Covid19 Günlerinde Ekolojik Yıkım

Leyla Can
Leyla Can
Kjersti Skomsvold’un “Ben turuncuyum ve hiçbir şey turuncuyla kafiyeli değil.” alıntısında kastettiği renktir Leyla. Biraz yoldur, biraz şiir; nitekim Başak Köklükaya’nın iki kaşı arasındaki gölgesine razı fesleğendir. Yolda olmayı ve rastlaşmaları önemser. Kelimeler, cümleler, jestler ve anlar biriktirir. Kendine has zarifliği ile akar sokaklara. Daima öfkeli baktığı çocukluk fotoğraflarının ardında güzel bir kız çocuğu durur geleceğe karşı. Serpilirken sımsıkı sarılıyordur tutkularına. Detayları sever, gizlenmiş olanda bulduğu bağlar onu sıradanlığa. Pencere pervazına çiçekler gibi kitaplar dizer. Yakasına her sabah bir umut, evden çıktığındaysa yüzüne muzur bir gülümse iliştirir. En güzel mahiyeti dostluktur. Ruhu her an alıp başını gitmeler çekerken zaman akmıyormuş gibi dingindir aynı zamanda. Turuncu gibi hiçbir şeyle kafiyeli olmayan bir yaşayışın umut dolu naifliğini hayata döken şiirin başıbozuk hallerine benzer. Düşlerini gerçeğe dökmektir uğraşı. Bir nevi hep mujer naranja.

Rastgele Yazılar

Tren Sosyolojisi

Katılacağım bir toplantı için Ankara’ya gitmem gerekiyordu ve ben biletimi hızlı trenden alıp yolculuk yapmaya karar vermiştim. Bilet olarak 3...

Dikkat! Küfürsüz Hava Sahası

İnsanlık tarihinin kuşkusuz en önemli yol arkadaşlarından biri olan dil, insan davranışıyla da ayrılmaz bir bütündür. Bunlar göz önüne alındığında insan hayatının...

The Umbrella Academy: Proje Süper Kahramanlar

-Diziyi izlerken olayların akışına kapılsak da tüm o aksiyonların arkasında çok büyük bir gaddarlık ve dram bizi bekliyor aslında. - Doğdukları andan itibaren ne yapacakları, ne olacakları, nasıl yürüyüp, nasıl konuşacakları belli olan bu çocuklara seçme şansı tanınmıyor.

Sefaletin Direnişi’nden, Direnişin Sefaleti’ne

Ayaklanma olarak tanımlanan şey koşulların ve insan etkinliğinin eş zamanlılığıyla ortaya koyulan pratikte tüm ilişkilerin aynı anda var olup birlirlerini desteklediği ölçüde ise o bileşenin bir kaç unsurunu değiştirmekten öteye geçmeye çalışan bir süreçtir.

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz