İki gözümüzün çiçeği Black Mirror’ımızın yeni sezonunun ne zaman geleceği henüz belli değil. Yeni sezonu beklerken Black Mirror beşinci sezonun final bölümü ‘Rachel, Jack & Ashley Too’yu incelemek istedim.

Çoğu kişinin, Charlie Brooker’ın yazdığı ve Anne Sewitsky’ın yönettiği; baş rollerinde Miley Cyrus, Angourie Rice, Madison Davenport, Susan Pourfar ve Marc Mechana’nın yer aldığı bölüme Miley Cyrus oynadığı için ön yargılı yaklaştığını okudum. Evet söz konusu bölüm, Black Mirror evreni içerisinde en iyiler arasına giremez ama kötü olduğunu da söyleyemem.

Bölüm; annesini birkaç yıl önce kaybeden fare avcısı, babası Kevin ve annesinin ölümünden sonra içine kapanan ablası Jack ile yeni bir eve taşınıp hayatını düzene sokmaya çalışan 15 yaşındaki Rachel’ı merkeze alıyor. Rachel ünlü şarkıcı Ashley O’nun da oldukça büyük bir hayranı. Rachel fanı olduğu şarkıcının Ashley Too ismini verdiği yeni oyuncağını görünce babasından doğum günü hediyesi olarak kendisine almasını istiyor. Rachel, nihayet doğum gününde çok istediği oyuncağa kavuşuyor. Buraya kadar her şey normal seyrinde ilerliyor. Dizide Ashley O’nun teyzesi ve aynı zamanda menajeri olan Catherine, gözünü para hırsı bürümüş bir karakter. Zorla Ashley’nin bedenine, sesine kısacası tüm hayatına müdahale etmeye devam ediyor.

Açıkçası ben bu sahneleri izlerken oldukça rahatsız oldum. Aklıma direkt 27 yaşında hayatını kaybeden Grammy ödüllü İngiliz sanatçı Amy Winehouse ve paragöz babası Mitch geldi. Oldukça zorlu ve kısa geçen müzik yaşantısının ardından bile hala üzerinden para kazanmaya devam eden baba Mitch’in, teknoloji ilerlediğinde tıpkı dizideki Catherine karakteri gibi olabileceği ve Amy Winehouse üzerinden para kazanmaya devam edebileceği ihtimali beni korkuttu!

Catherine, kendisine itaat etmeyen Ashley O’yu zehirleyerek komaya girmesini sağlıyor. Bu yetmiyor, komadayken beynine girerek; Ashley’nin rüyalarında yazdığı şarkı sözlerinden daha önce oyuncak bebek yapımı için kullanılan ses kayıtları ve hece gruplarını kullanarak yeni albüm yaptırıyor. O da yetmiyor, her eve girmesini sağlayacak Ashley Sonsuz adını verdiği hologramı pazarlamak için sahneye çıkıyor!

Para İnsanı Ne Derece Çirkinleştirir?

Paranın insanı ne derece çirkinleştirebildiğini görmek için Amy Winehouse’un kısacık ömrünü okumanız yeterli olacaktır. Aile içerisinden bir menajer seçmek her zaman iyi sonuçlanmamaktadır. Bu durum, genelde aileden de olsa menajerin gözünün paradan başka bir şey görmemesine bağlanabilir. Toplum için müzik icra eden, tiyatro yapan, kitap yazan sanatkarları hem izleyen/dinleyen/okuyan bireyler olarak sanatçıların da birer insan olduğunu, onların da kendi özel hayatları olduğunu unutmamak gerekiyor.

Sanat dünyasında birçok sanatçı imzaladıkları sözleşmeler dahilinde kuklalaştırılıyor. Çoğu zaman bu olaylar gün yüzüne çıkmasa da ara sıra basına sızdırılan sözleşmelerde sanatçıların yaşadığı acı gerçekleri öğreniyoruz. Peki robotlaşan dünyada, Black Mirror’ın bu bölümünde Catherine’ın Ashley’nin sesini kopyalayarak ona ihtiyaç duymadan albüm yapmasını nasıl değerlendirmeliyiz? Bunu, aslında sanatçının kişiliğine, duygularına, düşüncelerine kısacası varlığına saygı duyulmadan kurulan bir para kazanma mekanizması olarak ele alabiliriz diye düşünüyorum. Sanatçılar, sanatlarını ortaya koyan özgün ruhlar olmaktan çıkarılıp “Nasıl daha çok kazanç sağlayan bir robota dönüştürürüz?” düşüncesinin kurbanı oluyorlar. Bu bölüm aynı zamanda kendi olabilen farklı sanatçılardan çok, moda olabilen aynı sanatçıların esir aldığı bir sanat dünyasında yaşamaya başladığımız gerçeğini de yüzümüze bir tokat gibi çarpıyor.

Black Mirror evreni için oldukça yumuşak olan bölüm, müzik dünyası ve sanat camiası açısından ders niteliği taşıyor. Genç karakterleriyle ön planda olmasından dolayı Disney Channel filmleri havasına sahip olsa da teknolojinin karanlık yüzünü tüm çarpıcılığıyla gözler önüne seriyor. Bunun dışında Ashley O’nun teyzesi Catherine’ı canlandıran Susan Pourfar’ın performansının çok kuvvetli olduğunu ve karakteri ekrana çok iyi taşıdığını söyleyebilirim. Jack ve Kevin’in oldukça pasif karakterler olarak sunulması, kurgunun hızlı ilerlemesi, Ashley O bebeğinin olumlamasıyla her şeyi başarabileceğine inanan Rachel’in okuldaki yetenek yarışmasına katılması ve Ashley O performansı sergilediği sahne bence gereksizdi. Bir saati aşkın süresiyle göz yoran bölümün otuz beş dakikada anlatılabilir kolaylıkta olması beni üzdü. Bu bölüm “gelecekte olabilecek teknolojik gelişmeleri ve kaygıları” işlemesiyle alıştığımız Black Mirror’ın 5. sezonda günümüz teknolojisine dikkat çeken bir kamu spotu haline gelecek gibi görünüyor.

Görsel; https://www.cutiejea.com/wp-content/uploads/2019/06/Screen-Shot-2019-06-05-at-9.42.43-pm-2-1440×555.png

Sosyal medyada paylaş

Batuhan Tozkoparan

Okulu bırakıp çocuk kitaplarıyla ilgilenmeye başlayan, Lady Gaga’nın küçük canavarı olup Akademi Ödüllü Parazit gibi her yere sızar. Çok harika müzikler dinler ve paylaşmayı sever.
Published On: Eylül 6th, 2020Categories: Dizi, Kültür & Sanat0 Yorum

Leave A Comment