Sürdürülebilir yaşam hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

İnsanlar, gelecek nesiller için ve dünyayı korumak için daha sürdürülebilir yaşamamız gerektiği bilincine varıyor.

Yediğiniz yiyeceklerden sürdüğünüz arabaya kadar günlük yaşamınızda yaptığınız her şeyin gezegen üzerinde bir etkisi vardır.

Bu, sadece sebze yemeniz ve her yere bisikletle gitmeye başlamanız gerektiği anlamına gelmese de, daha az et tüketmeye ve sadece gerekli olduğunda araba kullanmaya çalışabilirsiniz.

Bunun gibi küçük değişiklikler, çevreye olan etkinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bu yazıda, sürdürülebilir yaşamın ne anlama geldiği, neden önemli olduğu ve nasıl daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimseyebileceğiniz hakkında konuşacağım.

Sürdürülebilir yaşam nedir?

Sürdürülebilir yaşama, Dünya’yı korumaya yardımcı olmak için kullandığınız kaynaklarının miktarını azaltmak da dâhildir.

Kullandığınız enerji miktarını sınırlamak, çevre dostu ürünler kullanmak ve beslenme düzeninizi değiştirmek de dâhil olmak üzere bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak bunlara daha sonra değineceğim!

Özetle, sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek için, kullandığınız kaynakları değiştirmeye çalışırken, dünya üzerinde mümkün olduğunca az etki yaratmaya çalışmalısınız.

Sürdürülebilir yaşamak neden önemlidir?

Şu anda sürdürülebilir olmayan oranlarda kaynak üretimi yapıyor, enerji kullanıyor ve atık üretiyoruz.

Bu; çevreye, vahşi hayata ve insanlara zarar veren kirlilik ve iklim değişikliği gibi çevresel sorunlara yol açmaktadır.

Yaşam tarzınızda bazı küçük değişiklikler yaparak karbon ayak izinizi azaltabilir ve bu sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilirsiniz.

Nasıl daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsenebilir?

Daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek istiyorsanız ancak nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, bu ipuçlarından bazılarını uygulamayı deneyebilirsiniz:

 1. Enerji tasarrufu yapın

Daha az enerji kullanarak karbon salınımının azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. Evde enerji tasarrufu yapmanın kullanmadığınız cihazları kapatmak, ısıtıcıyı kısmak ve çamaşırları kurutma makinesinde kurutmak yerine asmak gibi birçok yolu vardır.

Daha az enerji kullanmanıza yardımcı olacak bu enerji tasarrufu ipuçlarını uygulamayı deneyin.

Elektrik prizi.

Enerji tasarrufu yapın.

 1. Daha az et tüketin

Et üretimi; iklim değişikliğinin, çevrenin ve suyollarının kirlenmesinin en büyük sebeplerinden biridir. Daha az et tüketerek, et endüstrisinin dünya üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

 1. Yeniden kullanılabilir alternatifler tercih edin

Tek kullanımlık ürünler, özellikle plastik olanlarının ömrü çöplüklerde ve okyanuslarda noktalanacaktır. Bu da vahşi hayata ve çevreye zarar verir. Bu ürünler yerine yeniden kullanılabilir ve çevre dostu alternatifler kullanmayı tercih ederek bunu önleyin.

Her gün kullandığınız ürünler için bu çevre dostu alternatifler listesine göz atın.

Yan yana dört adet matara. İkinci ve dördüncü matara çelik, birinci ve üçüncü matara mavi.

Yeniden kullanılabilir alternatifler tercih edin.

 1. Kağıtsız yaşamı benimseyin

Kağıt israfını önlemek için, e-posta yoluyla mektup almayı ve belgeleri yalnızca gerekirse yazdırmayı tercih edin. Ayrıca mağazalardan fişinizi yazdırmak yerine size e-posta ile göndermelerini isteyebilirsiniz.

 1. Yenilenebilir enerji kullanın

Mümkünse, ürettiğiniz karbon salınım miktarını azaltmak için evinize yenilenebilir enerji kullanarak güç sağlamayı bir düşünün. Benzinli veya dizel yakıtlı aracınızı elektrikli olanla değiştirmek de bunu başarmanıza yardımcı olacaktır!

Güneş panelleri

Yenilenebilir enerji kullanın.

 1. Geri dönüştürün ve yeniden kullanın

Çöplerinizi doğru kutulara koyarak geri dönüşüm yapın. Ayrıca, israfı azaltmak için çöpe atmadan önce ürünleri ve eşyaları mümkün olduğunca çok kez yeniden kullanmaya çalışın.

İşte genellikle atacağınız, ama aslında yeniden kullanılabilecek ögelerin bir listesi. (eşyaların bir listesi).

 1. Kendi ürünlerinizi yetiştirin

Kendi meyve ve sebzelerinizi yetiştirerek, su ve hava kirliliğine sebep olan böcek ilaçlarını kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Bu aynı zamanda ürünleri marketlere taşımak için kullanılan fosil yakıt miktarını azaltmaya da yardımcı olacaktır.

İşte bahçenize ekebileceğiniz, yetiştirmesi kolay sebzeler.

Domates fidanı. Üzerinde olgunlaşmış kırmızı ve daha olgunlaşmamış yeşil domatesler var.

Kendi ürünlerinizi yetiştirin.

 1. Kullanmadığınız eşyalarınızı bağışlayın

İsrafı azaltmak için, artık kullanmadığınız ürünleri veya giymediğiniz kıyafetleri hayır kurumlarının mağazalarına ya da kullanacağını bildiğiniz kişilere verin.

 1. Su tasarrufu yapın

Bir dizi küçük değişiklik yaparak evinizin içinde ve çevresinde su tasarrufu yapabilirsiniz. İçme suyunu boşa harcamamak için bir yağmur suyu fıçısı yerleştirmeyi ve gri suyu (çamaşır makineleri ve lavabolar tarafından oluşturulan atık su) kullanılabilir hale getirmeyi deneyin.

Evinizde ve bahçenizde nasıl daha az su kullanacağınıza dair tavsiyeler için su tasarrufu sayfamıza bakın.

Bir kadın elindeki bir leğen dolusu suyu çiçeklere veriyor.

Su tasarrufu yapın.

 1. Adil ticaret ürünleri satın alın

Bir ürünün Adil Ticaret sertifikasına sahip olması, sürdürülebilir üretime kendini adamış bir şirket tarafından üretildiği anlamına gelir. Satın aldığınız ürünlerin ambalajındaki Adil Ticaret işaretine dikkat edin.

 1. Daha az araba kullanın

Yürüyen bir insanın ayakları.

Daha az araba kullanın.

Gideceğiniz yer yeterince yakınsa gideceğiniz yere arabayla gitmek yerine yürüyerek veya bisikletle gidin – bu hem sağlığınız hem de çevre için daha iyidir. Toplu taşıma kullanmak sera gazı salınımını azaltmaya yardımcı olmanın başka iyi bir yoludur.

 1. Yiyecek israfı yapmayın

Artan yemekler olduysa onları çöpe atmayın. Ertesi günkü öğle yemeğiniz veya çayınız için saklayın, hatta dondurun. Ancak, bozulurlarsa bahçeniz için gübre oluşturmada bunları kullanın.

Bu yararlı kılavuza uyarak artıklarınızı gübre haline getirmeyi öğrenin.

 1. Sürdürülebilir kıyafetler giyin

Moda endüstrisi, dünyadaki başlıca kirletici endüstrilerden biridir. Bu endüstrinin gezegen üzerindeki etkisini azaltmak için, kıyafetlerinizi daha çok hayır kurumu mağazalarından ve sürdürülebilir giyim mağazalarından satın alabilirsiniz.

Kıyafet askısına asılmış gömlek ve bluzlar.

Sürdürülebilir kıyafetler giyin.

 1. Çevre dostu temizlik ürünleri kullanın

Bazı temizlik ürünleri çevreye zararlı olabilecek kimyasallar içerir. Çevre dostu temizlik ürünleri kullanarak, bu kimyasalların dünya üzerindeki olumsuz etkilerini önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

İşte deneyebileceğiniz çevre dostu temizlik ürünlerinin bir listesi.


Kaynak

İlginizi Çekebilir:

Sürdürülebilir Toplum: Ekoköyler

Kapitalizmin Gölgesinde Yaşamı Yaratma: Sürdürülebilirlik

Sosyal medyada paylaş

Miray Öcek

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi. Ent Dergi’de ve aynı zamanda çeviri bürosunda yarı zamanlı çevirmen. Birçoğundan korkmakla beraber hayvanlara duyduğu sevgi sonsuz. Karşılaştığı tüm kedilere öpücük atmakla bilinir. Hayattaki amacının sevmek ve sevilmek olduğuna inanır. Okur, yazar, genellikle çevirir.
Published On: Eylül 7th, 2021Categories: Çeviri, Ekoloji, Sürdürülebilir Yaşam, Tüketim0 Yorum

Leave A Comment