Kategoriler
  More

   Dieter Rams Ve İyi Tasarımın 10 Temel İlkesi

   Alman mimar ve tasarımcı Dieter Rams, endüstriyel tasarım alanında hem kullanıcıya fikir vermek hem de tasarımcılara yol gösterici olmak adına iyi tasarımın 10 temel ilkesini belirlemiştir. Dieter Rams, sadeliği ve basitliği tasarımlara taşıyarak modern zaman tasarım tarzını oluşturmuştur. Alman tasarımcı iyi tasarımın 10 temel ilkesi ile modern tasarım ikonlarının oluşmasına öncülük etmiştir.

   Dieter Rams kimdir?

   Almanya’nın Wiesbaden şehrinde 1932 yılında dünyaya geldi. Wiesbaden Sanat Okulu’nda mimarlık bölümünde eğitim almaya 1947 yılında başladı. Mimarlık ve tasarımın teorik bilgisi ile yetinmeyip aynı zamanda da bilgilerini pratiğe dökmek isteyen Dieter Rams, pratik marangozluk eğitimini de tamamladı. Eğitimlerini tamamladıktan sonra kendisi de mimar olan Otto Apel’in yanında çalışmaya başladı ve kariyerinin devamında Braun markasının mimarı ve iç mimarı olarak devam etti. Dieter Rams 1961 yılında çalıştığı yerde Şef Tasarımcı oldu. Aldığı tüm eğitim ve iş hayatındaki tecrübeler ile birlikte başta kendine bir tasarım tarzı oluşturmuştur. Dieter Rams aynı zamanda tasarımın 10 temel ilkesi ile birlikte kendi tasarım tarzını basit maddelerle tasarım dünyasına sunmuştur. Dieter Rams, endüstriyel tasarımın felsefesi ile ilgilenen ve ikonik tasarımları üreten birçok tasarımcıya da ilham olmuştur.

    Fotoğraf: Abisag Tüllmann

   Dieter Rams’ın Tasarım Felsefesi

   Dieter Rams tasarımlarını yaparken işlevselliği ön planda tutmuştur. Onun felsefesine göre bir tasarımın sade, anlaşılır, akılcı ve minimal bir tasarım anlayışıyla yapılmış olması ve ortaya çıkan ürünün bu özellikleri taşıması ürünün değerini ciddi bir biçimde arttırmaktadır. Bir tasarımcının başarılı olduğunu anlamanın bir yolu da tasarımı gereksiz detaylardan arındırıp ortaya saf bir tasarım çıkarmayı başarabilmesidir. Dieter Rams ürünlerin kullanılabilirliğini arttırmanın da başarılı ve minimalist bir tasarım yapmak olduğunu söyler. Kullanılabilirliği arttırmak denildiğinde akla ilk olarak endüstri ürünleri gelse de yapılan tüm tasarımların farklı alanlarda, nesneye dönüşmese bile kullanımı olacağı ve bu yüzden Rams’ın tasatım felsefesinin bütün tasarımlar için geçerli olduğu söylenebilir. Tasarımlarında takındığı minimalist tasarım ile ilham olduğu birçok tasarımcı gibi Apple şirketinin baş tasarımcısı olan Jonathan Ive’e de ilham olmuştur. Rams kendi alanında büyük bir ses yaratan tasarım felsefesini “Daha az ama daha iyi” olarak açıklar.

   Poster: Dieter Rams

   İyi Tasarımın 10 Temel İlkesi

   Dieter Rams iyi bir tasarım yapmak için tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları 10 maddede özetlemiş ve bunları “İyi Tasarımın 10 Temel İlkesi” adı altında kağıda dökmüştür.

   1.İyi tasarım yenilikçidir.

   Yenilik asla bitmeyen bir arayıştır. Bu arayışın bitmemesinin sebebi olanakların asla bitmemesidir. Gelişen teknoloji yenilik arayışında yürünecek yolun bitmemesine olanak sunar. Yenilikçi tasarımlar her zaman gelişen teknoloji ile paralel ilerler ve asla kendi başına yol almaz.

   2.İyi tasarım ürünü kullanışlıdır.

   Kişilerin bir ürünü alış amacı kullanmaktır. Ürün, ana ve yan işlevleriyle birlikte ortak ve belirli bir amaca hizmet etmelidir. Ürünün kullanılabilirliğini ve faydasını optimize etmek tasarımın görevidir.

   3.İyi tasarım estetiktir.

   Her gün kullandığımız ürünler bizi ve ruh halimizi etkiler. Bu açıdan bakıldığında ürünün estetik kalitesi de ürünün işlevleri arasındadır.

   4.İyi tasarım ürünü anlaşılır yapar.

   Yapılan tasarım ürünün açıklaması gibi olmalıdır ve ürünün yapısını açıklamalıdır. Daha iyi tasarım ürünün kendini anlatmasını, en iyi tasarım ise ürünün kendiliğinden anlaşılmasını sağlar.

   5.İyi tasarım fazla öne çıkmaz.

   Ürünlerin amacı kişilerin hayatlarında ihtiyaç doğrultusunda araç olarak kullanılmaktır. Ürünler ne sanat eseri ne de dekorasyon nesnesidir. Kullanıcının kendi isteği doğrultusunda kendini ifade edebilmesi için yapılan tasarım tarafsız ve kontrollü olmalıdır.

   6.İyi tasarım dürüsttür.

   Tasarım; ürünü gerçekte olduğundan daha güçlü, daha yaratıcı ya da daha değerli yapmaya veyahut göstermeye çalışmamalı. Tasarımcı yaptığı tasarım ile tüketiciye tutabileceği sözler vermeli.

   7.İyi tasarım uzun ömürlüdür.

   İyi tasarım kısa sürede geçen ve kalıcılığı olmayan trendlere uymamalıdır. Günümüz toplumu ve ürün seçim alışkanlıkları kısa sürede tüketip unutmaya odaklıdır. Özellikle bu tüketim anlayışı içerisinde kalıcı olabilen tasarımlar başarılıdır.

   8.İyi tasarım en ince detayına kadar uyumludur.

   Yeterince iyi yapılmış bir tasarımda hiçbir şey keyfi olmamalıdır. Tasarım sürecinin eksiksiz ve hatasız olması kullanıcıya verilen değerin ve gösterilen saygının kanıtıdır.

   9.İyi tasarım çevrecidir.

   Tasarım, doğru bir hammadde kullanımını ve dengeli bir çevreyi göz önünde bulundurmalıdır. İyi bir tasarım çevre kirliliği ve çevrenin yok olmasına karşı hassas olmasının yanında görüntü kirliliğini de hesaba katarak görüntü kirliliği de yaratmamaya çalışmalıdır.

   10.İyi tasarım mümkün olduğunca az tasarımdır.

   Az olan her zaman daha iyidir. Bir tasarımın az olması gereksiz detaylarla dikkatin dağılmasını ve vakit kaybetmeyi engeller. Tasarımlarda az olana yönelmek gerekir.

   Kaynak İllüstrasyon: Dieter Rams

   Deniz Bayramoğlu
   Deniz Bayramoğlu
   Ent Dergi Kültür&Sanat editörüdür. Uludağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisidir. Küçük yaşlarından itibaren resim ve edebiyat alanları ile ilgilenmiştir. Sanat tarihi, sanat felsefesi ve tasarım alanları ile ilgilenmektedir. Eğitim hayatının yanında paralel olarak gönüllü faaliyetler yürütmüştür. Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu, Nilüfer Gençlik Meclisi, Türk Psikologlar Derneği, Nesin Köyleri, Enstitü Fabrika gibi topluluklarda gönüllü olarak yer almıştır ve yer almaktadır. Resim, edebiyat ve psikoloji alanlarında çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

   Rastgele Yazılar

   Vegan Beslenme/ Suat Erus

   Vegan olmaktan bahsedildiğinde normalde karşı tarafın aklına asla gelmeyecek sorular bir anda aklında belirir. Doğru cevaplar verirsek sanırım soru düğümlerini çözebiliriz. Buna istinaden kısa bir kariyer biyografisini alta ekleyeceğim Suat Erus ile röportaj gerçekleştirdim, umarım soru düğümleriniz bir nebze bile olsa çözülür. İyi okumalar.

   Sanat ve Bilimde Yetenek mi Çalışma mı?

   Dahileri dahi yapan şey yetenekleri mi, çok çalışmaları mı, yoksa sanatları mı? Hangisi dersiniz? Shakespeare’i Shakespeare yapan, Picasso’yu Picasso...

   Sosyal İzolasyona Uzanan Görünmez Eller

   Çin’in Wuhan şehrindeki canlı hayvan pazarı kaynaklı olarak ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan yeni tip Koronavirüs, 23 Mart tarihi itibariyle Dünya Sağlık Örgütü’nün...

   Bir Feminist Kabusu: Eski Mitlerde Kadın Korkusunun Yeri

   Yazar: Marguerite Johnson Çevirmen: Yaren Ilgın Türk Uzun zaman önce, dünyanın varlığı henüz daha çok yeniyken ve hiçbir acı...

   İlgili Makaleler

   CEVAP VER

   Lütfen yorumunuzu giriniz!
   Lütfen isminizi buraya giriniz