Marshland Dreams (2014)

Videoyu oynatmakta sorun yaşıyorsanız buraya tıklayın.

Irak’ın Mezopotamya Bataklıkları, Saddam Hüseyin yıkıcı bir askeri manevrayla yok edene kadar yüzyıllardır hayati bir yaşam gücü olmuştu. Azzam Alwash, bataklıkları orijinal ihtişamlarına geri getirme görevini üstlendi.

Belgeselin İlginç Hikayesi – Marshland Dreams

1. Bu film, Goldman Çevre Ödülleri tarafından ödül töreni için hazırlanmış daha kısa bir film olarak başlamış. Yapımcı, filmi 6 dakikaya kadar genişletti ve birçok olumlu yanıt aldığı film festivallerine gönderdi.

2. Önceden vizeleri olmasına rağmen ekip, Basra havaalanında 10 saat boyunca gözaltına alındı. Ekibin askeri manevraları kaydetmek amacıyla kameralarını kullanacağına dair şüpheler vardı. Sonunda gümrük memurlarını, casus değil, belgesel film yapımcıları olduklarına ikna eden ekip, havaalanından ayrıldıktan sonra bataklıklara ulaştı. Yapımcı, her gün güzel çöl ışığında saatlerce sulak alanlarda seyahat etmenin rüya gibi bir deneyim olduğunu söylüyor.

Ekip:

Anlatan: Robert Redford

Fotoğraf Direktörü: Andy Black

Editörler:  Todd Miro, Graham Deneen

Yapımcı-Yönetmen-Yazar: John Antonelli

 

Marshland Dreams-Görsel1

Marshland Dreams

Marshland Dreams: Yaşamak İçin Toprağı Yaşatmalısın

Ekolojik restorasyon konusunda dünyaya örnek olabilecek bu belgeselde Azzam Alwash, savaş dönemi harap olmuş Mezopotamya Bataklıklarını geri getirme mücadelesini anlatıyor. Asırlar boyu yüzbinlerce yerliye geçim kaynağı olmuş bu bataklıklar aynı zamanda yerel halkın kültürünü de şekillendirdi. Bölge halkı, Saddam Hüseyin’in bataklıkları kurutup yakma emri üzerine ekonomik fırsatların daha çok olduğu bölgelere göç etti. Göç eden kişiler arasında bulunan Azzam, mühendis olduğu Florida’dan neredeyse yok olan ekolojik dengeyi restore etmek için ülkesine geri döndü.

Azzam, bizlere toprağa gerekli saygıyı ve sevgiyi vermeden sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olmayacağını bir kez daha hatırlatıyor. Mezopotamya bataklıklarının restorasyon hikayesi aynı zamanda savaşların sebep olduğu yıkım ve tahribata dikkat çekiyor. Savaş ile yok olan ekolojik dengenin barış ile Mezopotamya’ya tekrar döndüğünü görüyoruz.


Orjinal Video: MARSHLAND DREAMS 

Sosyal medyada paylaş

Aleyna Kaltalıoğlu

Ent Dergi İdari Koordinatörü. Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden taze mezun. Freelance çevirmenlik ve editörlük yapmakla birlikte Ent Dergi ve çeşitli mecralarda içerik üretmektedir. Yeraltı edebiyatı, ütopik/distopik romanlar ve sanat filmleri ile ilgileniyor. Ekoeleştiri alanında akademik çalışmalar yapmayı planlıyor. Bu nedenle doğa, hayvan ve yeşilliğin korunması ve iyileştirilmesi konularında okur-yazar, aynı zamanda TEMA Vakfı gönüllüsü.
Published On: Ekim 21st, 2021Categories: Çeviri, Doğa, Ekoloji, Video0 Yorum

Leave A Comment