Kategoriler
  More

   Dijital Sanat, Teknoloji ile Sınırlara Meydan Okuyor

   İnsanlık tarihinin başlangıcından beri kendisini zaman, olay ve mekan olgularına göre değiştirmiş ve geliştirmiş olan sanat, içinde bulunduğu çağın ruhunu yakalamayı bu dönemde de başarmıştır. Sanal ile gerçeklik arasındaki çizgiyi bulandıran dijital teknoloji, aynı zamanda sanatın sınırlarını da zorlayarak sadece somut olanı değil somut olmayanı da deneyimleyebilme imkanı sağlamıştır. Somut olanın deneyimlenme yollarını ise oldukça artırmıştır.

   Dijital Sanat, dijital teknolojiyi üretim ya da sunum sürecinde temel madde olarak kullanan sanatsal bir çalışmadır. 1970’lerden beri “bilgisayar sanatı” ve “multimedya sanatı” gibi isimlerle anılan dijital art, kendini daha kapsamlı olan Yeni Medya Sanatı terimi altına yerleştirmiştir. Başlarda bir direnişle karşılaşan dijital sanatın etkisi boyama, çizim, heykel ve müzik/ses sanatlarını değişime uğratırken; ağ sanatı, dijital kurgu sanatı ve sanal gerçeklik gibi yeni formlar sanatsal uygulamalar olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise büyük bir öneme sahiptir.

   Dijital Devrim

   2014 yılında Londra Barbican Centre’da düzenlenen Digital Revolution (Dijital Devrim) adlı sergi, dijital sanatseverlerin ilgi odağı olmuştu. Sergi, dijital yaratıcılığı esas almış ve sanat, tasarım, sinema, müzik ve video oyunları gibi alanlarda kullanılan dijital teknolojiyi ön plana çıkarmıştı. Sergideki önemli eserlerden biri ise Adam Ben-Dror ve Shanshan Zhou’nun ürettiği Pinokio Lamp (Pinokyo Lamba) idi. İçerisinde kamera bulunan bu lamba, karşısındaki kişinin mimik ve jestlerini analiz ederek çeşitli duygusal tepkiler verebilme yeteneğine sahip. Tasarım ürünü olmasına rağmen bariz bir karakteri olan bu obje, sanat deneyimini bir üst seviyeye çıkarıyor.

   Serginin bir başka önemli eseri ise Chris Milk’in Treachery of the Sanctuary (Mabede İhanet) adlı eseriydi. Devasa üç ekrandan oluşan bu eser, ancak aktif katılım ile deneyimlenebilir. İlk ekranın önüne geçtiğinizde gölgeniz beyaz bir ışığın ortasında beliriyor. Bir kuş sürüsü ekranın yukarısında toplanıyor. Onlara ulaştığınızda, gölgeniz eriyerek yukarıdaki sürüye katılmak için havalanan yüzlerce kuşa dönüşüyor. Birkaç dakika sonra gölgenizden geriye hiçbir iz kalmıyor. İkinci ekranın önüne geçtiğinizde ise sizi daha kalabalık ve daha vahşi bir kuş sürüsü bekliyor ve gölgenizin belirdiği anda kuşlar birer füze gibi aşağı uçarak pençeleriyle gölgenizden parçalar koparıyor. Gölgenizden geriye sadece bacaklarınız kalana kadar bu saldırı devam ediyor. Üçüncü ekranın önüne geldiğinizde gölgeniz tek parça halinde tekrar karşınıza çıkıyor. Kollarınızı yukarı kaldırdığınızda, bir çift kanat ile kutsandığınızı görebiliyorsunuz. Kızılötesi sensörler ile çalışan bu eser, dijital sanatın hakkını sonuna kadar veriyor.

   Sosyal Ağda Dijital Sanat: 15 Folds

   Sergi salonları haricinde sosyal ağ üzerinden paylaşılan erişilebilir dijital sanat eserlerinin sayısı milyonlara ulaşmıştır. 15 Folds adlı dijital sanat galerisi, her ay bir tema seçerek 15 sanatçıyı bu temayı yorumlayarak bir GIF üretmeye davet ediyor. Sanatçılar GIF’lerin sabit fotoğraflardan daha dinamik ve üretimi çoğu zaman videodan daha hızlı olması sebebiyle deneyimlenme konusunda eşsiz bir esneklik sunduğunu düşünüyor. Çarpıcı, büyüleyici ve dikkat çekici GIF’ler, sonsuz döngü, paylaşılabilirlik ve oynatma tuşunun olmaması gibi özellikleri nedeniyle biçim açısından benzersizdir. Kışkırtıcı, güncel ve ilginç eserlere ilham verebilecek temaları seçmeye çalışan 15 Folds ekibi, aynı zamanda eserlerin geniş ve ilginç yorumlamalara açık olmalarını da amaçlıyor. Örneğin, Ölüm GIF formunda nasıl görünür?

   Bu tür çalışmaları sergileyebilmek için geliştirilen birçok platform mevcut. Intel ve Vice’ın işbirliğiyle üretilen The Creators Project çağdaş sanat, film ve müzik gibi birçok farklı alandaki dijital çalışmaları barındıran devasa bir internet sitesidir. The Space aynı zamanda sanatçılara eserlerini sergileme; izleyicilere ise bu eserleri ücretsiz deneyimleme fırsatı sunmaktadır.


   Kaynaklar:

   George, James, Aaron Meyers and Brian Chasalow. “How It Works: Chris Milk’s The Treachery of Sanctuary.” Vice. 12 Haz. 2012. https://www.vice.com

   Carlson, Cajsa. “15 Folds, A New Host for Original GIF Art.” Cool Hunting. 11 Tem 2014. https://coolhunting.com/

   N2K. “Technology Pushing The Boundaries of Art.” Youtube. 14 Haz. 2016. https://www.youtube.com/

   Görseller:

   Pinokio Lamp – https://atmelcorporation.wordpress.com/

   Treachery of Sanctuary – radicalmedia.com

   Company – pinterest.com

   Pluto Charon – coolhunting.com

   Aleyna Kaltalıoğlu
   Aleyna Kaltalıoğlu
   Ent Dergi'de Çeviri Editörü. Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde öğrencidir. Yoga yapmaya ve sokak hayvanları ile vakit geçirmeye bayılıyor. Balkonunda küçük bir serası var, sebze yetiştiriyor. Doğa, hayvan ve yeşilliğin korunması ve iyileştirilmesi konularında okur-yazar.

   Rastgele Yazılar

   Enerji Açlığı

   Özellikle enerji ve enerjiyi elde ediş biçimimiz tarih boyunca farklılığa uğrasa da son zamanlarda bunun çevreye etkilerini düşünmeden hareket eder olduk. Aristotales’in ilk defa kullandığı bu kelime, uğruna savaşlar verilecek duruma geldi.

   Hümanist Olmayan Çevrecilik

   Silent Running (1972), çekildiği döneme göre zamanının çok ötesinde teknolojiyle çekilmiş, ciddi emek verilmiş film. Ana karakter hümanist olmasa da filmin kendisi...

   Krizde İlk Kimler Gözden Çıkarılır?

   ...Türkiye’nin güneyinden üzücü haberler geliyorTürkiye’nin kuzeyinden üzücü haberler geliyorTürkiye’nin doğusundan üzücü haberler geliyorTürkiye’nin batısından üzücü haberler geliyorTürkiye giderek üzücü bir habere dönüyor…*

   Rıza Dışı Deneyler

   İnsanların talep çoğunluğu gösterdiği temizlik, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin birçoğunda deney yapılarak bizlere sunulduğunu biliyor muydunuz? Peki, bu deneylerin hayvanların rızası dışında yapıldığını biliyor muydunuz?

   İlgili Makaleler

   CEVAP VER

   Lütfen yorumunuzu giriniz!
   Lütfen isminizi buraya giriniz