Sosyal medyada paylaş

Son zamanlarda büyük bir çoğunluk plastik kullanımını azaltmak için büyük uğraşlar veriyor. Bu plastiklerin neden olduğu denizlerdeki kirliliğin azaltılması için büyük şirketler bile adımlar atıyor. Medyada içinden çöpler çıkan balık videoları dolanıyor. Maalesef denizlerdeki aşırı kirliliğin yanı sıra, deniz yaşamını tehdit eden bir dalga daha kapıda. Küresel iklim değişikliğinin sonuçları artık tahminlerin de ötesinde yıkımlara neden oluyor. 2069 yılı için beklenen en kötü senaryonun değerlerini bile geçen felaketler şimdiden yaşanmaya başladı.

Geçtiğimiz yaz yerli halkın, nehirdeki ölü somon balığı akışını fark etmesiyle birçok bilim insanı Alaska’nın Koyokuk Nehri’ne doğru yola çıktı. Bilim insanlarıyla birlikte olan Yukon Tribal Balık Komisyonu Direktörü Stephanie Quinn-Davidson, CNN(US)’ye, bu keşif gezilerini anlattı. Düzenlenen keşif gezilerinde, 850 ölü somon balığı sayıldığını ama asıl sayı bunun 10 katı büyüklüğünde olduğu söylendi. Bu balıklarda hiçbir parazit, enfeksiyon, lezyon belirtilerinin de olmadığı, hatta içlerinde hala güzel yumurtaların olduğu da eklendi. Yapılan araştırmalar sonucunda, beklenmedik aşırı sıcaklık artışının, bu toplu ölümlerle çakıştığı fark edildi. Peki sıcaklık artışının balık ölümleriyle nasıl bir ilgisi olabilir?

 Çevre ajansı, aşırı ısı artışının ve düşük yağış miktarının sulardaki oksijen seviyesinin düşmesine neden olduğunu açıkladı. Sudaki oksijen seviyesinin düşmesiyle birlikte de binlerce balık, ısı stresi (Heat stress) nedeniyle boğularak öldü. Balıklar, karınlarındaki sağlıklı yumurtalarla ve kendi yaşam alanlarında hiçbir suçları yokken öylece öldü. Bu nehirlerin daha önce hiç böyle büyük bir ölüm görmediği ve ısı dalgasının tahmin edilen iklim değişikliği modellerinden en yükseği olma yolunda ilerlediği yine kaynaklarda belirtilen bazı gerçekler. Daha şimdiden böyle beklenmedik büyük ve korkutucu felaketlerin yaşanması bizleri gelecek konusunda daha da kaygılandırıyor. Geçtiğimiz birkaç ay orman yangınları nedeniyle oldukça riskli geçti. Zaten iklim krizi gün geçtikçe daha da büyüyorken, yangınların neden olduğu karbondioksit salınımı, durumu daha da kötüleştirdi. 1 yılda salınan karbondioksitin bir kaç ayda salınması ve rekor düzeye ulaşması ısı dalgasını da tetikliyor. Akabinde bu ısınmaların balık boğulmalarını arttırması da olası bir senaryo. Daha da kötüsü hepimiz farkındayız ki gezegenimizin ve bizlerin, tüm canlıların yaşayacağı afetler ve ölümler bunlarla kalmayacak… Küresel iklim krizini daha ne kadar görmezden geleceğiz?

Fotoğraflar Stephanie Quinn-Davidson tarafından çekilmiştir.


Kaynak: https://edition.cnn.com/2019/08/16/us/alaska-salmon-hot-water-trnd/index.html

Sosyal medyada paylaş

Serenay Sabırlı

Serenay Sabırlı
Okumayı öğrendiği ilk andan itibaren kendini edebiyata, daha fazla okumaya, araştırmaya, öğrenmeye adamış. Henüz ilkokuldayken okuduğu Samipaşazade Sezai’nin Sergüzeşt kitabını asla unutamaz. Türk edebiyatına ayrı bir hayran, doğunun büyüsüne inanıyor ve hep eskiyi özlüyor. Yaşamının anlamını barış ve sevgide bulmuş. Sanata ve doğaya aşık; gerçek ve sonsuz özgürlük peşinde. Hayatının dönüm noktası vejetaryen ardından da vegan olmasıymış. Gelecek kuşağa inanıyor, insan ve hayvan özgürlüğü için mücadele ediyor, mücadelenin zaferle sonuçlanacağına, güzel günlerin geleceğine inanıyor.

Leave A Comment