Sosyal medyada paylaş

Geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk Kürtçe dijital oyun uygulaması olarak geliştirilen “Bejan“ı duymuş olmalısınız. Duymayanlara da bu yazı vesilesiyle duyurmuş olalım! Bejan’ın oyun uygulamasının yanında bir de oyuna uygun, özenle hazırlanmış eğitim seti oluşturulup yayımlandı. Türkçe destekli olup Kürtçe öğretimi için hazırlanan Bejan eğitim seti; bir boyama, iki tane hikâye ve on altı tane de diğer becerilerin gelişimi için hazırlanmış olan alıştırma kitaplarından oluşmaktadır. Alıştırma kitaplarının her biri çocukların pedagojik gelişimleri dikkate alınarak özenle hazırlanmıştır. Bu set ve oyun, çocuklara Kürtçe öğretmeyi hedeflerken sayısal ve sözel becerilere uygun gelişim basamakları dikkate alınarak da hazırlandığı için daha önemli hâle gelmiştir. Ayrıca alıştırma kitaplarındaki Bejan için hazırlanmış Kürtçe çocuk şarkılarının oyun dışında da ulaşılıp dinlenebilmesi için karekod teknolojisi kullanılmıştır.

Çocuk kitaplarını okumayı ve çizimlerinde kaybolmayı seven biri olarak setin içinde bulunan iki hikâye kitabını da keyifle okudum. Ataerkil toplumlarda (Türkiye’de) çocuk kitaplarının en büyük problemi, karakterlerin toplumsal cinsiyet rollerinden payını alması ve hayal gücü gelişimi için yeteri kadar çaba sarf edilmemiş olmasıdır. Bejan, birçok çocuk kitabı gibi gizliden gizliye korkan bir kız çocuğunu resmetmeden hikâyenin odağını oluşturuyor, kız çocuk maceraya atılmayı seviyor hatta erkek oyun arkadaşları tarafından fikirleri önemseniyor ve takdir ediliyor yani Bejan için üzülmüyor, onun da erkek kardeşleri ya da arkadaşları gibi olması için yazılmış bir hikâye okumuyoruz.

Hikâyelerin birinde Bejan ve arkadaşlarının doğayla bütünleşmelerinin keyfini sürüyoruz. Bir diğerinde ise kış mevsiminde arkadaşlarıyla iş birliği içinde kardan yeni oyunlar yaratmalarını okuyoruz. Keyifli ve can sıkıcı ögeler barındırmayan bu iki hikâye kitabı ile alıştırma kitaplarını, Kürtçe öğrenmek isteyen yetişkin bireyler de zevkle takip edebiliyor. Umarım Bejan’ın diğer hikâyeleri 21.yüzyıl çocukları için daha fazla hareket ve hayal gücüne katkı sağlayan içerikler ortaya koyar. Bejan, uzaya gitmek ve arkadaşlarıyla deney yapmak isteyebilir. Çocukların dünyasıyla ilgili felsefik soruların arayışına da girebilir. Bu durum, anadilinden uzaklaşmadan büyütmek istediğimiz çocuklara dünyadan da uzaklaşmama fırsatı sunmuş olur.

Kürtçe konuşan, yaşayan ve oyunlar oynayan mutlu bir kız çocuğunu görmenin getirdiği sevinçle Bejan’ı sevmemek mümkün değil. Benim gibi anadiline hem uzak hem yakın büyüyen yetişkinlerin de çocukluklarında yarım kalan boşluğu doldurmaları için bir telafi projesi olarak gördüğüm bu eğitim setinin devamını heyecanla bekliyor olacağım.

Bejan’a nasıl ulaşabilirim?

Android cihazlar için buradan, IOS kullanıyorsanız oyuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada paylaş

Goncagül Yılmaz

Goncagül Yılmaz
Van’da doğdu. Biraz büyüdü. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü bitirdi. Bir süre kurumsal kimlik danışmanlığı yaptı. Son üç yıldır yayın ve kitap alanında çalışıyor. Son gemi, Zamansız ve Oku-yorum dergilerinde öyküler yazdı. Jack London ve Virginia Woolf’un tavsiyelerine uyuyor. İstediği gibi yazabilmek için çok çalışıyor.

Leave A Comment