Alice Park

ALCATRAZ ADASI, GOLDEN GATE ULUSAL REKREASYON ALANI, SAN FRANCİSCO PREZİDYOSU

 

Dinim insanlıktır — insancılıktır — emin olduğumuz tek şeyin şimdiki zaman olduğundan ve görevimizin, ilerlememizin ve yararımızın burada ve şimdi olduğundan eminiz — Şimdiyi içtenlikle düşünür ve şu an burada yapabileceğimiz her şeyi denersek — en azından hemen sonuç alacağımızdan emin oluruz. Benim dinim sınırsızdır — Hiçbir insan bana yabancı değildir.

Alice Elizabeth Locke 2 Şubat 1861’de Boston, Massachusetts’te dünyaya geldi. Ebeveynleri avukat John G. Locke ve Harriet Brown Pinkham Locke olan Alice, Quaker kölelik karşıtı Lucretia Mott ile anne tarafından akrabaydı. 1869’da babasını ve 1874’te annesini kaybettikten sonra Lock’u teyzesi ve dayısı büyüttü. Rhode Adası Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu ve 4 yıl ilkokulda eğitim verdi.

Locke 1884 yılında, 23 yaşındayken Dean W. Park ile evlendi. Çift, Dean’in bir maden kimyacısı olması nedeniyle 1884’ten 1902’ye kadar Amerika ve Meksika’nın kırsal madencilik bölgelerinde ikamet etti. 1902 yılında San Francisco’ya yerleştiler. 1906 yılında ise Palo Alto’ya taşındılar. Çiftin 1895’te Carl ve 1897’de Harriet isimli iki çocukları oldu. İkisi de Stanford Üniversitesi’nden mezun oldu. Evlendikten sonra Alice’in yazarlık, siyasi organizatörlük ve kütüphanecilik çalışmalarının çoğunun maddi bir karşılığı olmadı. Birkaç yakın arkadaşı bazı faaliyetlerini finanse etti. 1909 yılında eşini bir bisiklet kazasında kaybeden Alice Park, 17 Ekim 1961’de Santa Clara, Kaliforniya’da hayata gözlerini yumdu.

Her şeyden önce ve en önemlisi, ben bir feministim.

Alice Park ‘ın “en derin ilgi ve arzusu” feminizmdi. Özgürleşme ve eşitlik elde etmeleri konusunda “tüm kadınlara yardım etmek için güçlü bir dürtüye” sahipti. Park, 1925’te feminizm ile özdeşleşmesinin on dört yaşında öğretmenleri arasında cinsiyete dayalı bir ücret farkı olduğunu görünce başladığını fark etti. Feminizme olan ilgisi gittikçe arttı.

1877’de Rhode Adası’nda ilk kez oy hakkı kongresine katıldı. Bu, Park’ın uzun süre kadın hakları mücadelesine dahil oluşunun başlangıcıydı. Kaliforniya Eşit Oy Hakkı Derneği’nde yetkili ve yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Aynı zamanda CESA Edebiyat ve Baskı Komitesi ile yoğun bir şekilde ilgilendi.  Park, Kaliforniya’daki başarılı 1911 Kadın Oy Hakkı Kampanyası için birçok resmi CESA edebiyatı, poster ve tüketici tuhafiyeleri geliştirdi.  Birçok tarihçi Park’ın Amerika’daki kadınların oy hakkı iletilerinin modernleştirilmesinde önemli rol oynadığına inanıyor.  Park oy hakkı iletilerinin bir parçası olarak cesur, kısa ve net metinler, resimler, haritalar ve parlak renkler kullanımına öncülük etti. 1915’te, San Francisco’daki Panama-Pasifik Uluslararası Fuarı’na katıldı. Kadın Oy Hakkı Standında konuşma yaptı, Amerikan İnsan Eğitim Topluluğu’yla çalıştı ve Kalıcı Barışı Desteklemek için Uluslararası Kadın İşçiler Konferansı’nı önerdi.

Kararlı bir barışçıl olan Park, İspanyol-Amerikan Savaşına ve Birinci Dünya Savaşı’na karşı çıktı. Kadın Barış Partisi’nin Palo Alto şubesini kurdu. Henry Ford Barış Gemisi Seferi’ne katıldı. Sonrasında Militarizme Karşı Amerikan Birliği’nin yerel bölümünü oluşturdu. Bu bölüm ilerleyen zamanlarda Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği olacaktı.  Savaş bittikten sonra militarizme karşı mücadelesine devam etti. Ateşkesten yıllar sonra hala hapsedilen vicdani retçilerin davasını üstlendi.

Tanıtımın hakkını verdiği ortada!

1919’da Alcatraz Askeri Hapishanesi’ne yaptığı ziyaretten sonra “Amerika’da Zindanlar” başlıklı bir broşür yayınladı.

Bunu 200’den fazla editöre dağıttı. Bu broşür, Robert Simmons gibi vicdani retçilerin maruz kaldığı acımasız koşulları gözler önüne serdi. Simmons gibi ağır cezayı reddeden mutlakçılar, günde sekiz saate kadar yaklaşık 30×58 cm “ayakta durma hücrelerine” zorlandılar. Yıllar sonra bir askeri yetkili, hapishanelerle ilgili tanıtımların etkisini dile getirdi. Kasım 1928’de Emir Subayı Lutz Wahl “Alcatraz’daki askeri mahkumlar için ceza olarak ‘çift hücre kapısı’ düzenlemesi cezanın ağır olduğu düşünüldüğünden değil, şiddeti konusunda yanlış tanıtma yoluyla kendisine çekilen aşırı ilgiden dolayı 1920’den hemen sonra sonlandırıldı.”

Çalışmaları boyunca Alice Park, Kaliforniya’daki etkili sosyalist-feminist kadın ağının önemli bir üyesi oldu. Bu ağ, aktivist kadınları farklı yönlerde bir araya getirmeye ve koalisyon oluşturulmasını kolaylaştırmaya çalışmaktaydı. Alice ve meslektaşları, kadınların kurtuluşu için savaştı. Amaçları arasında kadınların oy hakkı, kadın sendikalaşması, koruyucu iş mevzuatı, annelerin emekli maaşları, yasal doğum kontrolü ve siyasi partiler ile devletin cinsiyet entegrasyonu bulunmaktaydı. Ayrıca kadınların ekonomik bağımsızlığını feminist projenin merkezi olarak savundular.


 

Okumuş olduğunuz yazı Alice Park (U.S. National Park Service) (nps.gov) adresinde yayınlanmış olup Ent Dergi adına Miray Öcek tarafından tercüme edilmiştir.

 

İlginizi Çekebilir: Kadın Mücadelesinin Başarısı: Sudan Devrimi 

Sosyal medyada paylaş

Miray Öcek

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi. Ent Dergi’de ve aynı zamanda çeviri bürosunda yarı zamanlı çevirmen. Birçoğundan korkmakla beraber hayvanlara duyduğu sevgi sonsuz. Karşılaştığı tüm kedilere öpücük atmakla bilinir. Hayattaki amacının sevmek ve sevilmek olduğuna inanır. Okur, yazar, genellikle çevirir.
Published On: Temmuz 14th, 2021Categories: Çeviri, Feminizm, Yaşam0 Yorum

Leave A Comment