Sosyal medyada paylaş

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışmalarına karşı binlerce kadın Türkiye’nin dört bir yanında sokaktaydı. İzmir’deki eyleme polis müdahale ederek 21 kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul Sözleşmesi ‘nden çıkış tartışmalarına kadınların itirazı devam ediyor. Kadın örgütleri öncülüğünde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere dört bir yandan kadınlar “Büyük Kadın Buluşması” çağrısıyla kent meydanlarını doldurdu.

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, İzmit, Antalya, Muğla/Bodrum, Dersim, Samsun, Diyarbakır, Adana, Mersin, Antakya, İskenderun ve Eskişehir’de eş zamanlı toplanan kadınlar tartışmalara karşı “Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” şiarıyla örgütledikleri basın açıklamalarında İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi.

İstanbul’da Kadıköy ve Beşiktaş iskelelerinde toplanan binlerce kadın hep bir ağızdan “İstanbul Sözleşmesi uygulansın” diyerek sözleşmeye ve haklarına sahip çıktı.

İzmir’de 21 Gözaltı, Yaralananlar Var

Polis İzmir’de ise Alsancak ÖSYM önünde toplanan kitlenin yürüyüşüne izin vermeyerek ağır darp uyguladı, 16 kişiyi ters kelepçeyle gözaltına aldı. Sert müdahale sırasında yaralananlar ve baygınlık geçirenler oldu.

Polisin oturma eylemi sırasında ara sokaklardaki protestocuları gözaltına almaya devam etmesiyle sayı 21’e yükseldi. Bir sara hastasının ise kriz geçirdiği, ambulans beklenmeden polis aracına bindirilerek gözaltına alındığı görüldü. Yine hasta olduğunu dile getiren bir yurttaş da yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Bozyaka Devlet Hastanesi’ne götürülen 21 kişi akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Kadınların buluşmasını şuradan izleyebilirsiniz.

Fotoğraflar: 5Harfliler, Evrim Çakır

Sosyal medyada paylaş

Emek Kılınç

Emek Kılınç
Ent Dergi Yazı İşleri Sorumlusu, Gündem Editörü. KBÜ Radyo TV Programcılığı / AÖF Fotoğrafçılık-Kameramanlık okudu, halihazırda Ege Üniversitesi Gazetecilik öğrencisi. Gayri-resmi gazeteci, fotoğrafçı. Feminist, sosyalist.

Leave A Comment