Dünya, Covid-19 ile aylardır savaş verirken sağlık sistemi de elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor ancak sağlık sistemi sadece Covid-19’a odaklandığı için sistemdeki diğer hastalar ihmal ediliyor. Bunlar, kanser başta olmak üzere diğer kronik rahatsızlıklara sahip olan insanlardır.

Türkiye’de çoğu hastanenin pandemi hastanesi ilan edilmesinden sonra insanlar kendi sağlıkları için hastanelere gitmekten korkar oldular. Sadece kronik rahatsızlığı olanlar değil, kendilerinde Covid-19 semptomlarını gören insanlar ve sürekli evde bulunmaktan dolayı psikolojik bunalıma giren insanlar da hastane veya yerel sağlık kuruluşlarına gitmekten korkuyorlar. Bazı hekimler, eğer durum böyle devam ederse sağlık sisteminin krizden sonra bir çökme ile daha karşı karşıya kalmasından korkuyorlar.

Çoğu hastanenin pandemi hastanesi ilan edilmesinden dolayı hastanenin içindeki bazı birimler de etkinliklerini asgari düzeye düşürmüş durumda. Günde ortalama 2 ameliyata giren doktorlar artık haftada 2 ameliyata giriyorlar. Hastanelerin ortopedi ve beyin hastalıkları bölümlerinde artık haftada ortalama 2 ameliyat yapılıyor. İstanbul’da normalde kalp hastalıkları için 80 adet hastane varken şu an biri Anadolu biri de Avrupa yakasında olmak üzere yalnızca iki adet hastane steril hastane olarak ayrılmış durumda. 16 milyonluk bir nüfusa sahip şehre kalp hastalıkları için sadece iki hastane ayrılması çok üzücü ve zor bir durum.

Kanserli hastalar da diğerleri gibi korkuyor ancak çoğu hekim ve hemşire Covid-19’a sahip hastalara yönlendirildiği için kanser hastaları için hasta bakımı yok. Yan dal hastaneleri, kadın doğum hastaneleri, göz hastaneleri ve ihtisas hastanelerinde de durum aynı. Hasta bakımı yok veya asgari düzeyde ve acil hastalara bakım var.

Tedavi ve takip sürecindeki aksamaları ortadan kaldırmak için yukarıda bahsettiğim hastanelere Covid-19 tanısı koyulan veya Covid-19 şüphesi bulunan hastalar kabul edilmemelidir. Bu hastaneler sadece kendi branş hastalarına hizmet vermelidir çünkü bağışıklık sistemi yerinde olan insanlara nazaran bağışıklık sistemi daha düşük olan kanser ve diğer kronik rahatsızlıklara sahip olan hastaların canları bizden daha fazla tehlikededir.

Profesör Doktor Nebahat Bulut ise sosyal medyadan yaptığı çağrı ile ulaştıpı 120 meslektaşı ile birlikte “Sanal Hastane” platformunu hayata geçirdi. Bu platform ile kendilerine mesaj atan hastalara veya hastalıklar ile ilgili soruları olan insanlara yanıt veriyorlar. Sadece sağlık ile ilgili de değil, hastaneleri arayıp ulaşamayan ve yakınlarının durumunu merak eden kişiler de bu doktorlara ulaşıyor.

Herhangi bir sosyal medya hesabı olmayan veya internet erişimi olmayan insanların ise doktora ulaşabilme ihtimalleri yoktur. Bu durumda aile sağlık hekimlerinin omuzlarına büyük bir sorumluluk yükleniyor. Bu türden kronik hastalığa sahip olan insanların bu hekimler tarafından tespit edilip müdahale edilmeleri lâzımdır.

Beyin, üroloji, göz gibi branşlarda ise doktorlar yurtdışı kliniklerinde yapılan algoritmalara göre hastalarını aciliyet durumuna göre sıralıyorlar ve tedaviye alıyorlar.

Bazı kanser hastaları “Covid-19’dan öleceğime kanserden ölürüm, en azından cenazeme gelen olur.” diyorlar ki bu sözler durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Diş hastaları ise başka bir muammadır. Burada şahsi bir örnek vermek istiyorum: Annem şubat ayında kronik periodontitis (diş damağı ile ilgili bir hastalık) ameliyatı oldu. Doktor, kontrol amacıyla 3 ay sonrası için çağırdı ama Covid-19 ülkemizde yayılmaya başladı. Şu an diş kliniklerinin ve hastanelerinin eylül ayında açılması planlanıyor.

Şu an İstanbul’da yapımı süren iki adet sahra hastanesi var. Yapımları bitince büyük ihtimalle Covid-19 hastaları oraya yönlendirilecek.

Böyle bir durumun içinde iken Türkiye 31 adet ülkeden hasta kabulüne başlayacak. Kendi kanser, diş ve kronik hastalarımıza bile asgari düzeyde olanak sağlarken dış ülkelerden gelen hastalara nasıl bir hizmet verileceği konusu tam bir soru işaretidir.

Sosyal medyada paylaş

Emir Sinan

Published On: Haziran 4th, 2020Categories: COVID-19, Gündem0 Yorum

Leave A Comment