Baharın gelişi, doğanın tüm ihtişamını da beraberinde getirir. Doğanın uyanışını ve değişimleri zaman zaman kaçırıyoruz. Ancak bazı filmler var ki özlediğimiz çiçekleri, bahçeleri, büyüleyici renkleriyle rahatlatıcı bir etki yaratıyor. Sizler için çiçeklerin, kimi zaman ana karakter olduğu, kimi zaman da güzel dekorlar yarattığı çiçeklerin ve doğanın harika görselliğini sunan beş film ve beş çiçeği inceledim.

Büyük Balık (2004)

Tim Burton tarafından yönetilen “Büyük Balık” filminin kahramanı Edward Bloom, oğlu Will Bloom’un babasının hastalığını öğrenip aile evine dönmesiyle başlar. Gezgin bir satıcı olan babasını yakından tanımak için efsanevi bir kişiliği olan adamın, gençliğinde yaşadıklarına dair fantastik öykülerini izleriz.

Bu öykülerden biri olan ve filmin en ünlü ve romantik anlarından sayılan sarı nergis, çiçeklerin arka plan olarak kullanıldığı sahnelerdir. Romantik karakterimiz Edward hayallerindeki kızı güvende tutmak için sonsuz Nergisler eker. Bu çiçekler Sandra’ya ve izleyiciye sevginin büyüklüğünü ifade eder. Film, gerçek nergisler ekilerek çekilmiştir.

Sarı nergis çiçeği: Sarı ve beyaz renkleri bulunan nergis çiçeği, saygı duymanın ve güvenin simgesidir. Baharın müjdecisidir.

 

Muhteşem Gatsby (2013)

Fitzgerald’ın aynı ismi taşıyan romanından sinemaya uyarlanan film; yazar olmak isteyen Nick Carroway, 1922 senesinin baharında New York’a taşınır. Bu dönem, ahlaki değerlerin çöktüğü, ışıltılı jazz yaşam tarzı, kaçakçıların ve paranın değerlendiği bir dönemdir. Kuzeni Daisy sayesinde Jay Gatsby’ye komşu olan Nick Carroway bu yaşam tarzına günler geçtikçe tanık olur. İmkansız aşklar, hayaller ve trajedilerle dolu bir hikayeyi anlatan film günümüze de ayna tutuyor. Filmin en romantik sahnesinde ise Gatsby’nin sevgilisi Daisy ile bir araya geldiği sahnede krem ve beyaz orkideler göze çarpar. Çok sayıda çiçek Gatsby’nin olağanüstü servetini temsil eder. Çiçeklerle dolu bir film.

Beyaz Orkide: Zarafetin, şıklığın ve film de olduğu gibi zenginliğin simgesidir.   Asil bir çiçektir.

 

 

V For Vandetta (2005)

Film, geleceğin İngiltere’sinde, terör olaylarında birçok kayıp verdikten sonra çözüm olarak baskıcı bir devlet anlayışıyla olayları kontrol altına almanın nasıl olacağını anlatıyor. Film, V’nin sürekli tekrarladığı “Remember, remember, the fifth of November” sloganı çevresinde gelişiyor. Film ile bütünleşmiş birkaç ikonik öğenin olmasının yanı sıra en dikkat çekici olanı kırmızı güllerdir. V, düşmanlarından intikam aldıktan sonra imza olarak kırmızı bir gül bırakır. Filmde sürekli kırmızı güllerle dolu vazolar ya da V’yi birilerine kırmızı gül verirken görürüz. Ve tabi ki son sahnede Evey’in V’ye vedasında güzel kırmızı bir çelenk metroda görünür.

Kırmızı Gül: Aşkın ve tutkunun sembolü olarak bilinir ama kırmızı güller sayısız sanat eserinde, klasik resimlerde ve şiirde kullanılmıştır. Hâlâ da modern sanatın ilgi alanı içindedir. Kırmızı güller tarih boyunca ve farklı kültürlerde dini veya siyasi sembollere de sahiptirler.

 

 

 

Leon: The Professional  (1994) 

Léon’nun yolunun yan komşunun küçük kızı Mathilda ile karşılaşmasıyla başlıyor. Léon sürekli süt içen, koltukta uyuyan, belirli aralıklarla çiçeğinin yapraklarını temizleyen ve elinde bir keman çantasıyla dolaşan bir temizlikçi. Elbette ki temizlediği şeyler konusunda kuralları var. Mathilda’yı yanına almak zorunda kalmasıyla hayat Léon için karmaşık bir hale geliyor ve sürekli yer değiştirmeye başlıyor. Gittiği her yere Matilda ve çiçeğini götüren Léon çiçeğiyle bir bağ yaşıyor. Kendini feda ederken bile Mathilda ve çiçeğin güvende olması onu mutlu ediyor. Son sahnede ise Mathilda çiçeği yetiştirme yurdunun bahçesine dikiyor.

Aglaonema: Herdemyeşili olarak da bilinir. Bir çok çeşidi vardır ve bir iç mekan bitkisidir. Gün ışığına direkt maruz kalmadan aydınlık ortamlarda yaşar ve bulunduğu ortama pozitif enerji verir.

 

 

Close Up (1990)

Gerçek olaylar üzerine kurulu hikayede sinema tutkunu Hüseyin Sabzian, otobüste yaşlı bir kadınla tanışır ve kendisini İranlı ünlü yönetmen Mohsen Makhmalbaf olarak tanıtır. Kadın, buna inanarak adamı ailesiyle tanıştırmak üzere evine davete eder.  Hüseyin ise aileyi, yeni çekeceği filme para yardımı yapmaları şartıyla, filminde oynamaya ikna eder. Zengin aile, evi soyacağından şüphelenerek adamı polise ihbar eder. Hüseyin tutuklanır, sorgulama ve yargılanma süreci başlar. Bu süreçte sinema sevgisinden dolayı böyle bir şey yaptığını, hırsızlık niyeti olmadığını söyleyerek savunma yapar. Ailenin de şikayetini geri almasıyla birlikte dava düşer. Dava çıkışında idolü Makhmalbaf ile tanışır ve özür diler. Mahmalbaf ile yoldan yıldız çiçeği alarak ailenin evine özür dilemeye giderler. Aklımıza kazınan en güzel çiçek sahnelerinden biri ortaya çıkar.

Yıldız çiçeği: Yıldız çiçeği sabrın ve zarafetin simgesidir. Güneşi çok seven bir çiçektir. Yıldız çiçeği saksılarına iç mekanlarda değil de daha çok havadar ortamlarda bakılmalıdır.

 

 

Bonus:

Midsommar (2019)

Son yılların en çok konuşulan filmi Midsommar, İsveç’in yazları yapılan şenlik geleneğinin pagan ve kanlı bir ritüele dönüştüğü bir korku filmidir. Bu filmde çiçekler, sahnelerin görsel gücünü vurgulamak için ve hikayenin merkezinde yer alan yaşam ile ölüm arasındaki bu iki terimin somut bir temsili olarak kullanılmıştır. Dani (Florence Pugh) karakteri tarafından giyilen, özenli ve ikonik çiçekli elbise ve başlıklar, kızın kırsal topluluğun yeni bir üyesi olarak aralarına katıldığı, yani “çiçek açtığı” anı temsil ediyor.

 

İzlediğim filmlerden aklımda kalan diğer çiçek seven yönetmenler ise şöyle,

Alfred Hitchcock’un buket yaptırdığı çiçekleri
Pedro Almadovar’ın kırmızı gül sevgisini
Agnes Varda’nın filmlerinde sıklıkla gördüğümüz papatyaları ve ay çiçeklerini
Miyazaki’nin anime karakterlerini çiçeklerle bezenmiş yollardan geçirmesini
Mohsen Makhmalbaf’ın dağ çiçeklerine özelliklede gelincik çiçeklerini
Wong Kar Wai’nin de çiçekli elbiseler tercih etmesini çiçeklerin ünlü yönetmenlere de ilham kaynağı olduğunu görüyoruz.

Sosyal medyada paylaş

Serap Aydın

92 doğumlu. Kitabevinde çalışıyor. 6 yıldır yayın ve kitap alanında çalışmakta. Filmleri iç dünyasında kalmak için izler. Meraklı bir sinema takipçisi ve okurdur. Kiyarüstemi filmlerine farklı bir duygu besler. Bitki ve kaktüs yetiştirmeyi sever. Kahve tutkunudur.
Published On: Haziran 18th, 2021Categories: Kültür & Sanat, Sinema0 Yorum

Leave A Comment