Sürekli olarak medyada yer almasına rağmen asla ciddiye alınmayan konulardan biri de doğal kaynakların nasıl hoyratça kullanıldığı ve yok edildiği. Genellikle haber bültenlerinin sonlarına doğru verilen ve aslında çok büyük önem arz eden ekolojik konular maalesef yeterince ilgi çekemiyor. Oysa belki de insanları en çok alakadar eden konulardan biri. 29 Temmuz 2019’da her insanın durup kendini sorgulaması gereken bir haber duyuruldu. İnsanlar, Dünya’nın yıllık doğal kaynaklarını tüketti. Üstelik sadece o yılki kaynakları tüketmekle kalmayıp bir sonraki yılın da kaynaklarını tüketmeye başladılar. Kendi ülkemize baktığımızda ise maalesef durum daha da vahim bir haldeydi. Türkiye, yıllık doğal kaynak tüketimini dünya ortalamasından 32 gün önce tüketti.

Limit aşım günü, her geçtiğimiz yıl erkene çekilmekte. Tüketim hızımız yavaşlamak yerine hızla artıyor. Kaynakların bu kadar hızlı tükenmesindeki sebeplere yönelmek hiçbir ülkenin çıkarına uymuyor ancak görmezden gelerek de hiçbir yere varamadığımız aşikâr. Kâr için yapılan planlar, hızlı ve planlanmamış sanayileşme, tüketim hızının artması, plastik kullanımı ve daha sayılamayacak kadar fazla nedenlerin sonucunda büyüyen ekolojik ayak izi, limit aşımını erken tarihe çekiyor. Şu ana kadar Dünya’nın geçirdiği değişimleri incelersek aslında ne denli bir felaketin yaklaşmakta olduğunu tahmin edebiliriz.

 Herkesin az çok hatırladığı Cape Town’da yaşanan kuraklık iklimin değişimi sonucu insan hayatının nasıl olumsuz etkilendiğinin kanıtlarından sadece biri. O kadar büyük bir kuraklıkla karşılaştılar ki, yağmur yağmasa çok büyük kayıplar vereceklerdi. Su tüketimine de kota koymak zorunda kalındı. Bu yaşanan kuraklık sonrası, deniz suyunu dönüştürme ve atık su arıtma tesislerine ağırlık verildi.

İklim değişikliğinin etkilerinin gözlemlendiği bir diğer olay da Doğu Antarktika’nın dengesizleşmesi. Geçtiğimiz yaza kadar bilim insanları, Doğu Antarktika’nın dengeli bir yapıda olduğunu düşünüyorlardı. Ancak yayımlanan uydu verilerinde maalesef iki buzulun büyük oranda küçüldüğü gözlemlendi. Eğer bu iki buzul tamamen erirse büyük bir tehlike kapıda demektir. Deniz seviyesinin 4,8 metre yükselmesine sebep olacak bu erime olayının gerçekleşmesi sadece zaman meselesi.

Kısacası her şey yine insanların elinde. Dünya’nın sonunu hızlandırmak da, ömrünü uzatmak da…

Haber bilgileri: https://tr.euronews.com/2019/07/29/29-temmuz-da-dunya-nin-yillik-dogal-kaynaklari-tukendi-turkiye-de-ise-32-gun-once-bitti

Cape Town ve Doğu Antarktika haberi: Çevre Ve İklim, Katherine Mast, Popular Science Dergisi, 12.12.2019, Sayı:92

Görsel: http://www.wwf.org.tr/ormanlar/?9100/bugun-itibaryle-2019un-kaynaklarini-tuketmis-bulunuyoruz

Sosyal medyada paylaş

Sude Yıldırım

Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Biyoloji okumakta. Tema Vakfı gönüllüsü. Genetik ve ekoloji alanıyla ilgileniyor.
Published On: Şubat 28th, 2020Categories: Doğa, Ekoloji, Tüketim0 Yorum

Leave A Comment