Sosyal medyada paylaş

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin çifti, Covid-19 aşısını buldu.

Birçok denek üzerinde yapılan deneylerde Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşının o Covid-19’a karşı yüzde 90’dan daha fazla etkili olduğu açıklandı.

BioNTech ile birlikte bir Covid-19’a karşı aşı geliştiren Pfizer, yapılan sonuçlarda aşının yüzde 90’dan fazla bir oranda etkili olduğunu duyurdu.

BioNTech’in Türk CEO’su, “Bu bir zaferdir. Aşı en az 1 yıl insanları hastalıktan koruyacaktır.” dedi.

Pfizer tarafından yapılan açıklamada araştırmaya 43.538 insanın katıldığı belirtildi. Ayrıca araştırma sırasında herhangi bir ciddi sağlık sorunu veya yan etkiyle karşılaşılmadığı ve güvenlik ve aşının etkisi ile ilgili çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Pfizer’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Albert Bourla, enfeksiyon oranlarının yeni rekorlar kırdığı, hastanelerin aşırı kapasiteye yaklaştığı ve ekonomilerin açılmakta zorlandığı bu dönemde yani dünyanın buna en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda aşı geliştirme programında kritik bir dönüm noktasına ulaşıldığına dair bir açıklama yaptı.

BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Prof. Uğur Şahin, “Küresel üçüncü fazın ilk analizinde Covid-19 aşısının etkili bir şekilde virüsü engellediğini gösteren sonuçlar var. Bu inovasyon, bilim ve küresel iş birliği çalışması için bir zaferdir. Bu yolculuğa 10 ay önce başladığımızda ulaşmak istediğimiz noktadayız. Özellikle tam da salgının ikinci dalgasının ortasındayken ve birçoğumuz karantinadayken bu başarı çok büyük bir öneme sahip ve normale dönmek için bir fırsat.” dedi. Çalışmaların devam edeceğini dile getiren Şahin, “Bu çok önemli başarıya katkı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum.” dedi. Ayrıca “Bu sonuçlar bize Covid-19’un kontrol altına alınabileceğini gösteriyor. Günün sonunda bu gerçekten de bilimin zaferi” ifadelerini kullandı.

Şahin, aşının ne kadar süre etkili olduğuna dair açıklamalarda da bulundu, “Aşının koruma etkisi bakımından yapılan sonuçlarında iyimserdim. Aşının en az 1 yıl boyunca koruma sağlaması bekleniyor.” dedi fakat aşının ne kadar süre boyunca koruma sağlayacağına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin başarılarını manşetine taşıyarak “Aşının arkasındaki rüya takım” ifadelerini kullanan The Guardian gazetesi, aşı hakkında yaptığı haberde şu ifadelere yer verdi: “Dünya rahat bir nefes alırken, BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği deneysel aşının 3’üncü aşama denemelerinde olumlu sonuçlar ortaya koyduğu haberine Uğur Şahin ve Özlem Türeci karakteristik bir alçakgönüllülük sergiledi.”.

Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin çiftinin bulduğu Covid-19 aşı çalışması, Almanya’da Nobel’e aday gösterilecek.

Kaynaklar:

Kaytmaz, Y.C. “Corona virüsü salgınında son dakika gelişmesi… Pfizer: Covid-19 aşısı yüzde 90 etkili”. Sözcü. 9 Kasım 2020. İnternet. Erişim Tarihi: 12 Kasım 2020. <https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/corona-virusu-salgininda-son-dakika-gelismesi-pfizer-covid-19-asisi-yuzde-90-etkili-6118146/amp/>.

“Rüya takım! Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin bulduğu koronavirüs aşısı ile baharda normale dönüş müjdesi!” Habertürk. 11 Kasım 2020. İnternet. Erişim Tarihi: 12 Kasım 2020. <https://www.haberturk.com/son-dakika-ugur-sahin-in-buldugu-koronavirus-asisi-ile-baharda-normale-donus-mujdesi-haberler-2866042>.

Sosyal medyada paylaş

About the Author: Gökalp Yelken

Gökalp Yelken
2001 yılında Sakarya'da doğdu. İlk ve ortaöğretimini doğduğu şehirde tamamladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazandı, akademik hayatına Ankara'da devam ediyor. Bu sırada da ailesi Eskişehir'e taşındığı için Eskişehir'de ikamet ediyor. Ent Dergi'de bilim kategorisi editörü olarak çalışıyor ve aynı zamanda düzenli olarak yazılar yazıyor.

Leave A Comment