Niçin bisikleti kutluyoruz?

Yürüme, bisiklete binme veya spor yapma gibi orta yoğunlukta düzenli fiziksel aktivitenin sağlık için önemli faydaları vardır. Her yaşta, fiziksel olarak aktif olmanın faydaları, potansiyel tehlikelerden daha ağır basmaktadır. Birazcık fiziksel aktivite hiç olmamasından iyidir. Gün boyunca nispeten kolay yollarla daha aktif hale gelerek, insanlar önerilen aktivite seviyelerine kolayca ulaşabilirler.

 

Yayalara ve bisikletçilere yatırım yapmanın faydaları hayat kurtarabilir, çevreyi korumaya yardımcı olabilir ve yoksulluğun azaltılmasını destekleyebilir. Ancak 2018 yılında paylaşılan Yolu Paylaş Programı Yıllık Raporu’nda, yürüyüş yapan ve bisiklete binen kişilerin – genellikle bir şehirdeki vatandaşların çoğunluğu – hareket alanına olan ihtiyaçları göz ardı edilmeye devam edildiği görülüyor. Yürüyen ve bisiklete binen kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak, artan emisyonlardan kaynaklı yükselen şehir nüfusunun azaltılmasında ve hava kalitesi ve yol güvenliğinin artırılmasında kritik bir parça olmaya devam ediyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, yürüyüş ve bisiklet için güvenli altyapı oluşturmak, aynı zamanda toplumda sağlık oranını yüksek tutmanın bir yoludur. Yürüyüş ve bisiklete binme kalp hastalığı, inme, bazı kanserler, diyabet ve hatta ölüm riskini azaltırken bir ulaşım şekli sağlayabilir.

Bisiklet;

  • Kolay, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz ve çevreye uygun sürdürülebilir bir ulaşım aracıdır;
  • Yalnızca ulaşım için değil, aynı zamanda eğitim, sağlık ve spora erişim için de bir araç olarak hizmet edebilir;
  • Sürdürülebilir ulaşımın bir sembolüdür. Sürdürülebilir tüketim ve üretimi teşvik etmek için olumlu bir mesaj iletir ve iklim üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir;
  • Bisiklet ve kullanıcı arasındaki sinerji, yaratıcılığı ve sosyal etkileşimi teşvik eder ve kullanıcıya yerel çevre hakkında farkındalık kazandırır.

Sürdürülebilir bir yaşam için bisikleti tercih edin!

Arka plan: Dünya Bisiklet Günü

İki yüzyıl boyunca kullanımda olan bisikletin benzersizliğini, uzun ömürlülüğünü ve çok yönlülüğünü gören ve çevre koruma ve sağlık konusunda kişileri motive eden kolay, hesaplı, güvenilir, temiz ve çevre dostu bir ulaşım aracı olduğunu kabul eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan etmeye karar verdi.

Dünya Bisiklet Günü, ilgili kişileri bisikleti sürdürülebilir gelişmeyi, çocuklar ve genç kesim için beden eğitimi dahil genel eğitimde ilerlemeyi, sağlıklı yaşamı teşvik etmeyi, hastalıkları önlemeyi, tolerans göstermeyi, karşılıklı anlayışı ve saygıyı öğretmeyi sağlayan bir araç olduğunu göstermeye davet etti.

Kurul, fiziksel ve ruhsal olarak güçlenmek ve toplumda bir bisiklet kültürü oluşturmak için ulusal ve yerel düzeyde bisiklet sürmek için girişimleri memnuniyetle karşıladı.

Bisiklet, sürdürülebilir şehir planlamalarının hayati bir parçasıdır

Kısaca: Dünya Bisiklet Günü

  • Üye Devletleri, gelişim stratejilerinde bisiklete özel dikkat göstermeye ve bisikleti uluslararası, bölgesel, ulusal kalkınma politikaları ve programlarına dahil etmeye teşvik eder;
  • Bilhassa belirli politika ve yayaları ve bisikletçileri korumaya yönelik önlemler ile yol güvenliğini artırmaya ve yol güvenliğini ulaşım altyapısı planlamalarına ve tasarımlarına dahil etmeye Üye Devletleri teşvik eder;
  • Üye Devletleri, bisikleti sürdürülebilir gelişmeyi, çocuklar ve genç kesim için beden eğitimi dahil genel eğitimde ilerlemeyi, sağlıklı yaşamı teşvik etmeyi, hastalıkları önlemeyi, tolerans göstermeyi, karşılıklı anlayışı ve saygıyı öğretmeyi sağlayan bir araç olduğunu göstermeye teşvik eder;
  • Toplumda bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için Üye Devletleri en iyi uygulamaları ve araçları kullanmaya teşvik eder. Bu konuda ulusal ve yerel düzeyde fiziksel ve ruhsal sağlığın güçlendirilmesi ve toplumda bisiklet kültürünü geliştirme amacıyla bisiklet sürme organizasyonlarının düzenlenmesi için girişimler başlatmıştır.

Kaynak: World Bicycle Day | United Nations

Sosyal medyada paylaş

Aleyna Kaltalıoğlu

Ent Dergi İdari Koordinatörü. Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden taze mezun. Freelance çevirmenlik ve editörlük yapmakla birlikte Ent Dergi ve çeşitli mecralarda içerik üretmektedir. Yeraltı edebiyatı, ütopik/distopik romanlar ve sanat filmleri ile ilgileniyor. Ekoeleştiri alanında akademik çalışmalar yapmayı planlıyor. Bu nedenle doğa, hayvan ve yeşilliğin korunması ve iyileştirilmesi konularında okur-yazar, aynı zamanda TEMA Vakfı gönüllüsü.
Published On: Mayıs 4th, 2021Categories: Sağlık, Sürdürülebilir Yaşam, Yaşam0 Yorum

Leave A Comment