Her yıl 4 Nisan, tüm dünyada sayıları milyonları aşkın olan sokak hayvanlarının durumuna dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Dünya Sokak Hayvanları Günü” olarak kutlanıyor. Bugün vesilesiyle sizlere Bursa’da varlığını sürdüren “Fesleğen Pati” oluşumuyla kısa bir mülakat hazırladık.

Merhaba Furkan. Öncelikle klasik bir giriş yapalım istedim. Bugün “Dünya Sokak Hayvanları Günü” fakat bizim için bir gün değil her gün onların günü diyebiliriz. Sizi ve içerisinde bulunduğunuz Fesleğen Pati oluşumunu bize anlatabilir misiniz?

Bizler dışarıda dili olmayan canlara gerek beslenme, gerek barınma, gerek tedavileri için çevremizdeki hayvanseverleri tek bir çatı altında toplamak istedik. Bizlerin en büyük hayaliydi ulaşabildiğimiz bütün canları ulaşabilmek ve bunun için hep çabalıyoruz daha fazla cana ulaşmayı hedefliyoruz.

Fesleğen Pati’nin kurulum aşaması nasıl gerçekleşti?

Biz ve üyelerimiz kendimizi yıllardır sokak hayvanlarının sahipleri olarak gördük. Arkadaş grubumuz olarak sürekli sokak hayvanlarını besler, yardım ederdik. Elimizden geldiğince sağlık problemi olan yavrularımızı tedavi ettirirdik fakat pandemi süreci başladığından beri bütün herkes evinden çıkamadığı için sokak hayvanlarına yetişemedik ve bu bizi artık bir topluluk kurma yoluna sürükledi.

Hayvanlara olan bu hassasiyetimiz bir çok kesim tarafından marjinal karşılanıyor. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Herkesin düşüncesine saygı duyuyoruz fakat sokak hayvanlarının en önemlisi de ulaşımın zor olduğu kırsal alandaki yavrularımızın durumları çok üzücü. Böyle düşünen insanların olması bize daha çok yardımlaşma isteği doğuruyor.

Bazı derneklerin veya vakıfların sokak hayvanları deyince sadece kedi ve köpekle sınırlı kaldıklarını görüyorum ve kullanılan görsellerde de kediler ve köpekler kullanılıyor var algısına karşı bakış açınız nedir?

Ben ve ekip arkadaşlarım dışarıda yardıma muhtaç canları olabildiğince az sıfatlandırıyoruz. Bu yüzden bizim için tür faktörü ön planda değil.

Son zamanlarda hayvan cinayetlerinin artması, oran olarak korkutucu noktalara doğru hızla ilerlemeye devam ediyor. #HayvanHaklarıYasası hemen hashtagi ile sosyal medyada bir farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor. Bir de sizden dinleyelim bu yasa neden bu kadar önemli?

Bu yasa sadece hayvanlara karşı şiddeti içeren bir yasa değil. Bir hevesle hayvan sahiplenip sorumluluk almak gerektiğini görünce soğuyup dışarı salan sorumsuz insanlardan da korur.

Petshopların yanı sıra bir çok sosyal medya platformu üzerinden illegal hayvan satışları yapılmakta. Bu yapılan hayvan ticaretleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Herhangi bir cana paha biçilemez ama bunun ticaretini yapan bir sürü insan var. Bunun önünün kesilmesi için ilk önce hayvan sahiplenmek isteyen insanların farklı,nadir cins hayvan olsun düşüncesinden kurtulması gerekir.

Sokaktan kurtarabildiğiniz kadar hayvanı kurtarıp sahiplendirme çalışmalarınızı yakından takip etmekteyiz. Sahiplendirme işlemlerini gerçekleştirirken belirlediğiniz kıstaslar nelerdir?

Biz sahiplendireceğimiz yavrularımıza geçici yuva aramıyoruz. Gerçekten güzel ve özenli bakacak, koruyacak, büyütecek sahipler arıyoruz o yüzden ilk önce sahiplenmek isteyen insanları tanıyoruz. Güvenli insanlara sahiplendiriyoruz.

Fesleğen Pati çalışmaları sadece Bursa’yla mı kalacak yoksa tüm ülkede aktifleşecek mi?

Şu anlık sadece Bursa’dayız ve üyelerimizin neredeyse hepsi öğrenci. İlerleyen zamanlarda tüm Türkiye’ye yayılma gibi hedeflerimiz var ve tüm hızıyla hedefimize ulaşma yolunda ilerliyoruz.

Sizi tanıdığımıza çok mutlu olduk. Son olarak Dünya Sokak Hayvanları Günü’ne özel söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bizim için her gün sokak hayvanlarının günü. Umarım insanlara bu duyarı ve düşünceyi güzel bir şekilde lanse ettirebilmişizdir. Hayvanların dili yok, biz onlara dil oluyoruz. Dünya sokak hayvanları varsa güzel ve samimi bir gezegendir. Teşekkür ederiz…

Sosyal medyada paylaş

Batuhan Tozkoparan

Okulu bırakıp çocuk kitaplarıyla ilgilenmeye başlayan, Lady Gaga’nın küçük canavarı olup Akademi Ödüllü Parazit gibi her yere sızar. Çok harika müzikler dinler ve paylaşmayı sever.
Published On: Nisan 4th, 2021Categories: Ekoloji, Gündem, Hayvan Hakları, Röportaj0 Yorum

Leave A Comment