Bugün Seni Ayrı Bir Anıyorum: Dünya Günü

İyi ki doğdun. İyi ki toprakla gölgelendirdin yer altını, iyi ki suyla serinlettin canlıları, iyi ki nefes verdin nabzımıza, iyi ki…

Canım Dünya, bugün seni anıyoruz çünkü sana zarar verdik ve telafi etmeliydik. 28 Ocak 1968’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Santa Barbara kıyısı açıklarına yaklaşık 12 milyon litre petrol döküldü. Büyük bir felaket, yaşamında barındırdığın tüm canlılar birer birer seninle birlikte öldüler. 10 bini aşkın kuş, yunus balığı, fok balığı, denizaslanı öldü. Suyunda oluşan atıklarsa 300 kilometre kareyi aşkın bir alana yayıldı. İşte bu sebeptendir bizim seni bugün anmamız, sana daha fazla zarar vermemek adına farkındalık yaratmak.

Canım Dünya, bugün senin sembolik olarak doğum günün demiştim; sana bu anlamlı günü 1969’da Ulusal UNESCO Dünya Konferansı’nda John McConell adıyor. Sen çok büyük tehlikelerle karşı karşıyasın. Oturup düşünsek ve ‘’Ne yapıyoruz biz?’’ desek, belki de kendimize bile cevap veremeyeceğiz. İşte biz evimizi, yani seni o kadar zor felaketlere sürükledik ki aramızdan bazıları bu olanlara seyirci kalamadı. Onlar bu felaketlere dikkat çekmek istediler, çektiler de. 1970 yılında bugün ilk toplumsal hareket olarak ABD Wisconsin Senatörü Gaylorn Nelson’un desteği ve Denis Hayes’in organizatörlüğü ile 20 milyon insan senin iyiliğin adına taleplerini söyleyerek ilk kutlamalara başladılar; senin için. Daha sonra birçok konferans ve bilgi şöleni düzenlendi. Evimizde yaşanan çevre sorunlarına dikkat çekildi ve ABD’nin ilk ‘’Temiz Hava Yasası’’,‘’Temiz Su Yasası’’ hazırlandı.

Canım Dünya, 1990’da ise doğum günün uluslar arası bir önem kazandı. İnanır mısın? 200 milyon kişi senin için harekete geçti. 2000 yılında ilk kez internet üzerinden bir bildiri yayınlandı, bu bildiriyi Leonardo Di Caprio sundu. Sonra tarih 2016’yı gösterdi. 22 Nisan 2016, Dünya Günü’nün kutlandığı bu günde Paris İklim Anlaşması (COP 21) imzalandı. Canım Dünya, bu anlaşma yine senin içindi. İklim yine bizim yüzümüzden değişiyordu. Bu değişiklik o kadar olağan seyirden çıktı ki kriz haline dönüştü. Sanırım sana kötü şeyler yaşattık ve yine telafi etmeye çalışıyoruz.

‘’Birleşmiş Milletler (BM) ‘in Dünya Günü için ne yapabiliriz?’’ listesi oluşturmuştu. Buna istinaden o listeden bazı önemli maddeleri sizinle paylaşmak istiyorum:

  • Bilgisayarınız dahil evde kullandığınız birçok elektronik aletin fişini bulunduğu prizden çekin ya da bir düzenekle elektrikle ilişkisini tamamen kesin.
  • Bankayla ilgili işlemlerinizi İnternet ya da cep telefonu üzerinden yapın ve posta hizmetlerini durdurun.
  • Paketlenmiş ürünleri almayı en aza indirin.
  • Kısa sürede duş alın. Banyo küvetini doldurmak çok fazla su gerektiriyor. İşinizi 5-10 dakika içerisinde bitirin.
  • Yemek atıklarını (organik atıklar) karıştırıp toprağa gömün.
  • Saçlarınızı ya da elbiselerinizi doğal yoldan kurutun. Makine kullanmayın. Çamaşır makinesini kullanıyorsanız tam dolu olduğundan emin olun.
  • Kırmızı et, tavuk ve balık etini daha az tüketin. (Bana soracak olursanız vegan olmanızı tavsiye ederdim. Dünyayı ve hayvanları sömürmemek adına…)
  • Öğünlerinizi planlayarak yiyin. Yüksek miktarda gıda ürünü almaktan kaçının.
  • Toplu taşımayı tercih edin. Bisiklet sürün ya da yürüyün. Şahsi araç kullanmaktan kaçının.
  • Su, çay ya da kahve için tek kullanımlık bardak ve şişe kullanmaktan sakının.

Benim sana ve ev olup yaşattığın hiçbir canlıya olan sevgim, saygım bir güne sığamayacak kadar sonsuz.

Bugün seni ayrı bir anıyorum,

Fark ediyorum,

Seviyorum.

Evim, güzel evim…

Savaşmayı sevmiyorum

Ne sözlü ne de eyleme dayalı

Ama savaşıyorum senin için.

Bilinenin aksine,

Bilimi alıyorum arkama

Ve vicdanla vuruyorum insanları.

Hüznümle yenik düşüp

Doğayla tekrar ayağa kalkıyorum,

Adımlarım her düştüğümde daha da hızlanıyor.

Biliyorum ki bir gün seni kendimiz için kullanmayı bırakıp

Seninle huzurlu yaşlanacağız.

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_G%C3%BCn%C3%BC

https://tr.wikipedia.org/wiki/1969_Santa_Barbara_petrol_s%C4%B1z%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1

Hivda Polat
Hivda Polat
Pamukkale Üniversitesi İktisat bölümü öğrencisi. Lise dönemlerinde tiyatroya merak saldı ve yazı yazma isteğini tiyatro metinleri üreterek tatmin etti. ''Her Okula Yüz Kitap'' adıyla yaptığı proje ile 10 köy okuluna 1000 kitap göndererek sosyal sorumluluğa adım attı. Daha sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir hayatın peşinden giderken tür gözetmeden ilerlemek istediği için vegan olmaya karar veren Hivda, vegan bir aktivist olarak her türlü ayrımcılığa karşı gelen biri haline büründü. Bölümü ile bağdaş olarak Wangari Maathai edasıyla sistemin içine girerek sistemi değiştirebileceğine inan Hivda daha yeşil ve sürdürülebilir ekonomiyi kendi alan mercisi haline getirdi. Daha çok hayvan hakları, iklim krizi ve sürdürülebilir ekonomi alanına hakim olmakla beraber hak ihlallerinin her türlüsü yazabildiği konular içindedir. Dediği gibi; yazmak onun aktivizmi.

Rastgele Yazılar

Barok: Varlığa Değil Olaya Bakan Sanat

-Barok tarzı sanat, Avrupa’da Rönesans dönemi ve Maniyerist dönemden sonra 1580-1750 yılları arasında ortaya çıkmıştır. - Bu dönemde daha çok kişisel duygular, acaip olaylar, efsaneler ve şekiller kullanılırdı.

Film İncelemesi: Parasite

Memories of Murder, The Host, Snowpiercer ve Okja gibi sevilen filmlere imza atan, yakın dönem Güney Kore sinemasının önemli yönetmenlerinden biri olan...

İnfazda Eşitlik

Korona virüse karşı tüm dünya toplumları çeşitli refleksler gösteriyor ve dünyada toplumsal barışçıl eylemler ön plana çıkıyor veyahut buna ilişkin adımlar atılıyor....

Pride Okuma Listesi: Renkli Kitaplarla Renkli Zamanlar

Birbirinden renkli, birbirinden kışkırtıcı; bazen bunaltıcı ama kafa açıcı kitaplardan oluşan bir "pride okuma listesi" hazırladım. Canımız ne...

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz