Ünlü yazar JD Salinger ’ın yüzüncü yıl dönümü yaklaşırken, Martin Chilton Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının arkasındaki edebi münzevinin neden böyle bir kutlamayı reddedeceğini açıklıyor

Hâlâ hayatta olsaydı, dünyanın en ünlü edebi münzevisi JD Salinger, 2019’da yüzüncü yılını çevreleyen her yaygaraya kesinlikle sırtını dönerdi.

Manhattan doğumlu yazar satış rekorları kıran Çavdar Tarlasında Çocuklar (1951) romanının yayımından kısa süre sonra Cornish, New Hampshire’da banliyö bir bölgeye yerleşti. Taşınmayı takip eden yıllar boyunca “hayatım neden yalnızca bana ait olamıyor?” yakarışı içindeydi. Ayrıca yakın arkadaşlarına, sosyal etkinliklere davet mektubu gönderen “kahrolası insanlar” hakkında oldukça şikayette bulunurdu.

“Babam doğum günlerinden, tatillerden ve az çok planlanmış veya geleneksel tüm kutlamalardan nefret ederdi, ve bu yüzüncü yıl dönümü kutlamasından kesinlikle nefret ederdi,” İneklerin İntikamı ve Kaptan Amerika filmlerinde rol alan 58 yaşındaki aktör Matt Salinger yakın zamanda Associated Press’e konuştu. […]

Salinger 27 Ocak 2010’da 91 yaşında öldüğünde gerçek anlamda her haberde “münzevi” sıfatı ile tanımlandı. Yetişkin yaşamının çoğunu röportajlardan kaçmaya çalışarak geçirdiyse de, sıfat ünlü yazarı tanımlamak için doğru seçim değil. Jerry adıyla bilinen Jerome David Salinger yalnız bir tip imajı verdi. Bir arkadaşına kendisini “mütemadi bir hüzün çuvalı” olarak tanımlamış olabilir, ancak gençlik zamanlarında aktif bir sosyalistti ve hatta bir aktör olma düşüncesi etrafında dolandı.

[…]

1942 baharında Salinger, ABD ordusuna alındı. İkinci Dünya Savaşı bir dönüm noktasıydı ve tanık olduğu dehşet, onu yaşam boyu sürecek zihinsel yaralarla bıraktı. Toplama kampında gördükleri hakkında hiçbir zaman kamuya açık konuşmamış olmasına rağmen, “Çok şey atlattım,” dedi. Salinger bir piyade olarak ve karşı istihbaratta görev yaptı ve D-Day* çıkarmalarının bir parçası olarak Utah Sahili’ne yapılan saldırıya katıldı. 1944’ün sonlarında vahşi ve kanlı Hürtgen Ormanı Savaşı sırasında oradaydı. Kızı Margaret’e, “Ne kadar yaşarsan yaşa burnundan yanan et kokusunu asla tam olarak atamazsın” demişti.

Salinger’in biyografi yazarlarından Kenneth Slawenski’ye göre, travma geçiren genç asker savaşın sonunda muhtemelen travma sonrası stres bozukluğu teşhis edilecek hastaneye gönderildi. Tedavi görürken Sylvia Welter adında yarı Alman, yarı Fransız bir kadınla tanışır ve haftalar içinde evlendiler. Birliktelik yalnızca sekiz ay sürdü ve savaş sırasında Salinger Slyvia’nın Gestapo muhbiri olduğunu keşfettiğinde aniden sona erdi. Salinger evliliği feshetti ve tüm teması kesti.

Ordu günlerinde, Salinger kısa öyküler yazmaya çalışmıştı ve yazar olma kararlılığı, Avrupa’da savaş hakkında haber yapan Ernest Hemingway ile tanışarak güçlenmişti. Amerika’ya döndükten sonra Salinger, romanı üzerinde Holden Caulfield adlı bir karakter üzerine çalışmaya devam etti. Karakter ilk olarak 1945 yılında Collier dergisinde yayınlanan kısa öyküsü “I’m Crazy” (Ben Deliyim) de yer aldı. Çavdar Tarlasında Çocuklar ilk olarak 16 Temmuz 1951’de yayınlandı ve o zamandan beri 70 milyondan fazla sattı.

 

Romanın ünlü açılışı – “Anlatacaklarımı gerçekten dinleyecekseniz, herhalde önce nerede doğduğumu, rezil çocukluğumun nasıl geçtiğini, ben doğmadan önce annemle babamın nasıl tanıştıklarını, tüm o David Copperfield zırvalıklarını filan da bilmek istersiniz, ama ben pek anlatmak istemiyorum.” – okuyucuları büyüledi ve kitabın anında başarıya ulaşmasına yardımcı oldu. Salinger, bir hit kitapla gelen şöhreti beğenmedi. 1951’de Londra’ya giden ve Laurence Olivier ve Vivien Leigh’in evinde kokteyl içen aynı adam, kamu malı haline geldiği fikrinden hoşlanmamıştı. Sonraki iki yıl boyunca, yazmaya adanmış bir hayatı sürdürmek için tek şansının ünlü hayatından ve New York’un edebi zümresinden kaçınmak olduğuna karar verdi. “Halkla temas işimi engelliyor” dedi. 1953’te, doğum gününde, New York’u Cornish’te 90 dönümlük tenha bir kırsal alanda yaşamak için terk etti.

Salinger efsanesi tuhaf bir içe dönüklük hakkında olsa da, küçük kırsal kasabadaki ilk hayatı, özellikle genç kadınlarla sosyalleşme ile doluydu. Biyografi yazarlarından bazıları, genç kızlara olan bu sevgisinin, oyun yazarı Eugene O’Neill’in kızı, 16 yaşındaki Oona O’Neill’e olan aşkıyla başladığına inanıyor. Salinger savaş görevindeyken O’Neill, 54 yaşındaki film yıldızı Charlie Chaplin’in dördüncü eşi oldu. Salinger perişan olmuştu ve ona, Chaplin’in penisini tutarak Oona’nın peşinden koştuğu bir karikatür çizdiği söylenen bir sitem mektubu yazdı.

[. . .]

Salinger hiçbir zaman kamuoyuna siyaset hakkında konuşmadı, ancak bir yazışmada yasa koyucular hakkında özel görüşlerini sundu. ABD’li politikacıları genel olarak “iğrenç bir grup” olarak nitelendirdi ve Mikhail Gorbaçov’un Sovyetler Birliği başkanı seçilmesinden onaylar bir şekilde söz etti. 1988’de Başkan Ronald Reagan ve George Bush’tan “giden kukla ve gelen kukla” olarak bahsetti.

[. . .]
AFP/Getty JD Salinger Çavdar Tarlasında Çocuklar
(AFP/Getty)
[. . .] Çavdar Tarlasında Çocuklar, toplumdan kendini soyutlamış gençlerle dolu bir nesil için yabancılaşmanın kutsal kitabı haline gelmişti ve Aralık 1980’de, geniş çaplı popüler çekiciliğinin beraberinde kendi sorunlarını getirdiğini gösterdi. Mark David Chapman, John Lennon’u öldürdüğü için tutuklandığında Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının bir kopyasını taşıyordu ve polise “bu olağanüstü kitabın” insanların Lennon’u neden vurduğunu anlamalarına yardımcı olacağını söyledi. Romanı “beyanname” olarak gösterdi.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, Başkan Reagan’a suikast girişiminde bulunduğu için tutuklandıktan sonra John Hinckley’in otel odasında da bulundu. Romanla ilgili sonraki tartışmaların hiçbiri Salinger’ı halkın hayatına “müdahaleci” ilgisi olarak adlandırdığı şeyle başa çıkmaya daha çok meyilli hissettirmedi.

Yalnız yazar imajı, 1988’de Salinger’ın perili ve paniğe kapılmış gibi göründüğü bir fotoğrafla pekiştirildi. Resim, Don DeLillo’ya, yıllarca aynı kitabı yeniden yazan ünlü yazar-münzevi Bill Gray’in baş kahramanı olduğu Mao II’yi yazması için ilham verdi. DeLillo, “Bir yazar yüzünü göstermediğinde, Tanrı’nın ortaya çıkma konusundaki meşhur isteksizliğinin yerel bir belirtisi haline gelir,” diye yazdı.

JD Salinger
JD Salinger hiçbir mail almamayı – ve hayranların bir daha kendisine yazmamasını talep etti (Rex Features)

Salinger hala kültürel bir referans noktasıdır. Muhteşem animasyon dizi BoJack Horseman‘da Salinger’ın karakterini Alan Arkin seslendiriyor. Belki de TV komedi dizisi I Love Lucy‘ye hayranlık duyan Salinger, kendi karikatür şovu “Hollywood Yıldızları ve Ünlüler: Ne Biliyorlar?” hicvini takdir ederdi.

Salinger, 1974’te The New York Times’a gönüllü olarak katıldığı ender röportajlarından birinde, münzevi imajından ziyade kitaplarının öneminden bahsetti. “Tuhaf, mesafeli bir adam olarak tanınıyorum,” dedi: “Ancak tek yaptığım kendimi ve işimi korumaya çalışmak.”


*Çev. Notu: Normandiya Çıkarması (1944) I. Dünya Savaşı sırasında müttefik kuvvetlerin Fransa’yı Alman işgalinden kurtarmak için giriştiği hücum harekatıdır.

Kaynak: www.independent.co.uk

Sosyal medyada paylaş

Aleyna Kaltalıoğlu

Ent Dergi İdari Koordinatörü. Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden taze mezun. Freelance çevirmenlik ve editörlük yapmakla birlikte Ent Dergi ve çeşitli mecralarda içerik üretmektedir. Yeraltı edebiyatı, ütopik/distopik romanlar ve sanat filmleri ile ilgileniyor. Ekoeleştiri alanında akademik çalışmalar yapmayı planlıyor. Bu nedenle doğa, hayvan ve yeşilliğin korunması ve iyileştirilmesi konularında okur-yazar, aynı zamanda TEMA Vakfı gönüllüsü.
Published On: Temmuz 26th, 2021Categories: Edebiyat, Kültür & Sanat0 Yorum

Leave A Comment