Aile içi şiddet, Koronavirüs salgınının ilk iki ayında patladı. ABD’de, kadınlara yönelik eş/partner istismarı %30 oranında arttı ve İngiltere’de de aynı şekilde %25 oranında bir artış görüldü. Bütün bunlara rağmen böylesine korkunç bir şiddetin mağdurlarından biriyseniz veya mağdur olan birini tanıyorsanız ne yapacağınızı söyleyen güncel ve kapsamlı bir kaynak bulunmamaktadır.

Böyle bir kaynağın olması çok önemlidir, çünkü salgını kullanarak bir dehşete çeviren saldırgan partnerler (eş, sevgili vb.) vardır. Pek çok vakada failler kurbanlarının ellerinden ilaçlarını, sigorta kartlarını alıyor ve hatta dışarı çıkıp kendilerine el dezenfektanı almalarına bile engel oluyorlar. Karantina gibi halk sağlığı prosedürleri de herhangi bir şekilde kaçmalarını engelliyor. Bu nedenle sürekli şiddete uğrama korkusu ve tehdidi altındalar.

Ne yazık ki, devlete de güvenemiyoruz. Bu nedenle Sosyal Hizmetler’e gerekli ödenek verilmiyor ve kar amacı gütmeyen kurtarma kuruluşlarının tek başlarına güçleri yetmiyor. Bu kötülüğün kurbanlarına yardım etmek ve kurbanların kadınlar, erkekler ya da çocuklar olabileceğini unutmamak bizim görevimizdir.

Bu kılavuzda, bu şiddete seyirci kalmamanıza, harekete geçmenize ve kendi hayatınızı riske atmadan hayat kurtarmanıza yardımcı olacak iletişim numaraları ve bazı yararlı ipuçları bulacaksınız.

 

Amerika Birleşik Devletleri: Bir Sonraki Cinayet Çok Uzağınızda Değil Aile içi şiddet

Aile içi şiddet, ABD’de koronavirüs salgınından önce de çok yaygın bir durumdu.  Aslında, ülke çapında acil servislere gelen kadınların %50’si şiddete maruz kalmış ve kendilerine şiddet uygulayan kişiler tarafından öldürülen kadınların %40’ı ölmeden önceki son 2 yılda yardım almaya çalışmış.  Çoğu, çevrelerinden gereken yardımı alamamışlar. Bu karantina ve kısıtlama döneminde yardım istemeleri ve yardım almaları çok daha zor. Son araştırmalara göre, ABD’de aile içi şiddet yalnızca mart ve nisan aylarında %30 artmıştır.

Bir sonraki cinayet çok uzağınızda değil gibi görünüyor. ABD’de şiddeti tetikleyen risk faktörlerinde artış görülüyor. Silah satışları son yedi yılın zirvesine ulaştı ve sadece Mart 2020’de 1.9 milyon ateşli silah satıldı; ve içki satışları da aynı dönemde 2019’a kıyasla %31.7 arttı.

Bu adresteki iletişim numaraları bir sonraki olası ölümü engellemeye ve bir kişinin hayatını kurtarmaya yardımcı olabilir.

 

Birleşik Krallık: Devlete Güvenemiyoruz Aile içi şiddet

İngiltere’de istismar ihbarlarının %25 artması şaşırtıcı bir durum değil. Yakın tarihli bir çalışma, hükümetin pandemi döneminde aile içi istismara karşı tedbir almada ciddi eksiklikleri olduğunu göstermektedir.

Ekim 2019’da aile içi şiddet mağdurlarını destekleyen hizmetlere verileceği söylenen ödenek hâlâ verilmedi. Bu durum, hükümetin kadına şiddetle mücadele konusundaki tutumunu perçinlemek için 2012 yılında İstanbul Sözleşmesi’ni imzaladığı göz önüne alındığında şaşırtıcıdır.  Aslında, İngiltere’deki 48 destek hizmetinin çoğu, destek kanallarından en az birini kapatmak zorunda kaldı. Sığınma evleri neredeyse tamamen dolmak üzere ve Koronavirüs salgını, özellikle Asyalı, siyahi ve diğer azınlıklardan olan şiddet mağdurları için her şeyi daha da kötüleştirdi.

Harekete geçmeli ve şiddete uğrayanlara yardım etmeliyiz. Bu listede hala kullanılan ve bugün hayat kurtarıcı olabilecek numaralar bulunmaktadır.

İngiltere Aile İçi Şiddet Yardım Hatları İçin Tıklayınız.

 

Avrupa Birliği: Çoğu Kurbanın Gidecek Bir Yeri Yok Aile içi şiddet

Avrupa’da Koronavirüs pandemisi ağırlaştıkça, aile içi şiddet vakaları hızla arttı.

İspanya’daki yardım hatları, yardım isteyen kadınların sayısının %47 arttığını ve mağdurların internet üzerinden yaptığı başvuruların şok edici bir şekilde %700 arttığını bildirdi. Avusturya’da yardım çağrıları %40 arttı ve Fransa’da salgından bu yana kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismara karşı polis müdahalelerinde %36 artış görüldü.

Şiddet failleriyle birlikte karantinada olmak, yardım istemeyi her zamankinden daha zor hale getirdi. Fransa ve İspanya’daki kadınlar, ilaç almak için dışarı çıkmayı başardıklarında eczacılardan yardım istemeye başladılar, çünkü başka seçenekleri yoktu. Kendiniz aile içi şiddet mağduruysanız ya da şiddet mağduru birini tanıyorsanız aşağıdaki numaraları arayarak bunu değiştirebilirsiniz.

 

Avrupa Ülkelerinde Aile İçi Şiddet Yardım Hatları İçin Tıklayınız.

 

Ek Küresel Aile İçi Şiddet Yardım Hatları Ve Kaynakları İçin Tıklayınız.

 

Birinin şiddet gördüğünü nasıl anlayabilirim? Aile içi şiddet

Bunu her zaman net olarak göremeyiz. Bazen kavgalara tanık olabilir, acı çeken veya yara bere içindeki kurbanı görebilirsiniz ya da çığlıklarını duyabilirsiniz. Ama çoğu durumda, bunlara tanık olamayacaksınız.

Bununla birlikte, konuştuğunuz kişinin yardıma ihtiyacı olup olmadığını anlayabileceğiniz kritik işaretler vardır.

Örneğin; şiddet mağdurunun kendisine şiddet uygulayan kişinin –eş, partner ya da başka bir aile üyesi– koronavirüsü bahane olarak kullanarak çocuklarıyla, aileleriyle veya arkadaşlarıyla iletişim kurmasına izin vermediğini söylemesi.  Başka bir işaret de mağdurun mali özgürlüğü olmaması ve bir ofis hediyesi veya öğle yemeği için bile eşinden onay almadan para harcayamamasıdır. Diğer bir olası işaret de, mağdurun yardım isteğinin geri tepmesinden korkarak ilişkisi veya partneri hakkında hiç konuşmamasıdır.

Yardım etmek için ne yapabilirim? Aile içi şiddet

Birçok aile içi şiddet vakasının cinayetle sonuçlandığını unutmayın. Ayrıca bu vakalara tecavüz, ağır yaralanmalar ve hayal bile edilemeyecek duygusal yaralar da dahildir. Evdeki çocuklar da bu şiddetten etkilenebilir, hatta özellikle çocuklar etkilenir. Bu nedenle, yetkililerin mağdurlara ulaşmasına ve yaşadıkları kabusa bir son vermelerine yardımcı olmak sizin görevinizdir. Kendi hayatınızı riske atmadan bunu yapabilirsiniz.

 

  • Mağduru zorlamayın.

Şiddet gören kadının, bu durumdan kurtulmak için kocasından şikayetçi olmaması garip algılanıyor, Ancak mağdur şikayetçi olmaması için baskı görüyor da olabilir. Mağdurun neler yaşadığını bilmediğinizi ve yaşadıkları şiddeti anlatmaktan korkabileceklerini aklınızda bulundurun.  Mağdurlar bazen korktukları için ya da şiddeti hak ettiklerini düşündükleri için faili koruma eğiliminde olurlar. Bu nedenle sizin onlara nasıl acı çekmeyecekleriyle ya da kendilerine yardım edeceklerine dair tavsiyelerinize değil, sizin yardımınıza ihtiyaçları vardır.

  • İsimsiz ihbarlarda bulunmaktan korkmayın.

Devam eden bir olayı görür veya duyarsanız o an polisi arayın – o kişinin hayatını kurtarabilirsiniz.

  • Bir destek hattını arayın.

Bu listedeki servislerde çalışan kişiler polis, sosyal hizmetler ve ilgili kurumlarla işbirliği yapmak konusunda eğitim almışlardır. Elinizde belirli bir durum ile ilgili tavsiye vermek, ve sizi hiç söz etmeden kurban kendileri irtibata geçebilirsiniz.

  • Failden uzak durun.

Bir mağdura davada doğru profesyonelleri alarak yardım etmeye çalışıyorsunuz, yasayı kendi elinize alarak ya da başını belaya sokarak değil. Tanışıyor olsanız bile, faille konuşmayın ve faili tehdit etmeyin. Onu cezalandırma işini polise ve hukuk sistemine bırakın.

  • Yaptıklarınızı gizli tutun.

İhtiyacı olan bir kişiye yardım etmek sosyal medyada övgü almanızı sağlasa da yaşananları herkese duyurmak ve mağdurun yeni problemler yaşamasına neden olabilir. Facebook ya da Twitter’da popüler olmak ve övgü almak için yaptığınız paylaşımlar istismarcının avukatlarının eline koz verebilir ve popülerlik uğruna sahte ihbarda bulunduğunuz söylenebilir.


Okumuş olduğunuz yazı Michelle Cardillo tarafından yazılıp ilk olarak mysticmag.com adresinde 15 Mayıs 2021 tarihinde yayımlanmıştır. Ent Dergi adına Zeynep Sena Sökmen tarafından İngilizce’den Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

 

Daha Fazla Okuyun: Aile İçi Şiddet Eve Sığmaz – Ent Dergi

Sosyal medyada paylaş

Zeynep Sena Sökmen

Ent Dergi Çeviri Editörü. Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi ve yarışmaya Ankara'dan katılıyor. Sıkı bir feminist. Rock'n roll ve The Beatles aşığı. Resim yapmayı, kitap okumayı, müzik dinlemeyi ve sinemayı seviyor. Çevirinin yanı sıra senaryo yazmakla ve edebiyatla ilgileniyor. Kendi kitaplarını yazıyor.
Published On: Mayıs 26th, 2021Categories: Çeviri, İnsan Hakları, Yaşam0 Yorum

Leave A Comment