Kategoriler
  More

   Agnodice: Tarihteki İlk Jinekolog

   Hayalleri ve idealleri için kendi cinsiyet kimliğini özgürce yaşamaktan vaz geçen Antik Yunanlı Agnodice...

   Kadın olmak her zaman zordur

   Erkek egemen toplumlarda kadın olmak hatta insan gibi yaşamak insanlık tarihinin her döneminde zor olmuştur ve ne yazık ki günümüzde de oldukça zordur.

   “Kadın olmak zor değil, bu bir külfet değil bizim için

   Bize kadın olmayı zorlaştırıyorlar sadece.”

   Tarihin tozlu sayfalarında kaç tane kız kardeşimden bahsedildi? Tarih kaç tane edebiyatçı, mucit, fizikçi, şifacı ya da kimyacı kadını yazdı? Yaşamın her noktasında yer alan ve üreten kadınların, sırf tarihi yazanların genelde erkek olmasından dolayı, isimlerinden hiç bahsedilmedi. Tabii ki bazı istisnalar vardır. Bu istisnalardan biri de hayalleri ve idealleri için kendi cinsiyet kimliğini özgürce yaşamaktan vazgeçen Antik Yunanlı Agnodice’dir.

   Agnodice, hekim olabilmek için erkek kılığına büründü

   O dönem patriarkal bir devlet anlayışına sahip olan Antik Yunan’da kadınların hekimlik yapması yasaktı. Yegâne hayali hekim olmak olan Agnodice bu yasağa karşı geldi. Babasının desteğiyle saçlarını kesip, kendi cinsiyetini gizleyererek erkek kılığına büründü ve bu şekilde İskenderiye’deki tıp okuluna girdi.

   En eski anatomistler arasında kabul gören, insan kadavralarının bilimsel diseksiyonlarını sistematik olarak yapan Herophilos’un öğrencisi olur.

   Agnodice, tıp eğitimini tamamladıktan sonra bir gün Atina sokaklarında yürürken bir kadının çığlıklarını duyar. Kadın, doğum sancısından dolayı çığlık atıyordur. Agnodice, gebe kadının yanına koşar ve ona yardım etmek ister ancak gebe kadın Agnodice’in kendisine dokunmasını istemez ve onun yardımını geri çevirir. Agnodice, sancılar içinde kıvranan kadını ikna etmeye çalışır ve cinsiyetinin aslında ne olduğunu göstermek için tunikini gizlice kaldırarak ona göğüslerinin olduğunu kanıtlar. Agnodice, bu olaydan sonra zaman içinde kadınlar arasında en çok talep edilen doktor olur.

   Bu durumdan rahatsız olan erkek hekimler, tercih edilmemenin verdiği hırs ve kıskançlıkla Agnodice’i jigolo olmakla suçlarlar, onun kadınları baştan çıkarmaya çalıştığını ve kendisine gelen hastaların da sahte hastalar olduklarını öne sürerler. İftiraların ve suçlamaların önüne geçemeyen Agnodice, halk mahkemesine çıkarılarak Atina’nın önde gelenleri tarafından idam cezasına çarptırılır. Başka çaresi olmayan Agnodice, cezalardan kurtulmak yani hayatını kurtarmak için gerçek cinsiyetini açıklamak zorunda kalır fakat bu sefer de bir kadın olarak tıp eğitimi aldığı ve hekimlik yaptığı için ölüm cezasına çarptırılır.

   Kadınlar, verilen bu karara karşı ayaklanırlar

   Bu süreçte mahkûmiyet kararını veren yargıçların eşleri de dahil olmak üzere Atinadaki kadınlar bu cezaya karşı çıkarak ayaklanırlar. Agnodice’e verilen cezanın geri alınmasını, aksi halde onunla birlikte ölüme gideceklerini söylerler. Kadınların bütün bu baskılarına dayanamayan yargıçlar, bundan sonra sadece kadınlara bakmak şartı ile Agnodice’in hekimlik yapmasına izin verirler ve verdikleri cezalardan vazgeçerler.

   Bu mücadelenin sonunda Agnodice, ilk jinekolog olarak adını tarihe yazdırır. Tabiatın bütün kaynaklarını, otları ve diğer kadınların hastalıkları iyileştirmek için kullandıkları teknikleri tıp ile birleştirmiştir.

   Zamanının çok ötesinde olan ve birçoğumuzun haberi olmadan yaşanan bu mücadelenin sonucunda belki de bugün kadın doktorlarımızın görevlerini yapabilmeleri bize çok doğal geliyor. Asırlardır birçok şey için mücadele eden kadınlarımız, eminim bir gün hayatın olması gerektiği gibi akmasına da kapı aralayacaklardır.

   Ne demişti Neslican Tay:

   “Kaybedeceksem de savaşarak, mücadele ederek kaybedeceğim.”

   Umudunuzu asla kaybetmeyin. Toplumu doğuran, yitip giden ama asla unutulmayacak olan bütün kadınlara…

   Sevgiyle kalın.


   Kaynaklar:

   Wikipedia. “Agnodice” Erişim Tarihi: 5 Temmuz, 2020 <https://en.m.wikipedia.org/wiki/Agnodice>

   Mamak Havadis. “AGNODİCE ,KADIN DOKTORLUK MÜCADELESİ” Erişim Tarihi: 5 Temmuz, 2020 <https://www.mamakhavadis.com/makale/agnodice-kadin-doktorluk-mucadelesi>

   Şeyda Tangüner
   Şeyda Tangüner
   Muş Alparslan üniversitesi Fen bilgisi öğretmeni mezunu. Şu an kendi işini yapmıyor. Aslen Diyarbakırlı ama Akdeniz'in gözdesi Antalya'da yaşıyor. Mental olarak akla uygun, makul biri. En özgür hissettiğinde ise biraz deli. Daha çok kendi kafasında yaşayan biri. Ortaokul sıralarında yazmaya başladığı şiirlerine sırasıyla aşkı, psikolojiyi, insan ilişkilerini, toplumsal ve bilimsel konuları, kendi ütopyasını yazan bir kadın oldu kendisi. Ayrıca evde yetiştirdiği çiçeklerin annesi. Şarkı söylemek, müzik dinlemek yegane zevki. Deli kızın türküsünde bulabilirsiniz kendisini.

   Rastgele Yazılar

   Hayvan Hakları Veganizmdir

   Veganizm ise, felsefi düşüncenin sarıp sarmaladığı etik bir tutumdur.  Öncelikle Veganizm, bitki temelli bir ''diyet'' değildir. Sağlık ve benzeri...

   Muhammed Ali Bir Broadway Müzikalinde Mi? Gerçekten Oldu!

   Yazan: Adam Langer Çevirmen: Nail Ceyran Elli yıl önce bu zamanlarda, “Buck White” müzikali açıldı...

   Masalları İnsanlar Yazar

   Bazı günler gelir, insan kendi masalını unutur. Ama şu unutulmamalıdır ki; masalları insan yazar. En son ne zaman kendin...

   Özümüze Ulaşmanın Yolu: Cinsel Kimliğimiz

   Kimlik arayışına girmenin zorluklarını, bizzat tecrübe edene dek gerçekten anlayamayabiliyoruz. Bazen anlamanın gerekli olduğunu düşünmüyoruz bile. Çünkü belirli "farklı" arayışlara girmenin zorluklarından...

   İlgili Makaleler

   CEVAP VER

   Lütfen yorumunuzu giriniz!
   Lütfen isminizi buraya giriniz