13. Documentarist Online Olarak Erişime Açılıyor!

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri ekibi, 6-16 Haziran tarihleri arasında 13. Documentarist’i online olarak erişime açıyor!

“Home Edition” (Ev Yapımı) başlığıyla gerçekleşecek olan festival kapsamında geçmiş programlardan seçilen 10 belgesel ikişer günlüğüne erişime açılacak.

Online olarak yapılacak festivalde Amerikalı bağımsız sinemacı Alan Berliner tarafından sinema dersi, günlük yönetmen söyleşileri ve çeşitli atölyeler düzenlenecek.

13. Documentarist festivalinde erişime açılacak olan belgeselleri şu şekilde sıralayalım:

“Ailedeki Yabancı” (Intimate Stranger, 1991), Alan Berliner

“Encardia, Dans Eden Taş” (Encardia, the Dancing Stone, 2012), Angelos Kovotsos

“Kuzeyli Bir Can” (A Northern Soul, 2018) Sean McAllester

“Ormanın Arkasında” (Beyond the Forest, 1999), Gulya Mirzoeva, Jérôme Cler

“Salma” (2013), Kim Longinotto

“Josephine Baker, Bir Uyanış Hikâyesi” (Josephine Baker, The Story of an Awakening, 2018), Ilana Navaro

“ITO: Bir Şehir Rahibinin Günlüğü” (ITO: A Diary of an Urban Priest, 2008), Pirjo Honkasalo

“Ülkesiz Şarkılar” (No Land’s Song, 2014), Ayat Najafi

“Garod” (2012), Onur Günay, Burcu Yıldız

“Kuyunun Üstündeki Göz” (The Eye Above the Well, 1988), Johan van der Keuken

Festival hakkında detaylı bilgiye  http://www.documentarist.org/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ent Kültür&Sanat
Ent Kültür&Sanathttp://entdergi.com
Okumuş olduğunuz bu yazı Ent Dergi Kültür & Sanat Editörlüğünün seçkisidir.

Rastgele Yazılar

Geleceği Savunmak

Yeni düzen arayışına girdiğimiz şu çağda, yerel düzeydeki ekolojik mücadelelerin sonuçları ile küresel alanda faaliyet gösteren şirketlerin küresel iklim değişikliğine olan etkileri farklılık göstermektedir. Zira bizlerin duyarlı davranıp geri dönüşüm için ev atıklarını ayırmış olmamız ile bir şirketin yalnızca ekonomik amaçlarla hareket edip çevreye verilen zararı gözardı ederek bir günde tonlarca atık maddeyi doğaya salmasının etkisi elbette ki farklı olacaktır.

Dün Dünya Mirası, Bugün Cami

1483 yıllık tarihiyle İstanbul'un ve dünyanın sayılı mimari eserlerinden olan Ayasofya, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde. 916 yıl boyunca kilise, 482 yıl boyunca cami olan bu yapı Danıştay’ın 1934 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararıyla müze olmuştu. Düne kadar Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biriydi.

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nin Sonuçları Açıklandı

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali”nin başvuru sonuçları açıklandı. Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) ve Dersim...

Ağaç Kadın/ Wangari Maathai

Bazı insanlar hiç ölmemiş gibi gelir ki hiçbir zaman ölmeyecekleri doğrudur. Zihninize, kalbinize ve hayatınıza temas ederler; çoğu zaman yaşantınızda o insanlara ait izlere rastlarsınız. Şimdi size böyle birini anlatacağım ama yazıya başlamadan önce zihnime, kalbime ve hayatıma temas edip yaşantımın her alanında farklı şeyler bulmama sebep olan bu güzel kadına sevgilerimi yollamak istiyorum. Kendisi 2004 yılında sürdürülebilir kalkınma, demokrasi ve barışa olan katkılarından dolayı Nobel Barış Ödülü alarak bu ödülü alan ilk Afrikalı kadın olmuştur. Aynı zamanda Kenya Ulusal Meclisi'nin seçilmiş bir üyesidir. Ocak 2003 ve Kasım 2005 tarihleri arasında ise başkan Mwai Kibaki'nin hükümetinde Çevre, Doğal Kaynaklar ve Vahşi Hayat Bakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz