Netflix, 26 Şubat 2020 tarihinde suç belgeselleri kategorisinde çığır açacak bir yapım ortaya çıkardı. 2013 yılında ABD’de yaşanan, kalp krizi geçirmesi sebebiyle hayatını kaybeden 8 yaşındaki Gabriel Fernandez’i anlatıyor. Genel hatlarıyla bahsetmek gerekirse; Gabriel, istismara uğrayan bir çocuk ve birilerinin ses çıkarma süreci ne yazık ki çok yavaş ilerlemekte. Sosyal hizmetlerin olayla yeterince ilgilenmemesi, şerif departmanının örtbas etme çabaları sonucu küçücük bir çocuğun yaşamdan koparılma trajedisi ekranlara taşındı. The L.A. Times’ın sadece yerel haber şeklinde gazetelere sunduğu ölüm, daha sonrasından çok dikkat çekiyor ve olay gitgide büyüyor. Peki bu çocuğun başına tam olarak ne geldi?

 Gabriel, üç kardeşin en küçüğü. Annesi çok genç yaşta, yaklaşık 11-12 yaşlarında, uyuşturucu kullandığından beyni yeterince gelişmemiş. Öz amcası tarafından ve sokaktaki çetelerin tecavüzüne uğradığı iddia ediliyor. Eski kocası ve aynı zamanada 3 çocuğunun babası ise hapiste. Gabriel’i ilk doğduğundan beri istemediği, ona sevgi göstermediği biliniyor. Gabriel’i anlatan herkesin ifadesinde; boynundaki derinin soyulmuş olduğu, saç kesiminin tuhaf olduğu ve kafa derisinde kesiklerin bulunduğu, belli yerlerinde sigara izlerinin görüldüğü, gözünün kanlı olduğu, göz etrafının morardığını ve bunun gibi dehşete düşüren daha pek çok detay bulunmakta.

 Belgeselin olay örgüsü, yapılan röportajlar hepsi çok dikkatli ve ince işlenmiş. Bu olay sadece iki kişinin 8 yaşındaki bir çocuğa uyguladığı işkenceyi değil, devlet kurumlarının olayı nasıl görmezden geldiğini ve foyalarının ortaya çıkmaması için nasıl da çabaladığını anlatıyor. Öyle bir ihmalden bahsediyoruz ki başsavcının, şerif departmanına sunulan rapordan haberi yok. Öğrendiğinde raporu istiyor, mahkeme kararını gönderiyor ancak şerif departmanı bu uyarı niteliğindeki kararı bile görmezden geliyor. Kısacası belgesel sizi çileden çıkarmak için her türlü unsura sahip.

İzlerken daha ilk bölümden sizi ağlatacak derecede sarsıcı. Sürekli kendinize “Nasıl?” diye soruyorsunuz. “Nasıl bir ebeveyn, nasıl bir insan, küçük bir çocuğa bunu yapabilir?” sorusunu sormaktan delirecek noktaya getirtiyor.

 İkinci bölümden itibaren mahkemede yapılan çekimleri izliyorsunuz ve sunulan her kanıtta başınızdan vurulmuşa dönüyorsunuz. Hâlâ düşündükçe gözlerimin dolmasına sebep olan o kadar çok detay var ki, küçücük Gabriel’in bedeni bunları nasıl kaldırdı, nasıl dayandı diye sormaktan sürekli bölümü durdurdum. Adli tıp doktoru tek tek vücudunda bulduğu travma izlerini sunuyor. Bu açıdan çok hassas olanları rahatsız edebilecek bir belgesel.

Annesinin ve üvey babası olacak olan adamın ona uyguladığı tüm işkencelere rağmen Gabriel, anneler gününde sınıfça yaptıkları projeye dâhil oluyor ve annesini ne kadar sevdiğine dair kartlar hazırlıyor. Zaten olay yeterince üzücü ancak Gabriel’in sevgi dolu bir çocuk olması, ara ara hep gülen yüzünü ve mutlu olduğu fotoğrafları sahnelerde gördükçe gerçekten insan kahroluyor. Dava kasten adam öldürme olarak açılıyor ancak bazı kesimler, davanın nefret suçları adı altında açılmasını talep ediyorlar. Çünkü annesinin sevgilisi, Gabriel’e vururken sürekli “gay” şeklinde hitap edip, evdeyken elbiseler giydiriyordu. Belgeselde başsavcı, davanın neden nefret suçu adı altında açılmadığını belirtiyor.

 İşin kötü yanı o bölgede sosyal hizmetlere bildirilen tek çocuk ne yazık ki Gabriel değil. Gabriel’in ölümünden hemen sonra ölümcül kafatası kanaması ile hastaneye bildirilen bir vaka daha gerçekleşiyor, Anthony Avalos. Aynı şekilde sigara izleri, darp izleri bulunan 10 yaşındaki Anthony’nin durumu da sosyal hizmetlere bildirilmesine rağmen hiçbir şey yapılmamış. Daha sonra görülen davada Anthony’nin annesi ve annesinin sevgilisi birinci derece cinayetle suçlandılar.

 Belgeselde neden sosyal hizmetlerin böyle hatalı davrandığına dair bir sürü sebep sunuluyor. Ancak tabi ki aklınızda 8 yaşında bu derece işkenceye uğramış Gabriel kalıyor. Eğer görevliler görevini yapsalardı, Gabriel ve Anthony şu an yaşıyor olabilirdi.

 Çocukların maruz kaldığı istismar ne yazık ki kamuoyu bilinci oluşmadan büyük gazetelere, medyaya çıkmıyor. Bu konuları daha çok konuşmalı, daha çok yazmalıyız. En azından çocukların acı çekmemesi için.

     

KAYNAKÇA

Gabriel Fernandez Makale Bilgileri: LA Times

https://www.latimes.com/local/lanow/la-me-ln-gabriel-fernandez-torture-case-20160407-story.html

Anthony Avalos Makale Bilgiler: LA Times

https://www.latimes.com/california/story/2019-09-03/anthony-avalos-death-gabriel-fernandez-dcfs-workers

Sosyal medyada paylaş

Sude Yıldırım

Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Biyoloji okumakta. Tema Vakfı gönüllüsü. Genetik ve ekoloji alanıyla ilgileniyor.
Published On: Nisan 18th, 2020Categories: Belgesel, Çocuk Hakları, Kültür & Sanat0 Yorum

Leave A Comment