Türkiye’nin gündeminden düşmeyen konulardan birisi de sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet. Pandemiyle beraber hastanelerin yoğunluğu bir hayli arttı. Bunun sonucunda da sık sık haberlerde gerek hastalar tarafından, gerek sağlık çalışanlarının görev yaptığı hastanelerdeki üst düzey yöneticiler tarafından sağlık çalışanlarına karşı yapılan psikolojik ve fiziksel şiddet haberlerini duyar olduk.

1 Temmuz 2021 itibariyle sağlık çalışanlarının istifa yasağı yürürlükten kaldırıldı. Yasağın kalkmasını yüzlerce sağlık çalışanının istifa etmesi takip etti. İstifa eden sağlık çalışanlarının çoğu istifa nedeni olarak sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti önleyecek herhangi hukuki bir çalışma yapılmamasını ve çalışma şartlarının iyileştirilmemesini gösterdi.

Ankara Şehir Hastanesi’nde görev yapan Asistan Doktor Rümeysa Berin Şen (25), 36 saatlik nöbetin ardından aracıyla eve dönerken yol kenarında duran tıra çarptı. Rümeysa Berin Şen olay yerinde hayatını kaybetti. Kazanın ardından birçok sağlık çalışanı Rümeysa Berin Şen’in hayatını kaybetmesine yol açan şeyin yoğun iş yükü ve uykusuz nöbetler olduğunu, uzun süren nöbetin ardından Şen’in direksiyon başında uyumuş olabileceğini belirterek çalışma şartlarının iyileştirilmesini istedi.

 

Türk Tabipler Birliği: Asistan Hekimlerin çalışma koşulları düzeltilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

Doktorlar 36 Saat Nöbete Böyle Tepki Gösterdi:

 

Sosyal medyada paylaş

Ahmet Furkan Tunahanlı

Ent Dergi Kültür&Sanat Editörü. Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü Öğrencisi. Taze Vejetaryen, Pro-feminist. Kafkaokur Dergisi ile okuma alışkanlığı kazanıp sonradan yazı yazmaya başladı. Rol Modelleri Buket Uzuner ve Franz Kafka. Franz Kafka'ya olan hayranlığı öyle büyük ki yeni tanıştığı insanlara kendini Furkan Kafka olarak tanıtıyor.
Published On: Ekim 24th, 2021Categories: Gündem, Haber, Yaşam0 Yorum

Leave A Comment