Sosyal medyada paylaş

Mağara resimlerini yapan ilkel insanlar avcılık ve toplayıcılık ile hayatlarını devam ettiriyorlardı. Mağara, burada yaşayan insanları kötü hava koşullarından ve türlü vahşi hayvanlardan koruyordu. Her gün yeni bir olayın keşfini yaşayan bu insanlar; aynı zamanda yaşam mücadelesi de veriyordu. Her an tehlikede ve tetiktelerdi. Hastalıklar, zehirli bitkiler, vahşi hayvanlar, doğa olayları, güneş ve ay yani aklınıza gelecek her şey onlar için bir gizemdi.

Peki bu insanların akıllarını meşgul edecek onca şey varken onlar neden resim yapıyordu? Neden hayvanların, insanların ve bazen garip şekillerin resimlerini mağaraların duvarlarına çiziyorlardı?

Sırrı pek bilinmese de bazı bilim insanları dini inanç olduğunu, bazı bilim insanları sanat olduğunu, bazıları da bu resimlerin bir tür ritüel olduğunu öne sürüyorlar. İlkel insanlar, bu hayvanların resimlerini çizerek onları daha kolay avlayacaklarını düşünüyorlardı.

Cueva de las Manos

Yapılan karbon testlerine göre mağaranın varlığı M.Ö. 11.000 ve M.Ö. 7.300’lere uzanıyor. Mağarada hayvan figürleri de ilgi çekerken asıl merak uyandıran el figürleridir. Bu yüzden mağaraya ‘Eller Mağarası’ denmiştir. Ayrıca Endonezya’da bulunan Sulawesi Adası’ndaki bir mağarada da aynı izlere rastlanmıştır.

Chauvet Mağarası

18 Aralık 1994’te Fransa’nın güneyinde bulundu. Çevresinde ve içinde yapılan araştırmalarda kemik ve taştan yapılan aletler bulunulmuştur. Tahminlere göre resimler günümüzden 32 bin yıl önce yapılmıştır.

Bhimbetka

Hindistan’ın merkezinde olan ve 600’den fazla resmi olan bir mağaradır. Resimlerden en eskisinin 12.000 yıl öncesine ait olduğu düşünülüyor. Mağaradaki resimlerde genelde kırmızı ve beyaz boyalar kullanılmıştır ancak yeşil ve sarı rengi de ara ara görmek mümkündür. Mağarada yaşayan insanların ve timsah, aslan, kaplan gibi hayvanların çizimleri görülmektedir.

Magura Mağarası

Bulgaristan’ın Kuzeybatısı’nda yer alan mağaradaki çizimler günümüzden önce 8000 ila 4000 yıl öncesine uzanıyor. Devasa mağarada, duvarlara çizilmiş en az 700 resim vardır. Dans eden ve avlanan insanlar, çeşitli vahşi hayvanlar bu resimlerden bazılarıdır. Ayrıca bu resimler yarasa dışkısı ile çizilmiştir.

Lascoux Mağarası

Fransa’da Dordogne şehrinin bir köyünde bulunmuştur. 17.000 yıl öncesinden kalma olduğu düşünülüyor. Mağara 250 metre uzunluğa sahiptir. Mağara içerisine çizilmiş en önemli eserler boğalardır. Bu çizimler döneminin en sanatsal çalışmaları kabul edilmektedir. Bu mağaranın gizemi, yapılan sığır resimlerinin uzunluğunun 5 metreden fazla olmasıdır. Bu resimler iskele kurulmadan yapılamayacak boyutlardadır. Bu durum; o dönemki insanların resim konusunda ne kadar ustalaştığını ve bunu ne kadar çok önemsediklerini gösterir.

Mağara resimleri Avusturalya, Amerika, Afrika, Avrupa ve Asya’da vardır. Ülkemizde ise Balıkesir’de Baltalıin Mağarası’ndadır. Çoğu zaman bitkilerden ve hayvan dışkılarından boyaları elde etmişlerdir.

Bu sanatın nasıl ortaya çıktığı hala muammadır ve bu konuda aklımıza E.H Gombrich’in “Sanatın Öyküsü” adlı kitabında şöyle bir söz gelir; ‘ Dilin nasıl ortaya çıktığını bilmiyoruz, tıpkı sanatın nasıl ortaya çıktığını bilmediğimiz gibi…’

 

https://www.tarihlisanat.com/magara-resimleri-buyulu-eller/

https://arkeofili.com/tarih-oncesi-donemden-11-magara-sanati/

 

 

Sosyal medyada paylaş

About the Author: Halime Rüveyda Erdem

Halime Rüveyda Erdem
Halime Adana'da yaşıyor. Dönemsel dizi ve filmleri çok seviyor. Su altı belgesellerini çokça severek takip ediyor ve en sevdiği yazar Mina Urgan. Gezmeyi, fotoğraf çekmeyi, keşfetmeyi seviyor. Şu anlık vejetaryen beslenerek yaşamını sürdürüyor.

Leave A Comment