Kategoriler
  More

   Dört Bir Yandan Yükselen Ses : İstanbul Sözleşmesi Uygulansın

   İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışmalarına karşı binlerce kadın Türkiye’nin dört bir yanında sokaktaydı. İzmir’deki eyleme polis müdahale ederek 21 kişiyi gözaltına aldı.

   İstanbul Sözleşmesi ‘nden çıkış tartışmalarına kadınların itirazı devam ediyor. Kadın örgütleri öncülüğünde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere dört bir yandan kadınlar “Büyük Kadın Buluşması” çağrısıyla kent meydanlarını doldurdu.

   İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, İzmit, Antalya, Muğla/Bodrum, Dersim, Samsun, Diyarbakır, Adana, Mersin, Antakya, İskenderun ve Eskişehir’de eş zamanlı toplanan kadınlar tartışmalara karşı “Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” şiarıyla örgütledikleri basın açıklamalarında İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi.

   İstanbul’da Kadıköy ve Beşiktaş iskelelerinde toplanan binlerce kadın hep bir ağızdan “İstanbul Sözleşmesi uygulansın” diyerek sözleşmeye ve haklarına sahip çıktı.

   İzmir’de 21 Gözaltı, Yaralananlar Var

   Polis İzmir’de ise Alsancak ÖSYM önünde toplanan kitlenin yürüyüşüne izin vermeyerek ağır darp uyguladı, 16 kişiyi ters kelepçeyle gözaltına aldı. Sert müdahale sırasında yaralananlar ve baygınlık geçirenler oldu.

   Polisin oturma eylemi sırasında ara sokaklardaki protestocuları gözaltına almaya devam etmesiyle sayı 21’e yükseldi. Bir sara hastasının ise kriz geçirdiği, ambulans beklenmeden polis aracına bindirilerek gözaltına alındığı görüldü. Yine hasta olduğunu dile getiren bir yurttaş da yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Bozyaka Devlet Hastanesi’ne götürülen 21 kişi akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

   Kadınların buluşmasını şuradan izleyebilirsiniz.

   Fotoğraflar: 5Harfliler, Evrim Çakır

   Emek Kılınç
   Emek Kılınç
   Ent Dergi Yazı İşleri Sorumlusu, Gündem Editörü. KBÜ Radyo TV Programcılığı / AÖF Fotoğrafçılık-Kameramanlık okudu, halihazırda Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisi. Gayri-resmi gazeteci, fotoğrafçı. Feminist, sosyalist.

   Rastgele Yazılar

   Los Angeles Olayları: Irkçılığa Karşı Bir Sivil İtaatsizlik

   Los Angeles Olayları, 29 Nisan 1992 tarihinde Rodney King adlı siyahi bir Amerikan vatandaşını darp eden polis memurlarının mahkeme kararınca serbest bırakılmaları...

   Seyhan Arman: İnandığınız Politikalar Herkese Ulaşır

   Seyhan Arman, açık kimliği ile çalışan bir oyuncu. Aynı zamanda kimlik mücadelesi veren bir insan hakları aktivisti. Günümüzde LGBTİ+ bireylerin belirli meslek alanları dışında iş alanlarının kısıtlı olduğu görülürken Seyhan Arman bu kısıtlamaların, engellemerin önüne geçerek başarılı bir oyunculuk ve kimlik mücadelesi deneyimini Ent Dergi'ye aktardı.

   “Sürekli Erteleniyor ve Daima Geriye Gidiyor”

   Yazan: Ghada Karmi Çeviri: Ceyhun Dönmez “Filistin'de biz ülkenin mevcut sakinlerinin isteklerine dair danışma biçiminden geçmeyi bile önermiyoruz...

   Post-Modern Sömürgecilik: Borçlanma

   Hükümetler, kamusal harcalamarı finanse edebilmek için öncelikle vergi gelirlerini kullanırlar. Fakat zamanla vergi ile elde edilen gelirin şuursuzca yapılan kamu harcamalarını finanse...

   İlgili Makaleler

   CEVAP VER

   Lütfen yorumunuzu giriniz!
   Lütfen isminizi buraya giriniz