Kategoriler
  More

   1003 Kurban Değil, 1003 Can

   28 Mayıs günü yine akıl sınırlarımızı zorlayan bir haber ile uyandık. Türkiye’de camilerin 82 gün sonra açılacak olmasından dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı “1003 şükür kurbanı” keseceğini açıkladı. Şükür için 1003 kurban… Haberin içinde “ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere” sözlerine yer verilerek bu eylem gerekçelendirildi.

   Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçtiğimiz günlerde salgın hastalıkların %75’inin hayvan tüketiminden kaynaklandığını açıkladı. Covid-19 salgını öncesinde de vegan beslenen kişi sayısı, önceki yıllara göre oldukça artmıştı. Birçoğu sağlık açısından vegan beslenme kararı alırken etik açıdan da bu kararı alan kişi sayısı azımsanmayacak kadar ve umut vericiydi. Tüm bu gelişmeler yaşanırken ve dünya genelinde bir ilerleme söz konusuyken Türkiye yine bu olumlu ilerlemeyi görmezden gelmeye devam ettiğini bu eylemle belli etti.

   Yaşam hakkının kazanılması gerekmeyen, doğuştan sahip olunan bir hak olduğunu biliyoruz. Hissedebilen her canlının yaşam hakkının olduğu gibi bir gerçek söz konusuyken ihtiyaç sahipleri için tek isteği yaşamak olan 1003 canın yaşamına son vermeyi gerçekten anlamak oldukça zor. Gerçekten ihtiyaç sahiplerine yardımı dokunacak birçok alternatif yardımlar yapılabilirken böyle bir katliamı seçmek, yaşadığımız dünya için umudumuzu biraz sarsmış olsa da bir gün yaşam hakkının ne kadar önemli olduğunun farkına varılacağı umudunu hala içimizde taşımaya devam ediyoruz.

   Yaşama istekleri görmezden gelinen ve her seferinde sömürülen, katledilen tüm hissedebilen canlıların yanındayız. Kimsenin inancını, kararını sorgulayamayız ama aldığı kararlar başka bir canlının hayatıyla ilgili ve ona zarar verecek ise her zaman bu kararların karşısında olmaya devam edeceğiz. Belki şimdi değil ama ileride mutlaka anlayacaksınız: Yaşam haktır; verilmez, alınmaz!


   Görsel: Takvim

   Hamza Gürkan Yıldırım
   Hamza Gürkan Yıldırım
   29 Aralık 1995 İzmir doğumlu ve İzmir'in Doğançay mahallesinde oturuyor, Ege Üniversitesinde Makine, Resim ve Konstrüksiyon önlisans mezunudur. Şu anda ise Dgs ile geçiş yaptığı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü okuyor. Hayvan hakları temelli hissedebilen her canlının yaşam hakkının olduğunu savunan ve vegan yaşama uygun bir şekilde yaşamı düzenleyen Gürkan aynı zamanda vegan aktivist olarak bu yönde ki mücadelesini sürdürüyor.

   Rastgele Yazılar

   Otoriter Rejimlerin Korkusu İnternet Erişimi ve Netblocks Raporu

   Bireylerin görüş ve düşüncelerini dile getirebildiği en geniş ortam kuşkusuz internettir. İnterneti zararlı ve sakıncalı bulan otoriteler belirli dönemlerde erişim...

   Kör Kediler

   Dört ayaklı dostlarımız hepimizin evinde,  hayatında büyük yer kaplıyorlar, ailemizin bir parçası olmuş durumdalar. İşteyken ya da okuldayken onları özlüyor, seyahatlerimizi onlara...

   Tanrı’yla Görüşme

   Bir sabah uyandığında, yaşamı birdenbire her zamankinden daha ağır hissetti. Dayanılamaz olan her şeyi, tek seferde, tek gecede, bir anda hissetti. Sanki...

   Nepotizm Kömürlüğü Kurtaramaz

   Yazan: Basav Sen Çevirmen: Ceyhun Dönmez Kömürler yurdu ABD’nin ihtiyacı olan şey, şirket kontrollü...

   İlgili Makaleler

   CEVAP VER

   Lütfen yorumunuzu giriniz!
   Lütfen isminizi buraya giriniz