Angry Young Men

1950’lerde İngiltere’nin İkinci Dünya Savaşı sonrası bozuk düzenine birileri sessiz kalmak istemedi. Haksızlığa karşı en etkili silahları ise kalemleriydi. İsyanlarını yakıp yıkarak değil, sanatla yapan bu sanatçılar, dönemi etkisi altına alan birçok işe imza attılar.

50’lerde bir grup yazar ve senarist İngiltere’nin savaş sonrası ekonomik ve sosyal düzenine sanat ile eleştiri getirdi. Bu yazarlar her ne kadar kendilerini bir grup olarak tanımlamasalar da  Angry Young Men (Öfkeli Genç Adamlar) ismi ile bilinir oldu.

Birçoğu Oxford mezunu olmasına rağmen eğitimli üst sınıfın, yöneticilerin ve kendileri gibi Oxford mezunu elit kesimin vurdumduymazlığına sessiz kalmadılar. Emeklerinin karşılığını görememeye ve işçi sınıfının dikkate alınmamasına olan haklı isyanlar, bu öfkeli delikanlıların  ana temasıydı. İşçi sınıfının baş kahramanlarında da bu öfke kendini belli etti. Onlar da, tıpkı yazarları gibi, burjuvaya olan kızgınlıklarını bağıra çağıra dile getiren; bir nevi kendi isyanlarını çıkaran karakterler olarak yaratıldılar.

Sağ tarafta iki adam dans ederken, sol arkada bir kadın ütü yapar.

Öfkeli Genç Adamlar tanımı ilk olarak Royal Court Tiyatrosu’nun basını tarafından Look Back in Anger  isimli oyunun tanıtımı için kullanıldı. John Osborne’un işçi sınıfı başkahramanı, savaş sonrası işçinin ve gençlerin ülke içindeki durumlarını sürekli gergin halleriyle eleştirmektedir. Onun bu sinirli hali basında “Kızgın Genç Adam” başlığıyla servis edilince ondan sonra gelen bütün benzer karakterler de böyle tanımlanır oldu.

Osborne’un sinirli ve eleştirel ana karakterleri,  Alan Sillitoe’in  Cumartesi Gecesi Pazar Sabahı eseri, John Wain’in Acele Et romanı, ve Kingsley Amis’in Lucky Jim eseri bu akımın bilinir isimleri oldular. Varlıklarını sadece on yılın içinde sürdürebilmiş olmalarına rağmen üretilen eserler hala bilinmeye ve takdir edilmeye yetmiştir.


Kapak Görseli: Pinterest

Metin İçi Görsel: Et-Cetera

 

İlginizi Çekebilir: Pandemide Özel Tiyatrolar Dayanışma ile Yaşar!

Sosyal medyada paylaş

Edanur Elmas

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Öğrencisi. Edebiyata ve sanata meraklı. Çokça okur biraz da çizer. Kültür Sanat alanında yazılar yazar. Sanat filmleri izlemeyi ve mitoloji ile ilgili okumayı sever.
Published On: Haziran 17th, 2021Categories: Kültür & Sanat, Sinema0 Yorum

Leave A Comment