Yazan: Phoebe Weston

Çeviri: Nail Ceyran

Sel baskınlarında on yıl başına %11’lik artışla en kötü etkiyi, İngiltere’nin kuzey ve İskoçya’nın güney bölgeleri yaşayacak.Yarım yüzyıllık veri setini inceleyen büyük bir çalışmaya göre, önümüzdeki yıllarda İngiltere, Avrupa’nın en kötü nehir taşkınlarını yaşayacak.

Kuzey Yorkshire’ın Swaledale bölgesinde, 30 Temmuz’da yaşanan ani sel baskınında zarar gören Grinton Moor Köprüsü. (PA)

Avrupa’nın 24 ülkesinden araştırmacıların katıldığı çalışma; iklim değişikliğinin, taşkınların şiddetini etkilediğine dair şu ana kadarki en net kanıtları sağlıyor. Çalışma aynı zamanda bölgesel değişimleri de net bir şekilde gösteriyor. Buna göre, kuzeybatı Avrupa’da taşkınlar daha şiddetli bir hale gelirken, güneydoğu Avrupa’da daha az yıkıcı bir hal alacaklar.

Otuz beş araştırma enstitüsünden 50 bilim insanının gerçekleştirdiği araştırmaya göre, nehir taşkını seviyelerinde on yıl başına %11’lik artışla en kötü etkilenen yerler, Kuzey İngiltere ve Güney İskoçya bölgeleri olacak.

Doğa Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre; bu durum, Orta ve Kuzeybatı Avrupa’da yağış oranlarının artmasıyla birlikte toprağın normalden daha ıslak bir hale gelmesinden ve dolayısıyla fazla suyu emecek kapasitesinin kalmamasından kaynaklanıyor.

Avrupa’nın güney bölgelerinde taşkın riski giderek azalıyor çünkü iklim değişikliği, yüksek sıcaklıklarla toprağı kuruturken diğer yandan yağış oranları azalıyor. Bazı bölgelerde, taşkın olaylarının büyüklüklerinde on yıl başına %23’e varan küçülmeler görülecek.

Birbirinden farklı 3738 konumdan gelen verileri inceleyen araştırmacılara göre; Akdeniz bölgesinde yaşanan ormansızlaşma ve sıklaşan sağanak yağışlara bağlı olarak küçük nehir taşkınlarının boyutlarının büyümesi bekleniyor.

Viyana Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacı Profesör Gunter Bloschl; “Uzun bir süre iklim değişikliğinin, daha sıcak bir atmosfer, daha fazla su depolayabildiği için su taşkınlarının büyüklükleri üzerinde etkili olduğu varsayıldı. Oysa ki bu tek etkisi değil, olaylar düşündüğümüzden daha karmaşık.” diyor.

Kuzey Yorkshire’ın Swaledale bölgesinde, 30 Temmuz’da yaşanan ağır su baskınında Grinton Moor Köprüsü’nün bir bölümü çöktü. (SWNS)

“Avrupa genelinde süreçler farklılaşıyor, ama bölgesel örneklerin hepsi tahmin edilen iklim değişikliği etkileriyle tam olarak uyuşuyor. Bu da bize gösteriyor ki, halihazırda iklim değişikliğinin tam ortasındayız.” Diyor Profesör Bloschl. Taşkınların yıllık olarak yarattığı toplam zarar 100 milyar Dolar (80 milyar Sterlin) olarak hesaplandı. Kentleşmede ve ekonomik büyümede yaşanan artışlarla birlikte bu rakamın da artması bekleniyor.

Birleşik Krallık Çevrebilim ve Subilim Merkezi’nden Jamie Hannaford; “Bu vakitli çalışma, son 50 yılda İngiltere’de, özellikle kuzey ve batı bölgelerinde taşkınların boyutlarının büyüdüğüne dair kanıtlar yığınına ekleniyor.” dedi. “Taşkınlarda yaşanan değişimin, ısınan bir dünyada beklememiz gereken kıtasal boyuttaki değişimlerin bir parçası olduğunu gösteriyoruz. Bu, taşkınlarda yaşanan değişimin arkasındaki işleyişi daha iyi anlayabilmek için Avrupa çapında veri paylaşımı ve iş birliğinin faydalarını ve uzun dönemli subilimsel izleme ve değerlendirmelerin önemini açığa çıkarıyor.” Araştırmacılara göre bu bulgular, sel yönetim stratejilerine dahil edilmelidir.

“İklim değişikliğini azaltma çabaları ne olursa olsun, önümüzdeki on yıllarda bu değişikliklerin etkilerini göreceğiz. Sel yönetimi bu yeni gerçekliklere uyum sağlamalıdır.”

Profesör Bloschl

Yazan: Phoebe Weston / Independent

Çeviren: Nail Ceyran / Ent Dergi

Kaynak: Independent

https://www.independent.co.uk/environment/britain-flooding-climate-change-study-europe-a9082471.html

Sosyal medyada paylaş

Nail Ceyran

Ege Üniversitesi, İktisat bölümü mezunudur ve İzmir’de yaşamaktadır. Özel sektörde bağımsız denetçi olarak çalışmaktadır. Ekonomi ve ekoloji alanlarında yazmakta ve makale çevirmenliği yapmaktadır. Çevre aktivisti, Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği üyesi ve Zeytin Okulu gönüllüsüdür.
Published On: Şubat 3rd, 2020Categories: Çeviri, Ekoloji, Gündem0 Yorum

Leave A Comment