Akıllı Telefondan Su Kontrolü

Temiz suya ulaşmak, yaşadığımız yılı düşününce çok kolay karşılanabilecek bir ihtiyaç olarak görülüyor. Ancak ne yazık ki çoğu insanın temiz ve sağlıklı suya erişimi kolay olmuyor. Özellikle merkezi su arıtma tesislerinin bulunmadığı bölgelerde temiz su, çok değeli bir kaynak konumunda. Örneğin, ABD Jeoloji Araştırması 2017 raporuna göre nüfusun %14’ü kendi kendine tedarik edilen kaynaklardan (kuyu vb.) içme suyuna erişebiliyorlar. California Central Valley’de yaklaşık 700.000 insan evde veya okulda kirli suya maruz kalıyor. American Community Survey verilerine göre de ABD’deki 1,6 milyon kişi, temel iç mekân tesisatından yoksun durumda. Bu bilgilere dayanarak sermaye ve bakım maaliyetleri sebebiyle arıtma tesisleri kurmak kolay değildir.

Dezenfekte edilmemiş suyu tüketmek; ishale, koleraya, tifoya ve daha birçok hastalıkla birlikte ölüme sebep olabilir. Bu yüzden bakteri barındırmayan sağlıklı suya erişim, halk sağlığı için vazgeçilmez bir temel ihtiyaçtır. Bu amaçla bilim insanları çeşitli aaraştırmalarda bulundular.

13 Ekim 2020 tarihinde, Nature Dergisi’nde yayımlanan makaleye göre akıllı telefonlardan su dezenfeksiyonu yapılabilecek. Kulağa ütopik bir durum gibi gelse de bu yöntem ile birçok insanın temiz suya erişimi kolaylaştırılmış olacak. Akıllı telefonlar, yaygın kullanımı sebebiyle güç sağlama açısından potansiyel kaynaklardır.

Sistem nasıl çalışıyor?

Araştırmacılar, bakteriyel inaktivasyon için akıllı telefonla çalışan sistem geliştirdiler. Buna göre; entegre sistem, güç kaynağı olarak telefonun pilini kullanıyor. İstenilen elektrik çıkışını gerçekleştirmek için ise telefona bağlı özelleştirilmiş donanım üretildi. Telefona indirilen mobil uygulama sayesinde elektrik çıkışı, grafik halinde ekranda beliriyor ve buradan kontrol ediliyor.

Dezenfeksiyonu yapacak olan cihazı incelersek; koaksiyel elektrotlu bakır iyonizasyon hücresi (CECIC) bütün temizleme işlemini üstleniyor. Düşük enerji tüketimi ve düşük bakır seviyesi ile suda bulunan bakterileri etkisiz hâle getiriyor. Ayrıca düşük maaliyete sahip olan CECIC, karmaşık ekipmanlara da ihtiyaç duymuyor.

Görsel: www.nature.com

Çevre açısından zararlı mı?

Elektrik çıkışının kontrol edilebilmesinden bahsetmiştik. Sabit akım sayesinde, kontrol edilemeyen bakır salınımı sorunu da çözülmüş oluyor. Bakır iyonizasyon teknolojisi 20 yıldan uzun bir süredir su dezenfeksiyonunda kullanılan yöntemlerden. Çok iyi derecede antimikrobiyal etki, düşük maaliyeti ve düşük insan toksisitesi sebebiyele mükemmel bir dezenfektandır. Zira en çok kullanılan klor gibi dezenfektan maddelerini doğal kaynaklara kullanmak, ekosistem açısından tehlikelidir.

Araştırmacılar, basit ama çevreye daha az zarar veren koaksiyel elektrot tasarımının (CECIC), geleneksel paralel plakalı elektrot tasarımının yerini alabileceğini düşünüyorlar.

Çevreye, su ekosistemine ve canlıların sağlığına zarar vermeden tesisler yapabilmek için ağaçları, toprağı yok etmeden de bazı şeyleri başarabiliyor olmamız gelecek açısından çok umut verici. Umarız ki bu araştırmada olduğu gibi daha birçok çevreci alternatifler uygulanabilecek konuma gelirler.

 

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41545-020-00089-9?utm_source=npjcleanwater_etoc&utm_medium=email&utm_campaign=toc_41545_3_1&utm_content=20201031&WT.ec_id=NPJCLEANWATER-202010&sap-outbound-id=6CB27C757B2BE3A3C7ED7A4B9EA2837D86DD3304

Görsel: https://impakter.com/achieve-clean-water-sanitation/

 

Sosyal medyada paylaş

Sude Yıldırım

Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Biyoloji okumakta. Tema Vakfı gönüllüsü. Genetik ve ekoloji alanıyla ilgileniyor.
Published On: Mayıs 10th, 2021Categories: Ekoloji, İklim ve Su0 Yorum

Leave A Comment