kullanımının azaltılması için ücretle satılan plastik poşetler, dünyamıza geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. Yanınızda bir bez çanta taşıyarak hem doğayı koruyabilir hem de tasarruf edebilirsiniz.
   4. Dışarıdan yemek söylemeyi azaltın. Eğer dışarıdan çok fazla yemek söylüyorsanız, paketleme malzemeleri nedeniyle her bir öğünde büyük bir plastik atığa neden oluyorsunuz. Bunun yerine daha çok evde pişirmeye yönelebilir ya da restoranda oturarak yemeğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.
   5. Meyve ve sebzeleri aldığınız yeri değiştirin. Süpermarketlerde meyve ve sebzeler hiç gerekli olmamasına karşın plastik paketlerde sunuluyor. Muzu içinden çıkardıktan sonra oluşan plastik atığı önlemek için mahallenizdeki manav ya da pazardan almayı tercih edebilirsiniz.

   Her sene yaklaşık 12 milyon ton plastik denizlere karışıyor. Bu dünyada beraber yaşadığımız canlıları ve ekolojik dengeyi ciddi anlamda tehdit eden plastiklere karşı, 159 ülkede 2 milyona yakın kişi kampanyaya katılarak plastik tüketimini azaltıyor. Siz de önce kendinize, sonra arkadaşlarınıza meydan okuyun ve plastik kullanımınızı bu ay azaltın!


   Görsel: Yesilist.com

   Ent Ekoloji
   Ent Ekolojihttp://entdergi.com
   Okumuş olduğunuz bu yazı Ent Dergi Ekoloji Editörlüğünün seçkisidir.

   Rastgele Yazılar

   İklim Krizi: BM Uyarıyor

   Yazar: Harry Cockburn Çeviren: Nail Ceyran IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change: Hükümetlerarası İklim Değişikliği Heyeti)...

   Dört Bir Yandan Yükselen Ses : İstanbul Sözleşmesi Uygulansın

   İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme tartışmalarına karşı binlerce kadın Türkiye'nin dört bir yanında sokaktaydı. İzmir'deki eyleme polis müdahale ederek 21 kişiyi gözaltına aldı.

   Kendine Ait Bir Oda

                                            Virginia Woolf'un ‘’Kendine Ait Bir Oda’’ sı , 20.yy feminist düşüncenin dönüm noktası olmuştur.  Edebiyat...

   İlgili Makaleler

   CEVAP VER

   Lütfen yorumunuzu giriniz!
   Lütfen isminizi buraya giriniz