Asyalı Amerikalı kadınlar, Asya karşıtı nefret suçlarına karşı ülke çapında mitingler düzenlenirken ABD’deki deneyimleri hakkında konuşuyorlar.

Gösteriler, Atlanta’da altı Asyalı kadın olmak üzere sekiz kişinin öldürüldüğü bir çatışmadan sonra gerçekleşti.

“Amerika’nın herhangi bir yerinde Asyalı bir kadın olmak korkutucu hale geldi.”

 

“Her hafta manşetlerde aynı haberleri görmenin getirdiği hayret, öfke ve acı içerisindeyiz.”

 

“İçler acısı bir durum, ancak sürpriz değil. Asyalı Amerikanlara karşı nefret yıllardır artıştaydı.”

 

“Toplumun hala nefretin, ırkçılığın ve mantığa aykırı ayrımcılığın hükmetmesine ve bu kadar acıya sebep olmasına izin verdiğini görmek içler acısı.”

 

“Kardeşlerimizi öldüren beyaz süpremasist için üretilen bahanelere karşı ve bu ülkenin, altı Asyalı kadının katliamının ırkçı emeller güdüp gütmediği konusunda karar vermedeki başarısızlığına karşı öfkeliyim.”

 

“Bu akşam buradayım çünkü şimdiye kadar devamlı sessiz kalmam gerektiği söylendi. Bugün burada olmak, benim sesimi duyurma şeklim.”

 

“Büyürken bize itaatkar olmamız, sessiz olmamız gerektiği öğretildi. İçinde bulunduğumun vakit, ayağa kalkıp sesimizi duyurmamız için oldukça kritik bir an.”

 

“İnsanlar, toplum içinde azınlıklara karşı göze çarpmayan düşmanca davranışların ve derin toplumsal sorunların farkına varacak.”

 

“Sesimizi duyurmak ve olanların gözden kaybolmasını engellemek hayati önem taşıyor. Böyle bir şiddetin tekrar yaşanmayacağını garanti altına almamız için yapmamız gereken çok iş var.”

 

“Karşılarına çıkma cesareti bulamayıp bu kişilerin gitmelerine izin verdiğimiz sürece bunların hiçbiri durmayacak.”


Kaynak:

US hate crimes: Asian women are not weak, timid or quiet – BBC News

Atlanta shootings: ‘It’s scary just to be an Asian American woman’ – BBC News

Kapak Görseli: www.sapiens.org

 

İlginizi Çekebilir: Sesimizi Duyun – Sisters Not Strangers

Sesimizi Duyun-Kapak Görseli- Agnes Tonah

Asyalı Amerikalı kadınlar, Asya karşıtı nefret suçlarına karşı ülke çapında mitingler düzenlenirken ABD’deki deneyimleri hakkında konuşuyorlar.

Sosyal medyada paylaş

Aleyna Kaltalıoğlu

Ent Dergi'de Çeviri Editörü. Hacettepe Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde son sınıf öğrencisidir. Freelance çevirmenlik yapmakla birlikte Ent Dergi ve çeşitli mecralarda içerik üretmektedir. Yeraltı edebiyatı, ütopik/distopik romanlar ve sanat filmleri ile ilgileniyor. Ekoeleştiri alanında akademik çalışmalar yapmayı planlıyor. Bu nedenle doğa, hayvan ve yeşilliğin korunması ve iyileştirilmesi konularında okur-yazar, aynı zamanda TEMA Vakfı gönüllüsü.
Published On: Nisan 22nd, 2021Categories: Çeviri, Gündem, Haber0 Yorum

Leave A Comment