Yardımsever, hayırsever, iyiliksever. Hangi dilde olursa olsun bizi ortak hedefler ve değerler altında toplayıp yapmayı sevdiğimiz şey için bizi diğer severlerle bir araya getiren bir anlama sahip. Bu yardımseverlik bizi yardıma ihtiyacı olanlarla buluşturarak onlara destek olmamızı sağlıyor. Bu yazıda yardımseverlik koşusu/yürüyüşü yapan bazı sivil toplum örgütlerinden, neyi hedeflediklerinden ve bunun Türkiye’de nasıl uyarlandığından bahsedeceğim. Adım adım iyiliğe nasıl gidebiliriz hep birlikte öğrenelim.

Başlangıç olarak yardımseverlik koşu/yürüyüşünün tarihçesinden kısaca bahsetmek gerekirse incelediğim kaynaklara göre ilk koşunun/yürüyüşün nerede ve ne zaman yapıldığı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, Amerika’da düzenlenen ilk yürüyüşlerden birinin 1969 yılında Church World Service’nin[1] düzenlediği CROP Açlık Yürüyüşü olduğu biliniyor. 1970 yılında March of Dimes’in[2] 75.000 dolar topladığı The March for Babies ilk ulusal yürüyüş kabul edilmektedir. 1988 yılındaysa The Leukemia and Lymphoma Society[3] topluluğu, toplanması hedeflenen bağış karşılığında katılımcıları büyük  yarışlara hazırladıkları bir takım oluşturmuştur. Bağışçılara katkıları karşılığında belirli bir varış noktasına ulaştıkları yarışları sunan ilk kuruluş olmuş ve bunun yanı sıra koşucularına sağlıklı yaşam eğitimi de vermişlerdir.

Yardımseverlik koşu/yürüyüşü düzenleyen başka bir kuruluş, Suudi Arabistan’ın en doğudaki on üç ilçesi anlamına gelen Doğu Bölgesi’nden geliyor. Bu bölgenin prensi Mohammed bin Fahd bin Abdul Aziz’in desteğiyle kurulmuş olan Charity Run SA, insanların kalplerindeki iyiliği ortaya çıkarmak için yıllık yardımseverlik koşuları düzenlemektedir. Bunların dışında Real Buzz ve Big Fun Run gibi birçok kuruluş da mevcuttur.

Daha iyi, daha sağlıklı bir toplumda eşit bir şekilde yaşamamız için bin adım atan bu kuruluşlar için bir adımın lafı bile olmaz, öyle değil mi?

Peki Türkiye’de yardımseverlik koşu/yürüyüşünün durumu ve işleyişi, sivil toplum kuruluşları ile ilişkileri ve hedefleri neler, biraz onlardan bahsedelim.

Adım Adım İyilik. Fotoğraf: Mehmet Vanlı

Bu paragrafta Help Steps uygulaması ve Adım Adım oluşumundan bahsedeceğim. Adım Adım 2008 yılının mart ayında kurulmuştur. Topluma koşmaları için bir amaç ve motivasyon vererek sivil toplum kuruluşlarının projelerini ve koşucuları bir araya getirir. İnsanlara farkındalık kazandırır ve kuruluşları görünür kılar. Gönüllüler bu projelere bir nedene veya motivasyona ihtiyacı oldukları için değil, yaptığı şeyin hem kendilerine hem de karşı tarafa hissettirdikleri için seve seve yaparlar. Projenin söz konusu hedefi için koşan gönüllüler bu yola dâhil olarak hem bağışta bulunurlar hem de umut kaynağı olurlar.

Kuruluşların projeleri için koşmak isteyen koşucuları bir web platformunda toplayan İyilik Peşinde Koş, yardımseverlik koşusu için oluşturulmuş ilk dijital kaynak yaratma ortamıdır. Bu platform sayesinde gönüllüler koşmak istedikleri projeyi bulabilir, kampanya yaratabilir ve bağışların miktarını ve sayısını takip edebilirler.

Diğer bir uygulama Help Steps, gün içinde atılan adımları HS parasına dönüştürür. Kullanıcılar bu HS paraları Haçiko, Toplum Gönüllüleri Vakfı, İhtiyaç Haritası, Kansersiz Yaşam Derneği, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği gibi birçok kuruluşun ve derneğin düzenlediği sağduyu kampanyalarına bağışlamak üzere dönüştürür. Geçtiğimiz günlerde Helpsteps kullanıcıları 42 günde Çilek Kız Seher’in engelli pusetine kavuşmasına yardım etti. Siz de uygulamayı kullanmak için “Ne Yapmalısın” ve adımların paraya nasıl dönüştüğünü anlamak için “Nasıl Çalışıyor” sayfalarını takip ederek işleyiş hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bahsi geçen amaçlara ulaşmak için her kullanıcının attığı bir adım bile diğer kullanıcılarla birlikte toplamda daha büyük faydalara dönüşüyor. Siz de sivil toplum kuruluşlarının çalışma yaptığı alanlara ve yürüttüğü projelere bakarak gönüllü olmaya bir yerden başlayabilirsiniz.

Yardımseverlik koşu/yürüyüşlerinin ortak  noktası için sporun birleştirici gücünden, takım çalışmasından bahsedebiliriz. Adımlarımızı birbirimizden binlerce kilometre uzaktan da atsak o adımların bizi birleştiği ortak bir hedef var. Bu hedefe her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla daha kısa sürede varabiliriz. Adım Adım ekibinin de dediği gibi:

“Haydi sen de bize katıl, iyilik peşinde koşan adımlarımız daha da güçlensin”

Notlar

[1] Her bireyin gıdaya erişmesini, sesinin duyulmasını ve “ev” dediği güvenli bir yerde yaşamasını amaç edinmiş bir kuruluş. Çalışmalarına ulaşmak için: https://cwsglobal.org/our-work/

[2] Tüm annelerin ve bebeklerin sağlığı için mücadele eden bir kuruluş. Yaş, sosyo-ekonomik geçmiş, ırk vb. fark etmeksizin tüm annelerin daha sağlıklı bir hamilelik süreci. ve tüm bebeklerin daha iyi koşullarda yetişmeleri için araştırmalar yapan ve çalışmalar yürüten bir kuruluş.

[3] Lösemi, lenfoma, Hodgkin hastalığı ve miyelomu tedavi etmeyi ve hastaların ve ailelerinin hayat kalitesini arttırmayı hedefleyen bir kuruluş. Hastalarına çevrim içi sohbet grupları, destek grupları, akran desteğinde bulunuyorlar, bahsedilen konular hakkında blog yazıları ve Bloodline With LLS adlı bir podcast yayınları var.


Kapak fotoğrafı Mehmet Vanlı’ya aittir.

Sosyal medyada paylaş

Kübra İşçi

GoRiLkÜbRa, iflah olmaz bir kitap alıcısı ve tam bir kitap kurdudur. Sahaflar, yayınevleri, (artık olmasa da) kitap fuarları, çiftçi pazarı, vegan kafe gezmeyi en sevdiği yerlerdir. Sürdürülebilir bir dünya için bilinçli üretim ve tüketimi, iklim eylemini ve plastik düşmanlığını savunur. Takip ettiği konular: Çevre Kirliliği, Doğa Tahribatı, Atıklar, Küresel Isınma, Eşitlik.
Published On: Aralık 26th, 2020Categories: Yaşam0 Yorum

Leave A Comment