Türkiye’de queer edebiyatına hızlı bir giriş yapan Otobanda Kaybolanlar kitabını okuduğumdan beri takip ettiğim bir yazar haline gelen Fırat Uran’ın ikinci kitabı Kara Köpek geçtiğimiz sene Sola Unitas etiketiyle raflardaki yerini almıştı. Aldığım ilk günden beri okumak için sabırsızlandığım Kara Köpek nihayetinde ellerimin arasına kavuşmuştu.

Kara Köpek’le birlikte Fırat Uran, girmesi zor ve meşakkatli olan beynimizin dehlizlerinde bizi eğlenceli ve bir o kadar karanlık bir yolculuğa çıkarıyor.

Kara Köpek nedir?

Yazar Fırat Uran’ın kitapta da bahsettiği üzere Kara Köpek, İngilizlerin depresyona verdiği bir isim. Yazarımızın karşısına bu terim 2012 yılında David Graig’in kaleme aldığı DOT Tiyatro tarafından sahnelenen tiyatro oyununda karşısına çıkıyor ve oldukça ilgisini çekiyor. Karanlık imgeler sizinle birliktedir. Siyah ve gri tonlar düşüncelerinizi sarıp sarmalamış, derin bir çukur ya da hendekte kapana sıkışıp kalmış gibi hissediyor olabilirsiniz. Depresyonun bir kara köpek olarak imgelenmesi klasikler arasındadır. Her insanın yaşadığı bazı travmaları olduğu gerçeğini göz önüne alırsak hepimiz bu durumla bir kara köpek yaratıyoruz. Bireyin kim olduğunu sorgulaması, yaşadığı acı ve aşk duygularını şeffaf bir şekilde ele alınan bu eser queer edebiyatının okunması gereken eserlerinin başında geliyor.

Hikayenin ortasında yer alıyoruz.

Kara Köpek’in hikayesine başlarken bir okuyucu olarak olaya dahil olabilmek oldukça heyecan verici bir deneyimdi. Kitabın ana karakterleri nam-ı diğer kahramanlarımızın yaşadığı her olayda yanlarında onların sıkı takipçisi olduğumuzu hissettiren ve zihnimizde canlandırdığımız görsellerle hikayeye dahil oluyoruz. Görseller demişken kitabın eşsiz illüstrasyonları Ece Cangüden’in elinden çıkarken kitap içerisinde yer alan ve hikayeye iyi bir şekilde hizmet eden tipografilerse Duru Ekşioğlu imzası taşıyor. Aynı zamanda Spotify’da kitabın içerisinde yer alan şarkıların yer aldığı çalma listesiyle Kara Köpek’in dünyasındaki yerinizi sağlama almış oluyorsunuz.

 

görsel: https://www.iyigunler.net/images/haberler/2020/04/kitap_kara_kopek_firat_uran_in_yeni_kitabi_raflarda_h338365_99bdb.jpg

Sosyal medyada paylaş

Batuhan Tozkoparan

Okulu bırakıp çocuk kitaplarıyla ilgilenmeye başlayan, Lady Gaga’nın küçük canavarı olup Akademi Ödüllü Parazit gibi her yere sızar. Çok harika müzikler dinler ve paylaşmayı sever.
Published On: Şubat 27th, 2021Categories: Kitap, Kültür & Sanat0 Yorum

Leave A Comment