İçinde bulunduğumuz “Aseksüellik Farkındalık Haftası”nda aseksüelliğin ne olduğundan ziyade ne olmadığını anlatmak istedim. Aseksüelliğe dair yanlış bilinen pek çok şey vardır. Öncelikle aseksüelliğin doğru bir tanımından, sonra ne olmadığından ve son olarak da aseksüelliğe dair bazı kavramlardan bahsedeceğim.

Aseksüelliği kısaca tanımlamak gerekirse; “hiçbir cinsiyet kimliğinden kişiye karşı cinsel çekim hissetmeme durumudur. Cinsel ilişkilere karşı ilgi duymayan ve diğer insanları cinsel olarak çekici bulmayan kişilere aseksüel denir.” Bununla birlikte aseksüellik çoğu zaman aromantiklik ile karıştırılır. Aromantiklik, aseksüelliğin duygusal versiyonudur. Kişi aseksüelse aromantik olmak zorunda değildir ya da tam tersi; aromantikse asekseüel olmak zorunda değildir. Bununla birlikte hem aromantik hem de aseksüel olan kişilere de rastlanır. Bu tamamen kişinin yönelimiyle ve deneyimiyle alakalıdır.

Aseksüel bireyler aseksüelliği farklı şekillerde deneyimleyebilir. Nasıl ki LGBTİ+ bireyler evrensel bir deneyime sahip değilse, kendini aseksüel olarak tanımlayan kişiler de farklı cinsel çekim deneyimlerine sahip olabilirler. Bu noktada karşımıza aseksüelliğe dair bazı kavramlar çıkmaktadır. Örneğin; demiseksüellik ve gri-seksüellik gibi. Bu kavramlara yazımın devamında değineceğim.

Tüm bunlarla birlikte aseksüeller, toplumda oldukça dezavantajlı konuma sahiptirler. Toplum, gerekli koşullar oluştuğunda cinsel yaşamı zorunlu olarak görmekte veya cinsel çekim hissetmenin normal olduğunu söyleyerek aseksüelleri ötekileştirmektedir. Bu yüzden herhangi birine karşı cinsel çekim duymamak toplumda bir “hastalık, rahatsızlık, beceriksizlik” olarak görülmektedir. Aseksüellerin tam tersi olan alloseksüeller ise herhangi bir koşula bağlı olmadan cinsel çekim deneyimlerler. Bu noktada alloseksüelliği heteroseksüellik ile şöyle bir orta noktada buluşturabiliriz: Her ikisi de toplumun norm ve doğal olarak kodladığı değerlerdir.

Alloseksüeller, acefobik (aseksüllere karşı nefret besleme) bir şekilde aseksüellere karşı tıpkı heteroseksizmin ve heteronormativizmin, homoseksüelliğe karşı yaptığı gibi bir nefret besler. Bu yüzden aseksüeller toplumda dezavantajlı konumdaki gruplar arasında üst sıralarda yer alır.

Aseksüellik Ne Değildir?

Aseksüelliğe dair toplumda oldukça fazla yanlış bilgi vardır. Bu da aseksüelliğin ne olmadığıyla ilgili pek çok tanımın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Aşağıda aseksüelliğin ne olmadığına dair bazı açıklamalar yaptım.

  • Aseksüellik bir tercih değil, yönelimdir. Cinsellikten uzak durmak bir tercihtir; fakat aseksüellik doğuştan gelen bir yönelimdir.
  • Aseksüellik seksten korkmak değildir. Aseksüel bireyler, şart olmamakla birlikte, mastürbasyon yaparlar. Bu da aseksüellerin cinsel dürtülerinin olduğunu kanıtlar. Fakat bu cinsel dürtü seks yapmaya dönüşmez; ki libidonun var olduğunu kanıtlamak için de dönüşmek zorunda değildir.
  • Aseksüellik hastalık değildir. Cinselliğe ilgi duymamak oldukça doğaldır . Aseksüel bireyler, istedikleri takdirde kolayca seks yapabilmekte; sadece buna ilgi duymamaktadırlar.
  • Aseksüellik, duygusal olarak kimseye ilgi duymamak değildir. Aseksüel bireyler duygusal açıdan birilerine ilgi duyabilirler; fakat cinsel anlamda o kişiyi çekici bulmak zorunda değildirler.
  • Aseksüellik, cinsel eksiklik değildir. Bu, doğuştan gelen bir yönelimdir ve doğal bir durumdur. Bir kusur, eksiklik veya beceriksizlik anlamına gelmez.
  • Aseksüellik, seksten tiksinmek değildir. Farklı deneyimleri içinde barındıran aseksüellik çoğunlukla seks hakkında “olumlu veya olumsuz” herhangi bir yargı beslememek olarak da değerlendirilebilir.
  • Aseksüellik cinsel isteksizlik, libidosuzluk veya dürtüsüzlük değildir. Bazı aseksüeller cinsel dürtülere sahiptirler ve bu isteklerini gidermek için mastürbasyon yaparlar. Bazıları ise herhangi bir cinsel dürtüye sahip değildirler.

Aseksüelliğin İçinde Yer Alan Diğer Kavramlar

Aseksüellik de kendi içinde bazı noktalarda ayrılmaktadır. Aseksüellik ile bağlantılı bazı kavramların kısaca açıklaması şöyledir:

  • Gri-seksüellik: Herhangi bir sınır olmamakla birlikte, gri-seksüel bireyler genellikle cinsel çekim hissetmezler. Fakat bu durum sürekli değildir. Cinsel çekim hissetmeseler bile düşük bir libidoya sahiptirler. Teknik açıdan seksüel olan gri-seksüel bireyler, cinsel çekim ve dürtü hissederler; fakat bu hayatlarında sekse dönüşecek kadar güçlü değildir. Yani cinsellik, hayatlarında vardır; fakat onlar için önemli bir parça değildir.
  • Demiseksüellik: Demiseksüel bireyler, karşılarındaki kişiyle güçlü bir duygusal bağ oluşturamadan cinsel bir çekim hissedemiyorlar. Demiseksüeller sadece belirli partner veya partnerlerine karşı cinsel bir çekim ve arzu hissediyorlar.
  • Aromantiklik: Duygusal açıdan kimseye ilgi duymamaktır. Aromantikler, duygusal olarak kimseyi çekici bulmamakla birlikte romantik ilişkilerden kaçınırlar. Aromantikler, aseksüel olmak zorunda değildirler. Toplumun çoğu duygusallık ve cinselliği aynı şey olarak gördüğünden aromantikliği aseksüelliğin bir koşulu veya bunun tam tersi olarak düşünmektedir.

Son Söz

Aseksüel bireyler toplum içinde görmezden gelindikleri, unutuldukları için ötekileştirici söylemlere oldukça fazla maruz kalmaktadırlar. Aseksüelliğin bir cinsel yönelim olduğunu unutmadan onu da tüm diğer cinsel yönelimlerle eşit tutmak ve görünür kılmak gerekir. LGBTİ+ aktivisti olduğunu söyleyen bazı kişiler aseksüelliği LGBTİ+ hareketine dahil etmemektedir. Bu da aseksüel bireylerin seslerini duyurabilmelerinin önüne iki kat daha zorlu bir set çekmektedir. Aseksüellere karşı nefret söylemi üretmek, acefobik olmak bana kalırsa toplumda normalize edilmiş olan pek çok şeye örtük bir şekilde destek vermektir. Aseksüeller vardır, her yerdedir!

Kaynak:

kaosgl.org

blogibi.com

bianet.org

 

Sosyal medyada paylaş

Beste Begüm Yigit

Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden taze mezun. Ent Dergi'de yazar ve Yaşam Kategorisi editörü. Kendini tanımlamayı ve kimliği reddeden biri. Hayvan köleliğine karşı bir abolisyonist vegan. Kadın, LGBTİ+, hayvan hakları ve azınlıklar konusunda aktivist. Analog makinelere, tiyatroya ve bağımsız sinemaya ilgili. Çoğunlukla okur kimi zaman yazar.
Published On: Ekim 26th, 2021Categories: LGBTİ+0 Yorum

Leave A Comment