Bu yıl 1-4 Ekim tarihleri arasında İzmir’de düzenlenmesi planlanan 11. Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali, İzmir İl Hıfsızsıhha Kurulu’nun aldığı kararla Covid-19 önlemleri kapsamında online olarak gerçekleşecek. Tüm film gösterimleri ve atölyeler, Youtube ve Facebook üzerinden canlı yayınlanacak.

Bu yıl “Contrust (Tezatlık ve Güven)” temasıyla yola çıkan Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali’nde Türkiye yapımı 9 filmin de yer aldığı toplam 32 Balkan yapımı film ödüller için yarışacak.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu sponsorluğunda kazanan filmlere En İyi Film Ödülü (1000 Euro), En İyi İlk Film Ödülü (500 Euro), Seyirci Ödülü (300 Euro) ve Özel Mansiyon Ödülleri verilecek. İnternet üzerinden yapılacak olan Seyirci Ödülü oylamasının sponsorluğunu da Biennale of Western Balkans üstlenecek.

Ödüller; Türkiye’den oyuncu Nesrin Cavadzade, Yunanistan’dan yönetmen Jacqueline Lentzou ve Romanya’dan yönetmen Mihaela Constantinescu’nun yer aldığı 3 ana jüri tarafından verilecek.

Yarışma filmleri dışında, Türkiye’den İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali’nde 2019 yılında ödül alan 5 film ile birlikte Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun düzenlediği Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nda ödül alan 9 film, gösterim seçkisinde yer alacak.

Romanya’da düzenlenen BUZZ Internatonal Film Festivali’nden, Holllanda’da düzenlenen Shortcuzz Amsterdam’dan, İtalya’da organize edilen Adriatic Short Film Festivali’nden filmler, Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluşacak. Ayrıca bu sene Fransa’ya odaklanan festival, önemli film festivallerden ödül almış Fransız animasyon filmlerinin gösterimine de yer verecek.

Festival programı ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada paylaş

Ent Kültür&Sanat

Okumuş olduğunuz bu yazı Ent Dergi Kültür & Sanat Editörlüğünün seçkisidir.
Published On: Ekim 1st, 2020Categories: Kültür & Sanat, Sinema0 Yorum

Leave A Comment