Sosyal medyada paylaş

Türkiye, son günlerde çok büyük sıkıntılarla baş ediyor. Bunlardan biri de maalesef sınırlara yığılmış olan mülteciler. Yanlışlıklar silsilesi hâlinde ilerleyen kriz, insanların ölümle burun buruna gelmesiyle sonuçlanabilir.

İdlip’te yaşanan olaylar sonrası sınır kapıları mültecilere tek yönlü olarak açıldı. Ülkeden gitmek isteyen mülteciler kapılara yığılsa da sınırdan ötesine geçemediler. Yunanistan, mültecilere karşı biber gazı ile müdahele ederken; deniz yoluyla sınırı geçmeyi başaran 5’i çocuk 15 Afganistanlı mülteci ise Moria kampına götürüldü. Ne yazık ki bu kampın durumu oldukça kötü.

Avrupa Birliği ise AB-Türkiye Göçmen Mütabakatı’nı hatırlattı. Avrupa Birliği Komisyon Sözcüsü Peter Stano, “Türkiye’nin bu mutabakattan doğan taahhütlerini yerine getirmesini bekliyoruz. Durumu yakından takip ediyoruz ve gerekli olması halinde harekete geçeceğiz.” dedi.

Bu insanlar savaşın getirdiği kaostan kaçtılar ancak daha da büyük bir kaosun ortasına düştüler. Belli yardım kuruluşları, yemek vb. yardımlarda bulunsa da yarın ne olacağı belirsiz. Hükümetin en başından beri kontrolsüz şekilde yürüttüğü “mülteci politikası” yerini insanlık dramına bıraktığı gibi, toplumumuzda mültecilere yönelik nefretin boyutu da hızla artmakta. Öyle ki sınır bölgesindeki çocuklara yardımda bulunan insanları dâhi eleştirip hakaret edebiliyor; ölmelerini, acı çekmelerini isteyecek kadar ileri gidebiliyorlar.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün saat 19:40 itibariyle, Türkiye’den ayrılan mülteci sayısını 100 bin 577 olarak açıkladı. Bu sayının doğruluğu tartışılsa da bunlardan kaçının Avrupa’ya geçebildiği hakkında bir bilgi bulunmamakta. Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Göç Örgütü, 28 Şubat akşamından itibaren Türkiye – Yunanistan sınırında en az 13 bin göçmen olduğunu bildirdi. Ayrıca sınır kapılarının yanı sıra kaçak geçiş noktalarında da büyük bir yığılmanın olduğu belirtildi. Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı da alarm durumuna geçmiş bulunmakta.

Bu yığılmaların sonucunun ne olacağını ilerleyen zamanlarda hep beraber göreceğiz.

Kaynakça:

“Ankara, BM Ve Atina’dan Farklı Sayılar: Türkiye’den Kaç Göçmen Gitti?” Euronews, 2 Mar. 2020, tr.euronews.com/2020/03/01/ankara-bm-ve-yunanistan-tan-farkl-say-lar-turkiye-den-kac-gocmen-gitti.

Merkezi, Haber, Ahmet Soysal, Korhan Gümüş, Sedat Gündoğdu. “Avrupa Hayaliyle Yola Çıkan Mülteciler Sınır Kapılarında Kaldı.” Yeşil Gazete – ekolojik, politik, katılımcı, şenlikli…, Şubat 29, 2020. https://yesilgazete.org/blog/2020/02/28/avrupaya-ulasma-hayaliyle-yola-cikan-multeciler-sinir-kapilarinda-kaldi/.

Sosyal medyada paylaş

Sude Yıldırım

Sude Yıldırım
Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Biyoloji okumakta. Tema Vakfı gönüllüsü. Genetik ve ekoloji alanıyla ilgileniyor.

Leave A Comment