Tutuklamayanlar Tutuklansın!


İpek Er: 18 yaşındaydı, günlerce Musa Orhan’ın “nitelikli cinsel saldırısına” uğradığını belirten bir mektup bırakıp intihar girişiminde bulundu ve hayatını kaybetti.

Musa Orhan: 24 yaşında, İpek Er’e uyguladığı “nitelikli cinsel saldırı” suçu Adli Tıp Kurumu’nca doğrulandı, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tutuklanması istendi, kamuoyunun tepkisi ve kadınların mücadelesiyle 19 ağustos’ta tutuklandı. Ancak Siirt Sulh Ceza Hakimliğinin “kaçma şüphesi yok” gerekçeli kararıyla 25 Ağustos’ta serbest bırakıldı. 

Ben: 26 yaşımda, bu ülkenin Ankara’sında, bir kafenin öylesine bir masasında haberlere göz gezdiren bir kadın olarak kendimi yine tehlikenin tam ortasında hissettim.

  • Bu ülkede Musa Orhan cezasızlığın cesaretini tatmış bir şekilde özgürce dolaşırken kadınlar otobüste yalnız kalmamak için kaç kere kendi durağından önce indi. 
  • Bu ülkede 12 yaşında bir çocuğu öldürmekten tutuklu yargılanan bir erkek açık cezaevine alınırken; Aladağ’da 11 kız çocuğu “yurttan kaçmasınlar diye” kilitli olan yangın merdivenlerinde alevler içinde can verdi. 
  • Bu ülkede bir erkek hakkında 23 kere suç duyusunda bulunuldu, çoğu takipsizlikle sonuçlandı, açılan beş davada da “delil yetersizliği” gerekçesiyle hiçbir caydırıcı karar alınmadı ve o erkek Ayşe Tuba Arslan’ı sokak ortasında satırla öldürdü.Bu ülkenin meclisinde bu olay üzerine sunulan araştırma önergesi iktidar oylarıyla reddedildi.
  • Bu ülkenin Ankara’sında bir kadın bir kafenin öylesine bir masasında haberlere göz gezdirirken kendini tehlikenin tam ortasında hissetti.

Ayşe Tuba Arslan’ın da Ceren Özdemir’in de katilleri bellidir ama o kadınları bir türlü korumayan, kalanlara -örneğin İpek Er’e- biraz bile güven vermeyen, bu ülkenin yarısı olan kadınları bir an bile güvende hissettirmeyen bu mevcut “koruma sistemi” bu cinayetlerin ve daha yüzlerce benzerinin azmettiricisidir. “Cezasızlık algısı en tehlikeli olandır. Hakkında verilen hapis cezasının infaz edilmeyeceğini bilen ve cezanın caydırıcılığından korkmayan birey, suç işleme kararlılığını sürdürür.”  

Ceren Özdemir

Ceza kanunlarını ihlal edenlerin yargı birimleri tarafından doğru şekilde cezalandırıldığını bilmek ceza kanunlarını ihlal etmeden yaşayan insanların hakkıdır. Zira cezasızlık bir insan hakları ihlalidir. 

Ben devletin benimsediği bu cezasızlık politikalarından, ceza hukukunun özellikle kadına ve çocuğa yönelik suçlara karşı uslandırıcılık ve caydırıcılık fonksiyonlarının böylesine zarar görmüş olmasından, nitelikli cinsel saldırı suçunu işlediği Adli Tıp Kurumunca doğrulanmış olan Musa Orhan’ın cezasızlıkla cesaretlendirilmesinden, sokağa benden daha özgürce çıkabilmesinden, kendini benden daha güvende hissetmesinden, temel insani hakkımın ihlal edilmesinden ve toplumu hakimiyet altına almış olan olan bu adaletsizlikten şikayetçiyim! “Eşit ve dürüst adaletin varlığının bir önemli yolu, ceza kanunlarını ihlal edenlerin cezasız kalmamalarından ve buna olan toplumsal inançtan geçer.” 

Devletler, yargı sistemleri ve bu sistemin her bir mensubu, ceza kanunlarını ihlal eden kişilerin cezalandırılmasını bu kanunları ihlal etmemiş olan kişilere borçludur! Güven, adalet ve adalete yönelik toplumsal inanç duygularını tatmak bu toplumda yaşayan tüm insanların hakkıdır! 

Ben bu yazıyı yazarken bir kadın günlerce istismar etmiş Musa Orhan sizinle aynı otobüste, aynı kafede, aynı bankta olabilir. Nitelikli cinsel istismar suçu kanıtlanmış ve cezasızlığın cesaretini tatmış bir insan şu an ATM sırasında arkanızda, kırmızı ışıkta yanınızda, bir parkta karışınızda duruyor olabilir. Benimse artık toparlanmam ve yollar daha da ıssızlaşmadan eve varmam gerek. 

Kaynak: https://www.hukukihaber.net/cezasizlik-algisi-makale,7813.html

http://yeniyasamgazetesi.info/erkegi-koruyan-yargi-iki-kadini-daha-oldurdu/

Ela Mirabel
Ela Mirabel
Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde hemşire, Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı’nda öğrenci. Favori kurum ve kuruluşları Psikiyatri Hemşireleri Derneği, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Türkiye Kadın Meclisi. Virginia Woolf sevdalısı. Yazma meraklısı bir mavi çoraplı.

Rastgele Yazılar

Çok Geç Olmadan

Geçtiğimiz hafta 92. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Parazit filmi 6 dalda aday olduğu ödüllerden, başta en En İyi Senaryo dalı olmak üzere...

Altın Çağ Safsatası: Eski Günler Daha Mı Güzeldi?

Altın çağ safsatası, eski günlerin günümüzden daha güzel olduğunu sanma durumuna verilen isimdir. Biraz daha açmak gerekirse altın çağ safsatası; günümüzdeki kötülüklere...

İran’da Civcivlerin Öldürülmesi Sosyal Medyada Tepki Çekti

İran’da Covid-19 salgını sırasında tavuk etine olan talebin azalması, binlerce civcivin canlı canlı gömülerek itlaf edilmesine yol açtı. Halbuki her yıl dünya...

Bir Uzay Çağı Ürünü: Kuantum Bilgisayarlar

Kuantum Bilgisayarlar Nasıl Çalışır? Kuantum bilgisayar düşüncesi, maddeyi ve enerjiyi atom ve atomaltı seviyede açıklamaya çalışan...

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz