Ev, iş ve okul yaşamımızda sebep olduğumuz atıkların farkında olabiliriz ancak gezerken, seyahat ederken bile atık ürettiğimizi fark edemeyebiliyoruz. Tüketimi azaltmamız gerekirken özellikle yaz ve kış aylarında yapılan tatillerde bu tüketimi daha da arttırıyoruz. Yolda giderken cam bardak taşıma zahmetinden kaçınmak için kullandığımız plastik ürünler, atık üretmemize neden oluyor. Bu durumu engellemek için sadece günlük yaşamımızda değil, hayatımızın her anında sıfır atık felsefesini benimsememiz gerekir.

Sıfır Atık Felsefesi Nedir?

            Dünyaya ve yaşayan tüm canlılığa zarar verdiğimizin ve aslında bunun önüne geçebileceğimizin farkındayız. Sadece harekete geçmek için çok tembeliz ya da fark etmeden yaptığımız belli başlı hatalara sahibiz. Sürekli olarak çoğalan dünya nüfusu ve tüketim ihtiyacı nedeniyle doğal kaynaklar üzerinde artan baskı, dengeyi sarsmakta hatta bozmaktadır. Yaşanan tahribatın sorumlusu olan bizlerin; hayatın her alanında yaptığımız gereksiz harcamaları azaltılmak, atıkların oluşumunu en aza indirmek ya da durdurmak, atık oluşsa bile geri dönüştürmek gibi sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlara dikkat eden her birey sıfır atık felsefesini benimsemiş olur.[1]

Seyahatlerde Sıfır Atık

            Seyahat ederken atıklarımızı sıfıra indirmek, ev yaşantımızda atıkları azaltmak ve geri dönüştürmekten çok daha zorludur. Ancak zorlu olması imkânsız olduğu anlamına gelmemekte.

            İlk olarak, satın aldığımız biletlerden başlayabiliriz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte e-bilet kullanımına geçildi. Biletlerde kullanılan kâğıt, boya ve mürekkebin var olmamasını sağlayarak daha ilk adımda tüketimi engelleyebiliriz.

            Eğer uçakla ya da otobüsle seyahat ettiyseniz bavullara yapıştırılan etiketi hatırlarsınız. Eğer kendi bavulunuza tek kullanımlık olmayan etiketlerden alırsanız sürekli olarak yapıştırılan etiketten kurtulmuş ve yine kâğıt israfının önüne geçmiş olursunuz.

            Yanınıza pet şişe ve plastik bardak almak yerine termos alarak plastik tüketimini ortadan kaldırabilirsiniz. Size ikram edilen yiyeceklerin çoğunun plastik ambalajlarda geldiğinin farkındasınızdır. Bu durumu engellemek için yanınızda yiyecek bulundurmak en mantıklı seçenek olacaktır. Yiyecekleri de saklama kaplarında taşırsanız streç gibi çöpe atılacak ürünlerden kaçınmış olursunuz. Her ne kadar plastik dönüştürülse de hiç var olmaması çok daha avantajlı olacaktır.[2]

            Yemek yedikten sonra ıslak mendil kullanmak da atık oluşturmak demektir. Bulunduğunuz yerde tuvalet varsa el yıkamak daha çevreci bir hareket olacaktır. Ancak tuvalet bulunmadığı taktirde bez veya pamuklu bir mendili ıslatarak elinizi temizleyebilirsiniz.

            Meyve kabuğu artıkları gibi doğada çözünen atıklarınızı biriktirip daha sonradan toprağa gömebilirsiniz. Böylelikle çöpte kalıp metan gazına sebep olacağına toprak altında gübre olmasını sağlamış olursunuz.

            Yaz aylarında en çok kullandığımız ürün olan güneş kremleri, hem ambalajının plastik oluşundan hem de deniz suyuyla temas ettiğinde deniz ekosistemine zarar vermesinden dolayı tüketilmemelidir. Bunun yerine evde hazırlanan güneş kremleri ya da susam yağı gibi alternatifleri tercih edebilirsiniz. Ek olarak susam yağı güneş lekelerini ve acıtan yanıkları da engellemektedir.

            Deodorantlar da aynı şekilde hem ozon tabakasına hem de kendi sağlımıza zararlı ürünlerin başında gelmektedir. Ne yazık ki çoğu insanın vazgeçilmezi hâline gelen bu ürünü evde doğal yollardan üretmek ya da atıksız üretim yapan firmalardan almak mümkün.

            Çıkmadan önce yanınıza alacağınız banyo malzemeleri ile tek kullanımlık ürünlerden kurtulabilirsiniz. Minik şişelerin içine evde kullandığınız şampuandan koyabilir, doğal sabununuzu yanınızda taşıyabilirsiniz.

            Hepimizin sinirini bozan sivrisinekler ve ısırıklarından korunmak için piyasada satılan çevreye zararlı ürünleri almak yerine doğal yollara başvurabilirsiniz. Doğal olarak hazırlayacağımız sivrisinek savar karışımımızın etken maddesi ise okaliptüs. Fesleğen ve kekik yağıyla birlikte okaliptüs kullanarak ısırıklardan kurtulabilirsiniz. Sivrisinekler okaliptüsten nefret ettiklerinden dolayı size yaklaşmayacaklardır.[3]

            Sıfır atık felsefesini hayatın her anında benimseyerek dünyaya verdiğimiz zararı azaltabilir, başka canlıların yaşam şartlarını ve alanlarını tahrip etmekten kaçınabiliriz. Yeter ki bunun bilincinde olalım.


[1] https://sifiratik.gov.tr/sifir-atik/sifir-atik-nedir

[2] https://sifiratik.co/2018/09/12/gezginler-icin-sifir-atik-ipuclari/

[3] https://www.uplifers.com/sifir-atik-rehberi-7-atiksiz-seyahat-ve-tatil-onerileri/


Görsel: https://anth102spring2016.wordpress.com/2016/05/02/ecotourism/

Sosyal medyada paylaş

Sude Yıldırım

Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Biyoloji okumakta. Tema Vakfı gönüllüsü. Genetik ve ekoloji alanıyla ilgileniyor.
Published On: Eylül 29th, 2020Categories: Ekoloji, Enerji, Sürdürülebilir Yaşam0 Yorum

Leave A Comment