Adaleti Beklerken: Berkin Elvan

“Buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında, bir teneffüs daha yaşasaydı tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür. Devlet dersinde öldürülmüştür…”

Türkünün de dediği gibi “ bıyıkları yeni terlemiş daha, genç yaşı takılıp kalmış siyaha.” Berkin Elvan bundan 7 yıl önce evden ekmek almaya çıktığı bir gün, 16 Haziran 2013 tarihinde polis tarafından atılan gaz bombasının kafasına isabet etmesi üzerine aylarca komada kaldıktan sonra 15 yaşında, 16 kiloda hayatını kaybetti. Olayın ardından ülkenin dört bir yanı Berkin’in acısını ve öfkesini kuşandı. Ailesi daha oğullarının toprağı soğumadan yuhalatılıp, terörist ilan edildi.

Olayın ardından 12 Mart 2014 tarihinde 4 polisin ifadesi alınmış, polislerin olayı inkar etmesinin ardından 17 Nisan 2014 tarihinde olay görüntüleri ele geçirilmiştir. Buna rağmen dava süreci devam etmekte,  failleri belli olan bu olay bir çözüme kavuşturulmamaktadır. Son görülen duruşmada, Berkin Elvan’ın “yasadışı eylemde bulunan gösterici grubun olduğu alanda bulunarak kendi güvenliği ile ilgili gerekli özeni göstermediği” için kusurlu bulunduğu gibi akıllara ve vicdanlara sığmayan bir beyan öne sürülmüştür. Bilirkişi raporunun değerlendirilmesinin gönderildiği Adli Tıp Kurumu ise “görev kapsamımızda değil” diyerek dosyayı mahkemeye iade etmiştir.

Berkin bu ülkenin yüzlerce faili belli cinayeti gibi adaleti bekliyor. Tıpkı Ali İsmail, Ethem gibi. Berkin’in adaleti sağlanmalı, sağlanmalı ki çocuklar ekmek almaya giderken, bir sokak arasında “vurmayın öldüm” diyerek can vermesin. Adalet mücadeleleri daima sürecek. Çünkü ölen bir çocukluktur, hepimizin olan; sokak arasında öldürülen onurdur, hepimizin olan bir onur.

Adalet mücadelesi süren, bir çocuğun yaşam hakkıdır. Alınacak olan, bir çocuğun ekmek alma özgürlüğüdür.

Gezide düşene, dövüşene bin selam. Düşlerimizde özgür bir dünyayla, adalet sağlanıncaya dek sevgiyle kalın.

Leyla Can
Leyla Can
Kjersti Skomsvold’un “Ben turuncuyum ve hiçbir şey turuncuyla kafiyeli değil.” alıntısında kastettiği renktir Leyla. Biraz yoldur, biraz şiir; nitekim Başak Köklükaya’nın iki kaşı arasındaki gölgesine razı fesleğendir. Yolda olmayı ve rastlaşmaları önemser. Kelimeler, cümleler, jestler ve anlar biriktirir. Kendine has zarifliği ile akar sokaklara. Daima öfkeli baktığı çocukluk fotoğraflarının ardında güzel bir kız çocuğu durur geleceğe karşı. Serpilirken sımsıkı sarılıyordur tutkularına. Detayları sever, gizlenmiş olanda bulduğu bağlar onu sıradanlığa. Pencere pervazına çiçekler gibi kitaplar dizer. Yakasına her sabah bir umut, evden çıktığındaysa yüzüne muzur bir gülümse iliştirir. En güzel mahiyeti dostluktur. Ruhu her an alıp başını gitmeler çekerken zaman akmıyormuş gibi dingindir aynı zamanda. Turuncu gibi hiçbir şeyle kafiyeli olmayan bir yaşayışın umut dolu naifliğini hayata döken şiirin başıbozuk hallerine benzer. Düşlerini gerçeğe dökmektir uğraşı. Bir nevi hep mujer naranja.

Rastgele Yazılar

Barry Commoner ve Nükleer Serpintinin İzleri

" Dünya ekolojik bir felaketin kenarına yapılan tek bir hata ile değil; politik, ekonomik, sosyal güçlerin işbirlikleri ile gelmiştir. Bu çevresel krizi düzeltmeyi göze alan herkes, tarihinde seyrini değiştirmeyi taahhüt eder. " Barry Commoner'in 71'de yayınlanan The Closing Circle (Kapanan Çember) kitabından küçük bir alıntı. Kitapta çevre sorunlarının kökenlerinden ve çözüm önerilerinden bahseden Commoner bilimsel bulgularla, verilerle haber ışığında uyarı tonu yüksek dönemin ses getiren yapıtlarından biri olmuştur.

Dadaizm: Sınırlar Varsa Sanat Yoktur

Çizdiğimiz her resim anlamlı olmak zorunda mı? Yazılan yazıların tamamı bir akıl ürünü mü olmalı? Yoksa gerçekçi ve mantıklı bir fikir uyandırmayan...

Covid-19 Gölgesinde Erasmus: İptal mi, Devam mı?

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği, 1980’li yıllar itibariyle öğrencilerin farklı ülkelerde üniversite eğitimi görmelerini ve farklı kültürler tanımalarını sağlayan bir öğrenci değişim programıdır. Bu...

Sosyal Medya Platformları Uluslararası Suçların Kanıtlarını Siliyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 10 Eylül 2020’de sosyal medya sitelerinin savaş suçlarına dair kanıtları kaldırdığını ortaya koyan bir rapor yayınladı. Rapora göre...

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz